Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop


Frezi2005

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, lemarr7 napisał:

Znacznie bardziej do mgławic i galaktyk niż do planet.

... i to tych większych (kątowo) i jaśniejszych z uwagi na skromne 150 mm apertury.

Niestety, każdy teleskop to jest kompromis możliwości, gabarytów, wagi i ceny.
Dlatego ci bardziej wkręceni w astronomię mają po parę teleskopów.
Jest tu i na sąsiednich forach sporo wątków o pierwszych teleskopach, więc może przeglądnij je trochę.
Poczytaj tam o klasycznych opcjach na pierwszy teleskop, jakie mają zalety i wady, czy bardziej nadają się do miasta czy na wieś, na balkon czy do ogródka.
Na te teleskopy możesz zwrócić większą uwagę:

  • refraktor 90/900 na montażu azymutalnym
  • Mak 127 na montażu azymutalnym
  • Newton 6 lub 8 cali na montażu Dobsona

To są budżetowe opcje do wizuala.
Ten N-150/750 na EQ3-2 jak dla mnie to bardziej nadaje się do astrofotografii, tyle że nie na początek z uwagi na wymagającą ogniskową 750 mm.
Do wizuala lepiej byłoby go posadzić na montażu azymutalnym, tyle że wtedy nie będzie chyba dużo bardziej mobilny od Newtona 152/1200 na montażu Dobsona.
A taki Dobson będzie bardziej stabilny i dużo mniej wymagający co do okularów z uwagi na mniejszą światłosiłę.
Dzięki dłuższej ogniskową tez łatwiej będzie do niego znaleźć okulary do planet, które nie kosztują więcej od samego teleskopu.
Dobson nie nada się za bardzo na balkon, ale na balkon w mieście ten N-150/750 to też tak sobie, bo wtedy to głównie obserwacje Księżyca i planet, a tu potrzeba też ogniskowej.
Dlatego na balkon do miasta lepszy byłby Mak 127/1500 z dwa razy dłuższą ogniskową.

Astrofotografią się mnie zajmuję, więc nie doradzę.
Mogę jedynie napisać, że astrofoto to jest sporo większy budżet i dobrze jest zaczynać od krótszych ogniskowych, a najlepiej to pewnie od lustrzanki z szybkim obiektywem.
Ogólna opinia jest raczej taka, że ciężko pogodzić wizual i astrofoto, zwłaszcza budżetowym sprzętem.
Ale zgadzam się, że ten N-150/750 na EQ3-2 jest chyba jakimś takim kompromisem, którego najsłabszym elementem jest pewnie montaż.
 

Edytowane przez Mareg
  • Like 1

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o warunki do oglądania to mam takie:

Mieszkam w miarę sporym mieście(150tys) aczkolwiek nie w samym centrum.

Balkonu nie mam więc mogę oglądać albo z dachu(więc dobsony raczej odpadają bo musialby zmieścić się przez wejście na dach) a jeśli nie w domu to mogę pojechać 15 minut poza miasto i tam już mam Bortle 4.

Raczej chciałbym się skupić na głębokim niebie aczkolwiek jeśli budżet zbytnio na to nie pozwoli(2000zł) to same planety/księżyce też będzie fajnie pooglądać.

I głównie zastanawiałem się nad:

- SkyWatcher BKP150750 na montażu EQ3-2 

- SkyWatcher BK 909 na montażu AZ3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy 150/750 na EQ3-2 nada  się do astrofotografii.

Tak, ludzie robią tym fotki, ale to dość trudny zestaw. Poza tym konieczne by było doposażenie montażu w napęd.

Znów - mówi się, że przynajmniej w osi RA, ale to znów kwestia hardcore-owa. EQ3-2 jest dość lekki, zaś tuba duża o stosunkowo już długiej ogniskowej.

Znacznie łatwiej jest focić gdy ma się napęd 2 osiach czy wręcz GoTo. Wtedy drobne błędy w ustawieniu montażu na Gwiazdę Polarną są korygowane. 

Gdy przesiadłem się swego czasu właśnie z SW-StarAdverturera (napęd w jednej osi) na iOptrona CEM26 (napęd w obu i GoTo) to różnica była bardzo duża.

Jeśli celujesz w wizuala, to lepiej wybrać Dobsona (np. 8").

Jeśli w fotografię do lepiej dopasować coś pod tym kontem. 

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)