Skocz do zawartości

Filtry nocne do lornetki


Mat1204

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam specjalne okulary(żółte) do jazdy nocą. Faktycznie jest różnica nawet jak patrzę w niebo. Zastanawiam się czy można kupić jakieś filtry, nakładki na okular do lornetki 10x50(żółte,czerwone) jakieś specjalne do obserwacji nieba nocą. Z góry dziękuję i pozdrawiam forumowiczów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co owe filtry? W okularach do jazdy nocą mają filtry tylko jedno zadanie  zogniskowac światło w punkt dobra lornetka astro z powlokami jest już przygotowana do obserwacji  nocą. Takie filtry stosowane były dawniej w lornetkach  wojskowych bez powłok imitowaly współczesne noktowizory. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektóre wysokiej klasy lornetki mają w okularze gwint umożliwiający wkręcenie dedykowanego filtra, np. do obserwacji mgławic. Zarówno te lornetki jak i filtry do nich są sprzętem bardzo drogim. Co więcej, w lornetce 10x50 obserwacja słabych mgławic, wymagających filtrów, jest dość problematyczna (i bez filtra zbierają niewiele światła). Do zwykłych obserwacji nocnego nieba jakiekolwiek filtry są zbędne  a nawet przeszkadzają. 

Natomiast warto dokupić w sklepie ze sprzętem astro folię na filtr słoneczny, z której łatwo sporządzić filtry do obserwacji plam.

 

Edytowane przez Janko

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mat1204 napisał:

Ale ja nie chce kupować  nowej lornetki stąd moje pytanie. Wiem że są jakieś filtry do teleskopów, czy zatem dostane coś podobnego do lornetki np 10x50?

Napisz jaka masz lornetkę i jakie ma gwinty w okularze  gdzieś jeszcze mam filtry, Może e się sprawdzą 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam dwie lornetki 10x50: Vanguard i Bagish 20:50 aczkolwiek w tej drugiej powiększenie to raczej 10:50  tak czy siak średnica 50mm nie mam żadnych gwintów w okularze . Widziałem kiedyś że na starą lornetke tento 7x35 ktoś dawał takie żółte nakładki myślałem o czymś takim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, dobrychemik napisał:

Na obiektywy lornetki 50mm można sobie założyć dwucalowe filtry astronomiczne. Ja właśnie do Delty Chase 10x50 mam trzy zestawy filtrów: OIII 18nm, OIII 7nm i Hb. Polecam takie rozwiązanie.

Dzięki za info .Co one konkretnie Ci dają ? Jaki jest efekt? Na polskim rynku dostane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem twoje lornetki średnica zewnętrzna obiektywu tubusa i moje filtry średnica wewnętrzna ( nakręcanie wewnątrz tubusa) niestety mają różną średnicę. A tak zgodnie z zasadami astro to filtry należy nakładać/nakręcać na okular. Ale cierpliwości, temat mnie zafrapowal i przypomniał mi dawne lata gdy kombinowałem jak koń pod górę takie ATM. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtry mgławicowe takie jak UHC ,O-III , H-beta poprawiają kontrast i widoczność mgławic emisyjnych , refleksyjnych itp. a ograniczają wpływ sztucznego zaswietlenia. Przyciemniaja obraz i wycinaja słabe gwiazdy ale jest poprawa kontrastu. Nie wiem czy jest sens używania ich w lornetce o obiektywach 50mm. Koszt jednego nowego UHC Orion Ultrablock 2 cale to ponad 500 zł (potrzebujesz 2)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, felcia97 napisał:

A tak zgodnie z zasadami astro to filtry należy nakładać/nakręcać na okular.

Czy to są zasady, których celem jest ograniczenie wygody korzystania z lornetki poprzez skrócenie ER oraz generowanie uciążliwych odblasków od powierzchni lustrzanych filtrów? Filtry zwykle się stosuje na okularach lornetki nie dlatego, że tak jest lepiej (bo nie jest), ale dlatego, że rzadko mamy do dyspozycji filtry o wielkości pokrywającej cały (niemal) obiektyw. Filtry dwucalowe mają 48 mm średnicy, więc utrata apertury w lornetce 50 mm jest zaniedbywalna. Oczywiście pozostaje jeszcze aspekt ekonomiczny: filtry 1.25" zakładane na okulary są tańsze. Ja osobiście wybrałem opcję filtrów na obiektywach lornetki, bo priorytetem jest dla mnie wygoda obserwacji, nawet jeśli ma to trochę więcej kosztować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem twoje lornetki średnica zewnętrzna obiektywu tubusa i moje filtry średnica wewnętrzna ( nakręcanie wewnątrz tubusa) niestety mają różną średnicę. A tak zgodnie z zasadami astro to filtry należy nakładać/nakręcać na okular. Ale cierpliwości, temat mnie zafrapowal i przypomniał mi dawne lata gdy kombinowałem jak koń pod górę takie ATM. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, felcia97 napisał:

Sprawdziłem twoje lornetki średnica zewnętrzna obiektywu tubusa i moje filtry średnica wewnętrzna ( nakręcanie wewnątrz tubusa) niestety mają różną średnicę. A tak zgodnie z zasadami astro to filtry należy nakładać/nakręcać na okular. Ale cierpliwości, temat mnie zafrapowal i przypomniał mi dawne lata gdy kombinowałem jak koń pod górę takie ATM. Pozdrawiam

Co do samego zakładania filtrów na obiektywy to oczywiście potrzebne było wydrukowanie małych, poręcznych przejściówek z gwintem na filtry i wchodzących na wcisk w/na lornetkę. Kolega mi wydrukował trzy takie zestawy, żeby nie musieć wciąż się bawić we wkręcanie filtrów. Wymagało to trochę zachodu, ale z efektu jestem zadowolony.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że temat zaczął się rozwijać. Czy jest tutaj możliwość wstawiania zdjęć? Mam jeszcze takie pytanie w jednej lornetce mam gwint głębiej położony  i aby trzymał mi się na statywie musiałem dociąć śrubę i dać szeroką nakrętkę. Trochę to pomogło ,ale nie jest na tyle stabilne jak bym tego oczekiwał. Adaptery które widzę w sprzedaży wszystkie na jedno kopyto robione , czy może są jakieś z dłuższą śrubą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)