Skocz do zawartości

APM 70mm 45st. SD czy achromat?


misiowaty

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

kompletuję lekki i kompaktowy zestaw do wypadów pod ciemniejsze niebo. Cel to obserwacje DS (do planet i Księżyca mam już teleskop).

Obserwuję z pozycji siedzącej (kości już stare). Jedzie do mnie statyw 057C3-G i głowica S6Pro. Pozostał zakup bino. APM 70/45 SD Apo a może jednak wersja achromatyczna?

Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki i uwagi!

Pozdr.

 

C8 EdgeHD & FC100DZ & APM 70-90* SA & FRA400+ASI2600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem na ile jest różnica w kątowych, ale w przypadku lornet prostych nie widziałem w nocy różnicy wartej 2-3 tys. zł między widokami z lornety APM 25x100 MS i APM 25x100 ED.

Chyba @Panasmaras ma 70tke kątową od APM, nie pamiętam tylko jaka wersja.

  • Like 1
  • Thanks 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Paweł Sz. napisał:

Nie wiem na ile jest różnica w kątowych, ale w przypadku lornet prostych nie widziałem w nocy różnicy wartej 2-3 tys. zł między widokami z lornety APM 25x100 MS i APM 25x100 ED.

Chyba @Panasmaras ma 70tke kątową od APM, nie pamiętam tylko jaka wersja.

Dzięki za opinię!

C8 EdgeHD & FC100DZ & APM 70-90* SA & FRA400+ASI2600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam APM 82/90°, najzwyklejsze semi-apo. BArdzo lubię ładny obraz, ale nie jestem ani purystą ani poszukiwaczem aberracji.
Zatem nad wersją SD-APO zastanawiałbym się tylko w przypadku sporego luzu finansowego, najlepiej połączonego ze skrajnym uwielbieniem obserwacji obiektów US (co u mnie nie występuje). W przypadku obiektów głębokiego nieba, aberracja chromatyczna nie ma gdzie przeszkadzać (chyba, że jesteś fanem gapienia się z balkonu na Syriusza 😉 ). 

Przemyślałbym jednak czy nie brać wersji 90-stopniowej. Obserwacje obiektów nisko nad horyzontem są bezproblemowe, a w zenicie odczujesz gigantyczną różnicę.
Oczywiście, jeśli planujesz sporo obserwacji dziennych, to powyższej sugestii nie było.

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Panasmaras napisał:

 😉Przemyślałbym jednak czy nie brać wersji 90-stopniowej. Obserwacje obiektów nisko nad horyzontem są bezproblemowe, a w zenicie odczujesz gigantyczną różnicę.
Oczywiście, jeśli planujesz sporo obserwacji dziennych, to powyższej sugestii nie było.

Dzięki!

Nie planuję obserwacji dziennych, ale U.S. uwielbiam! Co do 45-st vs 90-st zdecydowanie stawiam na wygodę!

Nowe wersje APM są wypełnione azotem, to ważne?

Edytowane przez misiowaty
  • Like 1

C8 EdgeHD & FC100DZ & APM 70-90* SA & FRA400+ASI2600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, misiowaty napisał:

Dzięki!

Nie planuję obserwacji dziennych, ale U.S. uwielbiam! Co do 45-st vs 90-st zdecydowanie stawiam na wygodę!

Nowe wersje APM są wypełnione azotem, to ważne?

Nie zaparuje Ci w środku dzięki Azotowi 😉 

Edytowane przez Mumia
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetki kątowe mają długie odrośniki i nie ma problemu z zaparowaniem jak w przypadku lornet prostych. Ja bym zamiast benro S6 kupił benro s8 bo to zupełnie inny komfort obserwacji, a używkę można wyrwać w dobrej cenie. Ja polecam też montaż centralny, użytkuję taki z apm 100/45 i dobrze się sprawdza.

Edytowane przez Aras
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Aras napisał:

Lornetki kątowe mają długie odrośniki i nie ma problemu z zaparowaniem jak w przypadku lornet prostych. Ja bym zamiast benro S6 kupił benro s8 bo to zupełnie inny komfort obserwacji, a używkę można wyrwać w dobrej cenie. Ja polecam też montaż centralny, użytkuję taki z apm 100/45 i dobrze się sprawdza.

Dzięki!

Masz na myśli coś takiego? TS single-arm mount

Edytowane przez misiowaty

C8 EdgeHD & FC100DZ & APM 70-90* SA & FRA400+ASI2600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz bardzo dziękuję za wszystkie rady i opinie! Dokładnie je przeanalizowałem!

Ostatecznie zamówiłem: APM 70/45* achromat.

Wybrałem wersję 45*, bo jest bardziej kompaktowa i lżejsza.

Teraz czekam... 😜

 

C8 EdgeHD & FC100DZ & APM 70-90* SA & FRA400+ASI2600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypadek, ale po pierwszych obserwacjach jestem zadowolony. 
Generalnie sprzęt jest większy niż wyobrażałem sobie na podstawie zdjęć z sieci!

PS

Czym się różni semi-apo od non-apo?

Edytowane przez misiowaty

C8 EdgeHD & FC100DZ & APM 70-90* SA & FRA400+ASI2600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)