Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc później...

Wczoraj przetestowałem możliwości tej apki i .... jestem ZACHWYCONY!

To darmowy, całkiem dokładny i baaardzo pomocny pseudo system "GOTO". Stawiam pierwsze kroki w astroobserwacjach i o ile nie mam problemu ze znalezieniem gwiazd typu Betelgeza, Sirus, Gwiazdy Pasa Oriona, Plejad, to już znalezienie interesującej mnie mgławicy, galaktyki by zacząć przygodę z ich eksploracją już takie proste nie było... do wczoraj. Apka z prawdziwie dużą dokładnością pomaga ustawić teleskop w interesujące nas miejsce.

Aż dziw, że apka ta nie jest jakoś szczególnie znana w środowisku ... czy może jednak jest, tylko ja o tym nie wiedziałem? 🙂 Jakie jest Wasze doświadczenie, opinia o tej apce?

 

W skrócie: to webowa aplikacja, którą odpalamy wprost w przeglądarce internetowej naszego telefonu. Bezpośredni dostęp do apki tu LINK.

  • Thanks 2

SW 200/1000 EQ5 
Optyka:
 ES: 52o 30mm, 68o 20mm, 82o 8,5mm  |  Vixen SLV 6mm  |  SW: x2, Bresser: x3  |  Bresser: 10x50
Filtry:    ES: RGB+UHC, Svbony: CLS, Omegon: polaryzacyjny  |  Baader: ND 5.0  |  Bortle 5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...
Napisano (edytowane)

Aplikacja działa naprawde fajnie, wyrównanie na pobliską gwiazdę i po chwili mamy obiekt w polu widzenia ESa 24mm 68. W moim tel jest problem z kompasem - widok w apce przestrzelony jest zwykle dość sporo w prawo lub lewo. Wystarczy jednak włączyć tryb ręczny, przesunąć aż zobaczymy nasz pk orientacyjny i na nim wyrównać, powiedzmy że w obrębie gwiazdozbiou jest to wystarczające plus można wyrównywać też na DSach. Generalnie polecam.

Edytowane przez sosna
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testowałem Astrohoppera przez kilka ostatnich dni. Owszem, to rozwiązanie faktycznie może pomóc początkującym, ale moim zdaniem do rewolucji jeszcze sporo brakuje. Dla przykładu: po ustawieniu widoku na Kapellę "najazd" na Andromedę był już problematyczny - wyrzucało mnie dużo dalej. I tak działo się i na iPhonie (który ponoć współpracuje tu najlepiej) i na nowiuśkim Realme. Znacznie lepiej jest poruszać się na małych odległościach (np. Vega - Albireo), ale to na dłuższą metę może męczyć. Mapa czasami też wariuje sama z siebie, skacząc po konstelacjach. Z drugiej strony potencjał jest tu ogromny, przy czym nie wiem, czy da się go w pełni wykorzystać w ramach open source.

DO-GSO Dobson 8" / GSO 30 mm / Baader Morpheus 17,5 mm / Explore Scientific 11 mm / Baader Classic Ortho 6 mm / UHC / Sky Surfer III

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważ że to działa właściwie tylko na kompasie bez poziomowania, wyrownania na trzy gwiazdy etc więc nie może działać prawidłowo na większych odległościach. Hooper w nazwie doskonale oddaje zamysł tego podejścia. Skaczesz na pk orientacyjny i masz w zasięgu najbliższą okolice. Zawieszanie się apki jak i fakt że gubi wstępna korektę po każdym skoku są do poprawy niemniej i tak jestem pod wrażeniem. Otwarty kod, całkiem sensownie napisany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, trzymam kciuki, żeby to wyszło. Choć przydałoby się coś także dla naprawdę początkujących w temacie, którzy mogą ten system traktować jak zbawienie. Podejrzewam, że liczba obiektów, co do których dopiero zaczynający obserwacje mają pewność, że widzą je w okularze, jest mocno ograniczona - kilka jaśniejszych gwiazd. Słyszałem, że w nowej wersji jest już Księżyc - bardzo dobry krok. 

Ale to wciąż zupełnie za darmo, więc z niecierpliwością czekam na kolejne kroki autora 🙂

DO-GSO Dobson 8" / GSO 30 mm / Baader Morpheus 17,5 mm / Explore Scientific 11 mm / Baader Classic Ortho 6 mm / UHC / Sky Surfer III

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024