Skocz do zawartości

EOS 30D Debayering


Nowok76

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Korzystając z okazji jaki dała nam natura , czyli brak pogody postanowiłam pobawić się puszką która leżała w szafeczce :-)

W sieci jest dość sporo informacji odnośnie usuwania filtru z przed matrycy, lecz mało stron dotyczących tzw. debayeringu EOSa.

Postanowiłem zaryzykować :-)

 

Samo rozebranie i dostanie się do matrycy w EOS 30D jest w miarę proste. 

 

Problemem dla mnie było usunięcie mikrosoczewek. Nie mogłem dobrać odpowiedniego narzędzia do usuwania warstw.

Próbowałem ołówka, kredki nawet śrubokręta. Najlepiej spisała się wykałaczka z parasolki do drinków :-)

Po ponad godzinie skrobania udało mi się zdrapać warstwy pokrywające matryce. Niestety w niektórych miejscach na matrycy powstały rysy.

 

Nie wziąłem pod uwagę tego , że po wywaleniu filtru IR przesunie się punk autofokusa. Myślę że po zamontowaniu aparatu do teleskopu nie będzie to miało znaczenia.

Najważniejsze że po złożeniu aparat działa.

 

Na razie mam parę fotek robionych w domu. Na testy astro trzeba będzie poczekać.

 

post-1628-0-77449500-1420234529_thumb.jp

post-1628-0-02587000-1420234549_thumb.jp

post-1628-0-83626400-1420234569_thumb.jp

post-1628-0-84589000-1420235177_thumb.jp

post-1628-0-79772900-1420235194_thumb.jp

post-1628-0-76318800-1420235212_thumb.jp

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję udanej operacji :) To że się przesunął punkt focusa nie będzie miało znaczenia po podłączeniu do teleskopu. Mam nadzieję, że szybko będzie jakaś pogoda do pierwszych testów - sam jestem ciekaw jak wypadnie matryca w wersji mono. Szkoda, że mikrosoczewki też się traci przy usuwaniu filtra RGB :(

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zrobiłem mały test z Jupiterem 200mm.

Na zdjęciu widać bardzo zniszczoną matrycę, nie wiem czy flaty tutaj coś pomogą :-(

Jednak zaskoczyła mnie zwiększona czułość matrycy. Praktycznie korekta czasu naświetlania -2,5 .

 

Myślałem że po takiej operacji będę używał aparatu do zbierania luminacji. Nie wiem czy z tak zniszczoną matrycą warto robić fotki astro.

 

 

post-1628-0-35566500-1420289218_thumb.jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sieci można wyszukać wiele udanych modyfikacji matrycy na BW, bez śladu jej zniszczenia, zastanawia mnie więc czy istnieją jakieś chemikalia które zachowają soczewki a usuną tylko maskę.

U nas też są tematy :) http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3752-detektor-modyfikacje-apertura-miejsce-wplyw-na-fotony-czyli-kij-w-mrowisko/?hl=%20modyfikacja%20%20canona

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/754-modyfikacja-canona-jak-gdzie-oraz-co-wtedy/?hl=%2Bmodyfikacja+%2Bcanona

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sieci można wyszukać wiele udanych modyfikacji matrycy na BW, bez śladu jej zniszczenia, zastanawia mnie więc czy istnieją jakieś chemikalia które zachowają soczewki a usuną tylko maskę.

Z tego co czytałem to nie jest to możliwe, bo warstwa filtrów RGB jest poniżej soczewek. I nawet jakby się jakimś cudem wypłukało filtry, to mikrosoczewki po prostu by odpadły.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może mi wytłumaczyć następującą sprawę :

Z matrycy usunąłem dwie warstwy. Pierwsza zeszła bardzo łatwo , wystarczyło delikatnie wykałaczką poskrobać.

Natomiast druga warstwa wymagała troszkę większego nacisku i to spowodowało porysowanie matrycy.

 

Po lekturze na zagranicznych forach mam mętlik w głowie. Nie wiem która warstwa jest która.

Czy pierwsza to RGB, a druga to soczewki . I czy te soczewki też trzeba usunąć ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może mi wytłumaczyć następującą sprawę :

Z matrycy usunąłem dwie warstwy. ..............

To może Ci wytłumaczyć tylko Radek - on przy okazji wielu napraw i modyfikacji jest największym psujem matryc Canonków na forach astro :D

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedną zbłąkaną matryce - co prawda od innego aparatu, ale budowa pewnie podobna. Mam też trochę chemii... wrzucę na noc i jutro zobaczymy co zostanie :)

 

Napisz konkretnie jakiej chemii używałeś do usunięcia filtru RGB. I czy po takiej operacji miałeś czystą matrycę ??

Mógłbyś byś wrzucić jakiegoś flata :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zostawił aparat do robienia zdjęć typy retro bez dodatkowych filtrów przy obróbce. Wychodzi cudna fotografia. Tylko że zawsze będą takie same "postarzenia".

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jednak teoretycznie matryca nawet z takimi uszkodzeniami jest ciągle lepsza (w sensie ilości materiału na jednostkę czasu) od matrycy oryginalnej :)

no bo czułość 2-3 razy większa x 95% nieuszkodzonej powierzchni to ciągle prawie 2-3 razy!

tylko że pewnie musiałbyś mieć jakiś sprytniejszy program do obróbki który zupełnie pomijałby uszkodzone fragmenty (coś jak bad piksele*) a nie tylko modulował wartości zgodnie z mapą dark/flat.

wtedy przy stackowaniu z dużym ditheringiem ostatecznie cały obraz wyszedłby dobry. ale może są takie opcje? nie znam się na programach do astroobróbki, ale przetwarzałem w podobny sposób zdjęcia z kamery termowizyjnej w których też były "dziury" nie nadające się do kompensacji flatami.

 

*) normalnie chyba bad piksele obsługiwane są tak, że w ich miejsce wchodzi średnia z najbliższych dobrych pikseli, bo zakłada się że złych jest zawsze bardzo mało i występują pojedynczo, tutaj trzeba zrobić inaczej.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jednak teoretycznie matryca nawet z takimi uszkodzeniami jest ciągle lepsza (w sensie ilości materiału na jednostkę czasu) od matrycy oryginalnej :)

no bo czułość 2-3 razy większa x 95% nieuszkodzonej powierzchni to ciągle prawie 2-3 razy!

Pamiętaj o usuniętych mikrosoczewkach. Dla matryc CCD dają one 20-50% zysku, dla CMOSów będzie to więcej, bo przy każdym pikselu więcej miejsca zajmuje elektronika. Z tego co czytałem tylko 20-30% efektywnie zajmuje powierzchnia czuła na światło w sensorach CMOS.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

wtedy przy stackowaniu z dużym ditheringiem ostatecznie cały obraz wyszedłby dobry.

 

 

Uważasz że jeżeli zrobię np. 30 klatek z ditheringiem , to po zestakowaniu paprochy i rysy znikną ??

 

 

Sam sobie odpowiem na to pytanie :-)

Nie znikną , bo przecież powyższe zdjęcie robiłem z ręki . W tedy zastosowałem ręczny dithering :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

W inetrnecie duzo jest postow mowiacych ze CFA moze usunac chemicznie przy pomocy C2H4CL2.
Znalazlem nawet YT z tego procesu ale (jako rozumiem) wykonane dla sensora webkamerki SPC 900.
Czy widzieliscie gdzies jakikolwiek opis dla podobnej operacji na sensorze EOSa ( np 450D albo cos powyzej tego) ?

Usuwanie CFA z SPC900 przy pomocy C2H4CL2
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024