Skocz do zawartości

Szyte na miarę astropudełko na Arduino


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Łukasz jest na prawdę wielki, dorobiłem sobie do JoLo focusera pilota i pół dnia męczyłem się żeby załadować wsad z jego obsługą do arduino, Jemu po podłączeniu się przez team viewer'a do mojego kompa zajęło to 30 sekund :5640dc6ec0764_04Wink: , teraz wszystko śmiga, jedyna niewygodność jest taka, że pudełko musi być podłączone do kompa, żeby działał pilot bo bez podłączenia do kompa na samym zasilaczu 12V nie działa.

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmmmmm, chyba za wcześnie pochwaliłem dzień przed zachodem słońca. Okazuje się, że pilot działa silniczek się kręci tylko, że teraz znowu nie działa sterowanie nim z poziomu maxima, znaczy się połączy się elegancko, tylko jak na przykład zapodam mu przesuń o 200 kroków w kierunki "in" czy też "out" to cyferki się zmieniają tak jakby się silnik obracał, ale niestety silnik stoi w miejscu :5640dc70370c8_09Surprised:

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Grzegorz Czernecki napisał:

 tylko jak na przykład zapodam mu przesuń o 200 kroków w kierunki "in" czy też "out" to cyferki się zmieniają tak jakby się silnik obracał, ale niestety silnik stoi w miejscu :5640dc70370c8_09Surprised:

A zamontowany do wyciągu ??? Kiedyś, kiedyś też tak miałem w betoniarce przy wyciągu GSO, zapomniałem, że bardzo mocno skręciłem śrubkę od blokady wysuwu i też silnik stał.... Taki głupi drobiazg a też miałem watek zakładać bo chwilowo konceptu brakło.....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro wcześniej działał i poluzowanie nic nie da, to posprawdzaj czy nie zamieniłeś miejscami kabli silnika. Może to głupie pytanie, ale czy przy teście miałeś podłączone zasilanie 12V?

Wysłane z mojego GT-I9305 przy użyciu Tapatalka

TS, SW, S-Big, Canon, Nikon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ! i jeszcze jedno - mam w setupie prąd trzymania i prąd ruchu i kiedyś prąd ruchu mi zleciał na 0, kroki pokazywał lub milimetry a nie kręcił.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, sp3occ napisał:

Jedyne rozwiązanie to sprawdzić kabel atropudełko-silnik focusera. Jak działało z silnikiem blisko, MUSI działać z silnikiem focusera...

Nie bardzo rozumię, sytuacja wygląda tak , jak załaduję do Arduino wsad do samego focusera bez obsługi przycisków ( button skatch 2.5 ) wszystko działa normalnie, to znaczy silnik prawidłowo reaguje na komendy z maxima , ale nie działa wtedy pilot ( bo nie może ) a jak załaduję wsad , który uwzględnia już pilota ( czyli z biblioteką skatch buttons 2,5 ) pilot działa i silnik się kręci, maxim też normalnie się z focuserem łączy , ale jak zapodaję komendy na przykład żeby się obrócił o powiedzmy 120 kroków to cyferki w maximie się zmieniają tak jakby silnik się obracał , ale silnik się nie obraca, stoi w miejscu, i pilot działa tylko wtedy gdy JoLo focuser jest podłączony kablem usb do komputera, bez komputera nie działa.

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wszystko działa, trzeba było zmodyfiować kod, jako, że może się to komuś przydać to pozwolisz Łukasz, ż zacytuję Twoją PW :

 

A, mam coś, może to być błąd.  W szkicu buttons jak go otworzysz  w Arduino IDE otwórz zakładkę "stepper" i tam będzie funkcja void moveStepper . Dodaj tam linijkę

analogWrite(STEPPER_PWM_PIN, (255 * ctx.pwmRun/100));

żeby funkcja wyglądała tak:


void moveStepper(long newPos) {
  if(newPos != stepper.currentPosition()) {
    if(newPos < 0 || newPos > ctx.maxPos) {
      buzz(100, 2);
    }
    else
    {
      analogWrite(STEPPER_PWM_PIN, (255 * ctx.pwmRun/100));
      stepper.moveTo(newPos);
      positionSaved = false;
    }
  }
}
  • Like 2

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy później...

Witam wszystkich!

Mimo że temat już trochę zamarł to postanowiłem pochwalić się moją konstrukcją Jolofokusera szytego na miarę.

Wielkie podziękowania oczywiście dla Łukasza-Jolo za pomysłodawcę całego projektu czyli autora oraz wielkie podziękowania i szacun dla Marka-keram 167 od którego pożyczyłem pomysł na płytkę drukowaną PCB i oprogramowanie do projektu.Bez tych dwóch osób paluszki dalej by bolały od manualnego kręcenia wyciągiem okularowym.

Marku dziękuję również za cierpliwość w wyjaśnianiu pewnych spraw z instalacją sterów pod konwerter USB i oprogramowanie Arduino IDE.

Podziękowania należą się również stefanchm za dołożenie funkcji sterowania z pilota IR.Działa to bezbłędnie.

Projekt w sumie zagadał za pierwszym razem i nigdzie nie było dymów.

Miałbym tylko potencjalny apel do znawców programowania w Arduinio aby dodać funkcję wyświetlacza i dopisać kilka wersów programu.

Do pełni szczęścia brakuje w tym projekcie wyświetlacza na I2C pokazującego aktualną pozycję,temperaturę czy nawet napięcie RAW zasilania.

Wiem że to może jest taki trochę gadżet ale dzięki niemu znajdując się przy teleskopie a nie przy kompie wiemy jaka jest aktualna pozycja fokusera i inne ważne dane.Poza tym działający wyświetlacz pokazuje jak działa sprzęt i czy jest sprawny.Lepsze to na pewno niż czerwona dioda włączenia zasilania.

U mnie na przykład pilot IR działa bez podłączenia sprzętu do komputera czyli w obserwacjach wizualnych super bo wystarczy samo zasilanie 12V.

Mam nadzieję że to się zmieści w pamięci Arduino Pro Mini.

A tu moje dzieło jeszcze na stole przed montażem docelowym i przed zamocowaniem wyjść DC w górnej obudowie:

I filmik z pracy całości:

PS.Tych zielonych starych kondziorów już nie ma na płytce.Zastąpiłem je nówkami o mniejszych gabarytach 1000uF/16V.

 

20160617_130333.jpg

20160617_130358.jpg

  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję ukończenia pudełka :) Dopisanie obsługi wyświetlacza to niewielki problem, ale ja sobie zrobiłem przerwę od astroelektroniki do czasu, aż skończę moją astroszopkę, więc to musi poczekać. Chyba że ktoś inny dopisze, oczywiście :) Pamięci na pewno starczy.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Jolo!Wiedziałem że się da tylko musi to zrobić fachowiec taki jak Ty lub ktoś kto zna programowanie w Arduino i nasze pudełko szyte na miarę.

Wyświetlacz myślę że wystarczy HD 44780 przez konwerter I2C do pokazania trzech czy czterech parametrów.Trzeba tylko zaktualizować biblioteki libraries a dokładniej LiquidCrystal_V1.2.1.zip

Taki wyświetlacz byłby podłączony w wolne piny A4 i A5(chyba że można w inne na przykład w miejsce A1,A2-manual sterowanie) oraz GND i +Ucc i są one w moim Arduino Pro Mini.To znaczy są otworki do których śmiało mogę przylutować kabelki do konwertera I2C-A4,A5.Cały czas mowa o modyfikacji softu z sterowaniem na podczerwień IR.

Więcej o tym tutaj:

http://malinowo.net.pl/arduino-pro-mini-podlaczenie-ekranu-hd44780-na-3-sposoby/

Jakbyś Łukasz  zdecydował się na aktualizację software to ja wstrzymam się z wierceniem gniazd DC z prawej strony aby zmieścić wyświetlacz tam w moim pudełku.Ciasno jest ale myślę że pogodzę wszystko jakoś.

Trzymam kciuki za modyfikację jak najszybszą.

2.jpg

Arduino_Pro_Mini_I2C.jpg

post-6490-0-41251800-1394902265.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że możesz podpiąć po prostu wyświetlacz tak jak trzeba do A4 i A5 i zasilania i umieścić w obudowie. Zmodyfikowanie wsadu to mały problem i o ile ktoś nie pomoże i sam nie wymyślisz to będę podsuwał pomysły. Ale nie mam już mojego szytego na miarę astropudełka i nie mam jak tego przetestować, dlatego w najbliższym czasie nie jestem w stanie przedstawić gotowego rozwiązania :( 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, jolo napisał:

Myślę że możesz podpiąć po prostu wyświetlacz tak jak trzeba do A4 i A5 i zasilania i umieścić w obudowie. Zmodyfikowanie wsadu to mały problem i o ile ktoś nie pomoże i sam nie wymyślisz to będę podsuwał pomysły. Ale nie mam już mojego szytego na miarę astropudełka i nie mam jak tego przetestować, dlatego w najbliższym czasie nie jestem w stanie przedstawić gotowego rozwiązania :( 

Wiem że już nie masz tego projektu na stole bo zajmujesz się nowszymi ambitniejszymi np.AstroHub3 ale jak byś napisał programik to ja deklaruję się na testowanie na moim pudle.

Cały czas mam na myśli soft z działającym pilotem IR zmodyfikowany przez keram 167.

FOCUSER_ABOX.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.06.2016 at 19:15, jolo napisał:

Myślę że możesz podpiąć po prostu wyświetlacz tak jak trzeba do A4 i A5 i zasilania i umieścić w obudowie. Zmodyfikowanie wsadu to mały problem i o ile ktoś nie pomoże i sam nie wymyślisz to będę podsuwał pomysły. Ale nie mam już mojego szytego na miarę astropudełka i nie mam jak tego przetestować, dlatego w najbliższym czasie nie jestem w stanie przedstawić gotowego rozwiązania :( 

Właśnie nie wiem czy wycinać otwór na wyświetlacz czy nie.Jak nikt nie pomoże to po co w sumie mi wyświetlacz w pudełku bez żadnych funkcji.

Biblioteki libraries też moge udostępnić do testów.Przecież nawet bez pudełka na stole jak napisze się program w Arduino IDE to po kompilacji wyjdzie czy jest napisany z błędami czy bez.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Damy radę. Jeśli nikt się nad tym nie pokłoni, to ja po wakacjach coś wydłubię. Żeby odpalić LCD na I2C będziesz musiał:

 - dodać do skeczu bibliotekę którą wcześniej podawałeś oraz Wire:

#include <Wire.h> 
#include <LiquidCrystal_I2C.h>

- zadeklarować wyświetlacz podając jego adres I2C:

#define BACKLIGHT_PIN     13
LiquidCrystal_I2C lcd(0x38);  // set the LCD address to 0x38

 - w setup() dodać:

  pinMode ( BACKLIGHT_PIN, OUTPUT );
  lcd.begin (16,2); 
  digitalWrite ( BACKLIGHT_PIN, HIGH );

  lcd.clear();
  lcd.home ();                   // go home
  lcd.print("Hello, ARDUINO ");  

i zobaczyć czy działa. 

Problemem jest niestety biblioteka IRremote, która zajmuje dużo miejsca (ponad 8kb) w skompilowanym kodzie i nie starcza już miejsca dla LCD I2C (około 1kb). Trzeba by znaleźć może jakąś wersję IR remote mini.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, jolo napisał:

Problemem jest niestety biblioteka IRremote, która zajmuje dużo miejsca (ponad 8kb) w skompilowanym kodzie i nie starcza już miejsca dla LCD I2C (około 1kb).

Jakies STM32, np STM32F103C8T6

http://www.aliexpress.com/item/1pcs-STM32F103C8T6-ARM-STM32-Minimum-System-Development-Board-Module-For-arduino/32478120209.html

czy ESP8266, np NodeMCU?

Mozna je programowac w Arduino.

  • Like 1

Pozdrawiam
Radoslaw Ziomber
http://www.astrofizyka.info

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok Jolo żeby twój programik zadziałał musiałem się trochę posiłkować tym programikiem z tej stronki co podałem wyżej.

Wyszło tak:

 

#include <Wire.h>
#include <LiquidCrystal_I2C.h>
#define BACKLIGHT_PIN     13
LiquidCrystal_I2C lcd(0x27, 2, 1, 0, 4, 5, 6, 7, 3, POSITIVE); // Addr, En, Rw, Rs, d4, d5, d6, d7, backlighpin, polarity
 
void setup()
{
    
  lcd.begin (16,2);
  lcd.clear();
  lcd.home ();                   // go home
  lcd.print("Hello, ARDUINO ");
}
void loop()
{
 
}

To jest na razie jako samodzielny skecz.Wielkość skeczu 4 184 bajty.

Wielkość programu głównego 27 350 bajtów.

I tu jest problem z sumą...

Dodam może jeszcze biblioteki libraries jakby ktoś chciał się pobawić twórczo.

LCD.jpg

libraries.rar

A tutaj wykombinowałem programik do odczytu temperatury z Arduino ProMini:

#include <Wire.h>  
#include <LiquidCrystal_I2C.h>
#include <dht.h>
#define dataPin 8
LiquidCrystal_I2C lcd(0x27, 2, 1, 0, 4, 5, 6, 7, 3, POSITIVE);
dht DHT;

void setup(void) {
  lcd.begin(16, 2);
}

void loop() {
  int readData = DHT.read22(dataPin);
  float t = DHT.temperature;
  lcd.setCursor(0,0);
  lcd.print("Temp: ");
  lcd.print(t);
  lcd.print(" C");
  delay(2000);


}

Może ktoś to zbierze do kupy i wykorzysta.

temp.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odchudziłem skrypt wywalając użycie obiektów String i wracając do starych dobrych charów - jest teraz 1.5kb mniejszy, ale nie mam go jak przetestować, więc prośba - załaduj go proszę i sprawdź czy działa jak powinno. Jak będzie działało to już teraz powinna się zmieścić też obsługa LCD I2C.

 

FOCUSER_ABOX_nostring.zip

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, jolo napisał:

Odchudziłem skrypt wywalając użycie obiektów String i wracając do starych dobrych charów - jest teraz 1.5kb mniejszy, ale nie mam go jak przetestować, więc prośba - załaduj go proszę i sprawdź czy działa jak powinno. Jak będzie działało to już teraz powinna się zmieścić też obsługa LCD I2C.

 

FOCUSER_ABOX_nostring.zip

Potwierdzam Jolo skecz działa po odchudzeniu.Wszystkie funkcje działają czyli pilot IR,działa z FokusMax i FireCapture też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj niestety Jolo coś po 10 minutach przekaz IR przestał działać i teraz nawet z oryginalnym skeczem nie działa sterowanie z pilota.Dziwne bo jak załaduję sam skecz do ładowania kodów z pilota to sczytuje kody.Czyli dioda IR sprawna.Nie wiem co się stało.Z poziomu komputera z FokusMax wszystko OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, jolo napisał:

Odchudziłem skrypt wywalając użycie obiektów String i wracając do starych dobrych charów - jest teraz 1.5kb mniejszy

Te biblioteki do arduino są okropne - stringi, operacje zmiennoprzecinkowe, straszna duplikacja kodu. Strasznie niezoptymalizowane i niedbałe, jak dla mnie :) Ja jedną bibliotekę do obsługi OLEDa przeklepałem prawie na nowo, bo nie mogłem patrzeć na marnotrawstwo pamieć i zasobów :) Ludzie zapominają, że to tylko ATMega, a nie Core i7 :)

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na nowym Arduino ProMini wszystko hula ale nie wiem Jolo czy wgrywać twój soft(to moje ostatnie zapasowe Arduino ProMini).Sprawdź go może pod kątem IRDY co mogło pójść nie tak.Przypominam sobie że jak na początku włączyłem FocusMax z twoim softem to po kliknięciu Jog ikonki IN i OUT w tym małym okienku dłuższy czas były podświetlone na czerwono.Potem to się unormowało i można było klikać.Jednak po każdym kliknięciu była taka zwłoka jakąś sekunde z czerwona obwódką i wtedy jak się klikało to silnik nie reagował.Z moim softem przed modyfikacją też jest ta zwłoka a jak naciskam klawisze na pilocie to działa szybko bez opóźnienia.Może port USB robi opóźnienie.Może moje spostrzeżenia coś pomogą zlokalizować przyczynę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Perseusz napisał:

Jednak po każdym kliknięciu była taka zwłoka jakąś sekunde z czerwona obwódką i wtedy jak się klikało to silnik nie reagował.Z moim softem przed modyfikacją też jest ta zwłoka a jak naciskam klawisze na pilocie to działa szybko bez opóźnienia.Może port USB robi opóźnienie.Może moje spostrzeżenia coś pomogą zlokalizować przyczynę.

Taką zwłokę w FM mam również w swoim focuserze, ona wynika z tego, że FM zbyt rzadko odświeża informacje od urządzenia, a ponadto sam z siebie generuje lekkie opóźnienie. To raczej nie wina urządzenia.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)