Skocz do zawartości

Wybór pierwszego teleskopu - Sky-Watcher N-130/650 DOBSON kompatkowy rozsuwany vs Teleskop Sky-Watcher BK 709 EQ1 70/900


Jag

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Wiem, że sporo tutaj ostatnio postów dotyczących wyboru pierwszego teleskopu. Przejrzałam je i dzięki waszym wpisom już znalazłam odpowiedzi na część swoich pytań i pozbyłam się iluzji dotyczących cen.

Chciałabym kupić teleskop na prezent dla mojego partnera ( interesuje się astronomią, wiem, że to jest coś, co będzie 100% trafione w jego zainteresowania i sprawi mu radość).

Zastanawiam się między dwoma teleskopami - https://teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-N-130/650-DOBSON-kompatkowy-rozsuwany-(aka-Heritage-130P)-teleskopy-3395.html

vs

https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-bk-709-eq1-70-900?from=listing

 

Sky- watcher mieści się w moim budżecie. Do DOBSONA musiałabym dołożyć , ale zastanawiam się czy jest duża różnica między nimi? Patrzę na parametry techniczne i staram się je porównać, ale przyznam się, że tutaj nie umiem sobie wyobrazić, jaka byłaby różnica między tymi teleskopami w praktyce? Jeśli znaczna, to wolę się pogimnastykować z budżetem, popracować więcej i od razu kupić DOBSONA, jeśli nieznaczna, to zostałabym przy Sky-watcher.

Z ważnych info:

- to byłby pierwszy teleskop, chłopak ma "techniczny" umysł, więc ogarnie wszystkie ustawienia,

- mieszkamy teraz w dużym mieście, więc najłatwiej o obserwacje z balkonu (któryś z nich byłby lepszy?), ale w planie przeprowadzka na wieś za miastem w przeciągu rok-dwóch lat,

- marzy mi się, żeby można było oglądać też gwiazdy i mgławice ( bo wyobrażam sobie, że to ogromna frajda ( i nie ukrywam, że sama chciałabym je zobaczyć 😉 ), z tego co czytałam - istotna jest tutaj apertura - no i DOBSON ma 130 mm, A Sky-Watcher 70mm - czy dobrze myślę że to byłby gamechanger jeśli chodzi o jakość tego, co można zobaczyć zarówno jeśli chodzi o Układ Słoneczny jak i gwiazdy i mgłąwice i tutaj są o wiele większe możliwości? No i pytanie za 100 punktów  - jaka  będzie ta różnica między teleskopami( proszę o wyjaśnienie dla laika)

Z góry dziękuję za pomoc i poświęcony czas :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jag, witamy na Forum !

Nie dziw się, że w tym wątku nikt się nie garnie do powtarzania tego, co zostało napisane w wielu podobnych wątkach, i ostatnim razem całkiem niedawno.
Podobnie jak @Artur333, zapraszam to przeglądnięcia pokrewnych tematów.
Często tam powtarza się, że zamiast refraktora 70/900 na montażu paralaktycznym lepiej jest mieć refraktor 90/900 na montażu azymutalnym, przynajmniej AZ3.
Podobnie na początek są odradzane światłosilne Newtony f/5 (130/650 = 1/5), gdyż wymagają dobrych, czyli droższych okularów.
W tak małej aperturze f/5 do wizuala na początek to jest słaby pomysł.
W takich malotach odradzałbym także konstrukcje rozsuwane, bo są mniej stabilne mechanicznie a redukcja wymiarów do transportu czy przechowywania jest raczej symboliczna.
Klasyczny wybór na balkon to ten refraktor 90/900 na AZ3. Jak budżet puszcza, to lepszy byłby dopiero pewnie teleskop Maksutova 127 mm na montażu azymutalnym.
Jak się przeprowadzicie na wieś, pomyślicie o większej aperturze na podwórko do mgławic.
To jest całkiem inny temat niż balkon.
 

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam koleżankę na forum,

co do wyboru teleskopu to to raczej są "zabawki".

Niestety nie jest to tanie hobby.

Osobiście na początek polecałbym Newtona na Dobsonie, im większy tym lepiej.

Ja zaczynałem od popularnej Synta 8".

Znalazłem na allegro taki zestaw używany z dodatkowymi akcesoriami i myślę, że jest warty swojej ceny:

https://allegrolokalnie.pl/oferta/teleskop-skywatcher-n2031200-dobson-8?utm_feed=862ee648-9259-11ed-a1eb-0242ac120002&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_al_elektronika_fotografia_pmax&ev_campaign_id=20557706592&gad_source=1&gclid=CjwKCAiApuCrBhAuEiwA8VJ6JnkTCpQjEA4NiB3tspz5fDjlyBLRaf5o40sh9_Dw6B972jnj8H5s6RoCtbsQAvD_BwE

Czasem warto dopłacić i mieć coś co spełni oczekiwania.

Jak to mówią chytry traci dwa razy.

Co do widoków jakich można się spodziewać to tutaj masz symulator:

https://www.stelvision.com/astro/telescope-simulator/

ZWO AM5, TecnoSky Quadruplet AG70 F/5 + ZWO ASI 183 MC Pro + ZWO EAF, Orion 30mm Guidescope +ZWO ASI 120MM Mini, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli partner interesuje się astronomią, a Ty nie masz o tym zielonego pojęcia to najgorszym posunięciem byłoby kupno jakiegoś chłamu, którym nie da się sensownie obserwować i ewentualnie sensownie odsprzedać. Lepiej wspólnie to obgadać, uzgodnić i w prezencie wyłożysz kasę.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, blazer1983 napisał:

Ja zaczynałem od popularnej Synta 8".

Dobson 8" jest fajny, ale nie na balkon. Na typowym miejskim balkonie dużego Dobsona się raczej nie da się używać 🙂

Natomiast wybór pomiędzy teleskopami, o których pisze koleżanka @Jag, to taki wybór między dżumą i cholerą 😉

Oba są delikatnie mówiąc słabe, ale tego refraktora 70/900 na montażu eq1 unikałbym jak ognia, właśnie ze względu na montaż. Eq1 jest delikatny i trzęsie się, a szczególnie z około metrową rurą refraktora. Obserwacje raczej mało przyjemne.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, 

bardzo wam dziękuję za poświęcony czas i odpowiedzi.

@Artur333 teleskopy, do których się odnosiłam, zostały zaproponowane jako wybór w poszczególnych wątkach na forum ( zwykle jako odpowiedzi na pytania dotyczące zakupów teleskopu w małym budżecie. Nie pamiętam już, w którym poście był "polecany" ( raczej jako wybór mniejszego zła między tanimi teleskopami...)  Sky- Watcher BK 707 AZ2 70/700 ( https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-bk-707-az2-70-700) - ponieważ jest niedostępny, zasugerowałam się kupieniem "lepszego" (czyt. droższego...) modelu...

 

@Mareg dziękuje za komentarz i konkretne wyjaśnienie dot parametrów ( kopiuje sobie do notatnika) i kierunek poleceń. Sprawdziłam ceny i mnie zastopowało w pierwszym momencie( przekraczają budżet) ale też dało do myślenia, że jeśli kupować, to jednak coś o lepszych parametrach, a nie iść w kierunku kupienia czegoś "na prezent"...

 

@blazer1983 dzięki za urealnienie, że to "zabawki" - chyba miałam nadzieje, że chociaż ten DOBSON jeszcze ujdzie i ma to sens... Teraz widzę, że kompletnie bez sensu poszłam w tym kierunku i byłam o krok od kupienia jednego z teleskopów z tych linków, jakie wysłałam. 

Tak, chytry traci dwa razy....

Dzięki za konkretny link do allegro (tutaj mam obawę czy będę w stanie ocenić, czy nie kupuję uszkodzonego sprzętu) i do symulatora ( urealniające dla laika)

@polaris tak, do tego doszłam po przeczytaniu waszych odpowiedzi, żeby pogadać z nim wprost. Oznacza to rezygnację z efektu "niespodzianki" , ale widzę teraz, że nie ma sensu brnąć w kupowanie czegoś (jednak to spory wydatek), co okaże się kiepskie i będzie wyrzuceniem kasy w błoto, a nie da rady tego odsprzedać. Wolę z nim wybrać model, odłożyć kasę i kupić jednak droższy sprzęt ( nawet jeśli to się przesunie w czasie).

@piotrfie wybór między dżumą a chlolerą jest bardzo obrazowy i ostatecznie zniechęcający do kupna 🙂

Btw teraz jak patrze na opisy tych tanich teleskopów w sklepach to myślę, że pięknie brzmią (wiem wiem, marketing....)

Eh, już myślałam, że ten Dobson 8'' by na balkonie był ok i moglibyśmy się do niego przymierzyć .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i dobrze. A jaki jest staż i stopień zainteresowania partnera astronomią, że nie ma jeszcze teleskopu? A może ma lornetkę?

32 minuty temu, Jag napisał:

 wybór między dżumą a chlolerą jest bardzo obrazowy i ostatecznie zniechęcający do kupna

Z dwojga złego bezpieczniej postawić na cholerę. Niższa śmiertelność.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli ma lornetke to msz juz cos do szerokiego pola... Wg mnie mozesz jeszcze poczytać o takich

Bresser Firstlight Mak za ok 1400

Bresser 80/640 az nano ok 800

Sw Mak Virtuoso bo to chyba najtanszy na automacie, ktory cię prowadzi za raczke do obiektu za ok 1200

A jak masz juz zbierac to np refraktor 102.lub 120 ED ( ewentualnie moze raty 0 proc i pierwsza splata za pol roku jak to jest w jakis rtv czy media expert lub allegro smart 2 raty )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)