Skocz do zawartości

GoTo na Dobsonie - czy to ma sens?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Wszystkim,

 

Jestem nowy na forum. Temat zainteresowania astronomią przewijał się u mnie od dłuższego czasu, aż postanowiłem coś z tym zrobić 🙂
Wybór padł na 10 calowego Newtona na Dobsonie. Jeśli chodzi o orientację na niebie to powinienem dać sobie radę, ale zastanawiam się nad systemem GoTo w celach stabilizacji obrazu / podążania za celem. Wydaje mi się, że przy powiększeniach jakie taka apertura oferuje śledzenie celu może być dość "upierdliwe", mam rację? Jakoś mam obawy z tym związane, że będę się denerwował, że więcej czasu i energii będę poświęcał na "tropienie" celu niż samo podziwianie.
Przeciw zakupowi tego systemu, w mojej opinii, przemawiają: cena oraz zwiększenie wagi zestawu i stopnia skomplikowania jego montażu (sprzęt planuję wykorzystywać głównie stacjonarnie, ale chciałbym mieć możliwość w miarę bezproblemowego przemieszczania go od czasu do czasu).

Z góry dzięki za podpowiedzi jak to wygląda w praktyce.

 

Pozdrawiam,
SeriousSirius

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Cię stać to kupuj z GoTo bezapelacyjnie!

Ostatnio miałem porównanie do obserwacji z/bez Goto. 

Dzisiaj kupiłbym wraz z systemem naprowadzającym i śledzącym obiekty.

Mam co prawda tańszą alternatywę w postaci DSC oraz platformy EQ, ale to nie to samo. Zwłaszcza śledzenie jest upierdliwe. Platforma to porażka.

  • Like 1

Synta 12",  ES-y 30; 14, 8.8, 4.7;  filtry Lumicon 2"  OIII, UHC, H-Beta, H-Alfa
DSC  Lornetka 25X100, noktowizory

avatar3.png.b609b6d8baad58eb4a731d0d85b910e6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to ludzie są różni...

Ja platformę do 12" uważam za jeden z moich najlepszych astrozakupów i jestem z niej bardzo zadowolony.
Włączam jej napęd jak obserwuję z powiększeniami ponad jakieś 150, jak mniej to ręczna korekta mi zupełnie wystarcza.
Przy wyjazdach jednak to jest następny niemały grat do zabrania.
GoTo tu chyba wygrywa z platformą.

A samodzielne wyszukiwanie obiektów daje mi bardzo dużo frajdy.
Na pewno nigdy nie będę do tego używał żadnego automatu.
 

  • Like 3

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Artur333 napisał:

Ogólnie zadałeś pytanie na które nie da się konkretnie odpowiedzieć. Jeżeli np 50 osób by się teraz wypowiedziało, to prawdopodobnie uśredniając miał byś po 25 odpowiedzi za goto i bez 🙂

Hehe, chyba masz rację. Finalnie pewnie zadecydują finanse, bo jeszcze do końca nie wiem ile będę w stanie wydać. Dzięki wszystkim za podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed kupnem newtona na dobsonie zastanawiałem się bardzo nad goto ale cena skutecznie odstraszała. Stwierdziłem, że kupię bez i zobaczymy jak będzie. Okazało się, że dla mnie to zbędny "bajer" bo co to za problem lekko przesunąć teleskop gdy obiekt ucieka z pola widzenia? A szukanie samemu obiektów daje dużo więcej frajdy niz wcisniecie guzika. Użycie do tego celu goto jest dla mnie trochę tak jakby pojechać na grzyby i mieć każdy z nich już oznaczony chorągiewką.

Niemniej, jak to w życiu bywa inni nie będą sobie wyobrażać obserwacji bez naprowadzania i śledzenia obiektów. 

18" Pablitus F/4.2, APM XWA 9 mm 100, ES 12 mm 92, APM XWA 20 mm, Maxvision 30 mm 82, Lumicon UHC 2", Svbony OIII 7nm 2", Bushnell Nitro 10x42, bino Denkmeier Big Easy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy trudnych obiektach do których potrzebne jest duże powiększenie prowadzenie bardzo pomaga, bo walczy się cały czas na takim samym polu widzenia. Wtedy można jak długo się chce porównywać widok w okularze do map. Jak pole widzenia jest tylko 10', to jeden nieuważny ruch Dobsonem i już nie wiadomo, gdzie się jest, i trzeba od nowa ustawiać pole widzenia, w którym nasza malota gdzieś tam powinna być. Dlatego prowadzenie to nie tylko wygoda podczas długiego gapienia się na obiekty, ale także nieoceniona pomoc przy wyszukiwaniu np. malutkich i słabych planetarek. Odkąd mam platformę, znacznie poszerzył się wybór obiektów, które są dostępne w 12" na moim ponaddomowym kiepskim podmiejskim niebie.

Pod ciemnie niebo platformy jak na razie nie zabieram, bo tam cały czas mam co oglądać w małych i średnich powiększeniach, gdzie ręczne korekty zupełnie wystarczają.

 

 

  • Like 2

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jest goto dla dobsonów? Ja chyba też chętnie bym z tego korzystała,  bo trochę mnie wkurza, kiedy lekko trącę tubę i już bye bye szukanie na nowo, zwłaszcza kiedy manipuluję jeszcze komórką....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18" Pablitus F/4.2, APM XWA 9 mm 100, ES 12 mm 92, APM XWA 20 mm, Maxvision 30 mm 82, Lumicon UHC 2", Svbony OIII 7nm 2", Bushnell Nitro 10x42, bino Denkmeier Big Easy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, joko napisał:

lekko trącę tubę i już bye bye szukanie na nowo,

Kwestia wprawy, za chwilę opanujesz i nie będzie problemu. Jak trącasz to jest zmiana tylko w poziomie, wystarczy wrócić. Od czego szukacz? Co do jasnych planet to jak są blisko pola widzenia okularu dają poświatę która jest dobrze widoczna [to jakby szukacz był słabo wyjustowany w stosunku do tuby].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla GSO jest jeszcze coś takiego: https://romer-optics-llc.myshopify.com/products/ez-goto-complete-kit

Można na ich kanale YT zobaczyć jak to działa: https://www.youtube.com/@romeroptics6291

Ja używam od nich samego zestawu Push To i działa bardzo fajnie.

Dobson GSO 254/1250 + EZ Push To
1,25" ES 82st. 4,7mm | 8,8mm | 14mm
1,25" ES 68st. 20mm
2" APM Ultra-Flat Field 70st. 30mm
Filtry 2": CLS | L-enhance | Moon/Skyglow | O-III | Polaryzacyjny 1-40%
Filtry 1,25": | 12 | 21 | 23A | 56 | 82A | Kometarny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o samo szukanie obiektu to zgodzę się, że "frajda" jest nieporównywalnie większa jak się znajdzie samemu. Do trudnych obiektów zawsze się można wspomóc apką typu Astro Hopper (czy jakoś tak - działa podobnie do Celestron Starsense).
Cena trochę mnie odstrasza, no i pytanie czy to będzie naprawdę niezbędne. Najchętniej kupiłbym teleskop, trochę poużywał i potem zdecydował czy dokupić GoTo w formie jakiegoś upgrade'u, ale czy się tak da w modelu, który mnie interesuje to już pewnie pytanie do sprzedawcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z systemem GOTO lub też Push To znacznie wzrasta efektywność obserwacji 😉 
Miałem teleskop na początku bez niego i było mi trudno znaleźć niektóre obiekty, co czasem powodowało frustacje, a po rozbudowie sprzętu ten problem został rozwiązany. Teraz jedynym problemem jest brak pogodnych wieczorów/nocy w ciągu ostatnich 2-3 miesięcy.

Dobson GSO 254/1250 + EZ Push To
1,25" ES 82st. 4,7mm | 8,8mm | 14mm
1,25" ES 68st. 20mm
2" APM Ultra-Flat Field 70st. 30mm
Filtry 2": CLS | L-enhance | Moon/Skyglow | O-III | Polaryzacyjny 1-40%
Filtry 1,25": | 12 | 21 | 23A | 56 | 82A | Kometarny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.01.2024 o 20:28, lemarr7 napisał:

Kwestia wprawy, za chwilę opanujesz i nie będzie problemu. Jak trącasz to jest zmiana tylko w poziomie, wystarczy wrócić. Od czego szukacz? Co do jasnych planet to jak są blisko pola widzenia okularu dają poświatę która jest dobrze widoczna [to jakby szukacz był słabo wyjustowany w stosunku do tuby].

Też  myślę, że to kwestia wprawy. Póki co emocje związane z kosmicznymi widokami oraz brak doświadczenia no i troche temperatura otoczenia, mają wpływ na te wszystkie dzikie ruchy 😆

Poza tym szukacz (czy po mężowskiemu szperacz) jest jak najbardziej w użyciu. Poświatę planet faktycznie zauważyłam i bardzo często nią się kieruję 😊

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, joko napisał:

A czy przez 8" dobsoniana da się zobaczyć jakieś galaktyki, mgławice czy inne obiekty DS?

Przez Dobsona nie zobaczysz żadnej żadnego z wyżej wymienionych obiektów.
Przez 8" teleskop Newtona posadzony na montażu Dobsona jak najbardziej. Setki obiektów mgławicowych są w zasięgu tej wielkości sprzętu.

  • Haha 1

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, joko napisał:

A czy przez 8" dobsoniana da się zobaczyć jakieś galaktyki, mgławice czy inne obiekty DS?

Jeśli jeszcze nie widziałaś to koniecznie skieruj teleskop uzbrojony w okular 30mm na M42 w Orionie póki jeszcze zima trwa 🙂

  • Like 1

18" Pablitus F/4.2, APM XWA 9 mm 100, ES 12 mm 92, APM XWA 20 mm, Maxvision 30 mm 82, Lumicon UHC 2", Svbony OIII 7nm 2", Bushnell Nitro 10x42, bino Denkmeier Big Easy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, joko napisał:

A czy przez 8" dobsoniana da się zobaczyć jakieś galaktyki, mgławice czy inne obiekty DS?

Spokojnie zobaczysz cały katalog Messiera, the best NGC i sporo innych obiektów jak  katalog Caldwela. To jest na kilka lat obserwacji  

  • Like 2

Synta 12",  ES-y 30; 14, 8.8, 4.7;  filtry Lumicon 2"  OIII, UHC, H-Beta, H-Alfa
DSC  Lornetka 25X100, noktowizory

avatar3.png.b609b6d8baad58eb4a731d0d85b910e6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Jacek 2 napisał:

Przez Dobsona nie zobaczysz żadnej żadnego z wyżej wymienionych obiektów.
Przez 8" teleskop Newtona posadzony na montażu Dobsona jak najbardziej. Setki obiektów mgławicowych są w zasięgu tej wielkości sprzętu.

To był skrót myślowy, toż wiadomo, że teleskop 😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)