Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Witam serdecznie, pytanie skierowane do starych wyjadaczy dobsonowych :). Czy montaż wytrzyma każdorazowe skręcanie i rozkręcanie po i przed każdą obserwacją i czy ewentualnie było by to kłopotliwe po ciemaku . Dodam że wypadów za dużo nie mam a z racji tego że większość czasu jeździł by w bagażniku ( razem z tubą i heq5 ) musiał bym go każdorazowo składać... Uprzedzę ewentualne pytanie... Tylna kanapa odpada, pasażer też.... 

Napisano

Nie na taką odpowiedź liczyłem chociaż wiedziałem że taką otrzymam :). Z drugiej strony wożenie całego też może nim na tyle telepać że się będą luzowały śruby... Sam właśnie nie wiem , może zaryzykuje. Dzięki polaris za odp. 

Napisano

Przy dobsonach zrobionych z plyty meblowej nawet się nie baw w takie skręcanie i rozkręcanie. Po kilku wypadach w teren będziesz miał wyjechane otwory zupelnie, śruby Ci będą z nich wypadać. Gdybyś sobie trochę pomajsterkował przy takim montażu, pozmieniał konfirmanty na śruby z gwintem metrycznym, powkręcał w otwory długie mufy dwugwintowe żeby te śruby miały się w co wkręcać, to może mialo by to jakiś sens, ale i tak uważam że składanie tego za kazdym razem będzie denerwującym i frustrującym zajęciem.

  • Like 2

ATM 12", Mak SW 180/AZ-EQ5GT, 10 kg okularów i inne duperele ?

Napisano

Konkretna odp, dzięki. Czyli jak się zdecyduję na dobsona to pozostaje mi go używać tylko podczas wizyt u teściowej i u niej go trzymać :). Też jest to jakieś wyjście z sytuacji

Napisano

@Artur333 kup flexa 14" 😉 Ten teleskop ma przystosowany montaż do wielokrotnego skręcenia i rozkręcania 🙂

Kiedyś był jeszcze patent na takie zatrzaski meblowe, ktoś przerobił tak 10". Nie mogę tylko znaleźć w tego tamatu, może już "wyparował".

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Napisano

Dziękuję bardzo, miałem dwa lata temu na tydzień pożyczonego flexa 12", to nie na mój kręgosłup :). Swoją drogą jak sky-watcher zrobił serię flex ze składaną tubą to i o montażu mogli pomyśleć... A tak to tylko połowicznie rozwiązuje problem pewnie wielu osób 

Napisano

Zawsze można pomyśleć o np. Taurusie.

12" to tylko nieco ponad 15 kg.

Taki mont da się skręcać i rozkręcać bez ryzyka demolki.

Napisano

Oczywiście jest to jakieś wyjście, ale nie dla mnie z powodu ceny.  Ogólnie siedzę w astrofoto i chciałem coś dokupić do sporadycznego lukania na ds i głównie us więc też chcę to zrobić w jak najmniejszym budżecie. Uparłem się na 8 cali a od tej wielkości już niestety zaczynają się schody co do montażu, wygody, mobilności itp. Gdyby był budżet to po prostu kupił bym sct 8 na montażu widłowym i było by z głowy 🙂

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.