Skocz do zawartości

Gdzie szukać paprocha?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, wiem że temat brzmi banalnie albo nawet trochę głupio, ale faktycznie mam problem z zidentyfikowaniem paproszka, który wychodzi mi przy dużych powiększeniach (barlow). Załączam zdjęcie pojedynczej kalatki, na której zaznaczyłem owe paproszki. Na matrycy kamery nie znalazłem, na soczewce barlowa też nie ...to gdzie? Czy na lustrze wtórnym?czy to możliwe żeby aż tak to wyłaziło. Na płycie korekcyjnej i zwierciadle głównym mojego SCT sporo jest paproszków ale to chyba nie powód by wszystko rozbierać i myć. Może ktoś z was miał podobny problem

 

post-1590-0-48700000-1423782185.jpg

 

Załączam też wstępnie obrobione zdjęcie dzisiejszego Jowisza. Jak się dobrze przyjrzeć to nad czerwoną plamą - na tym samym pasie atmosferycznym - jest lekko zarysowana czerwona obwódka (artefakt) - to efekt paprocha

 

post-1590-0-31310100-1423782408_thumb.jp

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki. Przyznam, że do głowy mi nie przyszło że istnieje jakiś wzór za pomocą którego można obliczyć gdzie znajduje się paproch. Temat rzuciłem trochę w desperacji bez oczekiwań że ktoś mi sensownie pomoże, a tu....niespodzianka. Bardzo wam dziękuję.

Powiedzcie proszę jeszcze jak rozumieć "Pixel binning". Rozmiar cienia paproszka policzę powiększając zdjęcie tak żeby widoczne były piksele -to jest OK. Poprzednie pojęcie Pixel binning - nie bardzo wiem o co chodzi

 

Dodatm jeszcze że jak dałem Barlow na początku (barlow -> koło filtrowe -> CCD) to paproch był dużo, dużo większy. To co widać na zdjęciu to przy układzie (koło filtrowe -> barlow -> CCD )

 

pozdrawiam

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki. Przyznam, że do głowy mi nie przyszło że istnieje jakiś wzór za pomocą którego można obliczyć gdzie znajduje się paproch. Temat rzuciłem trochę w desperacji bez oczekiwań że ktoś mi sensownie pomoże, a tu....niespodzianka. Bardzo wam dziękuję.

 

 

pozdrawiam

Weź gruszkę do wyciągania glutków u niemowlaka i zdmuchnij, jeśli nie pomoze to psiknij płynem kupionym u optyka do plastikowych soczewek korekcyjnych z warstwami na szmatkę do okularów, szmatkę załóż na patyczek do czyszczenia ucha i przetrzyj delikatnie matrycę i poczekaj jak mazy wyschną. Masz syfka na niej i jak byś nie liczył to i tak musisz go usunąć - szkoda czasu na matematykę :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pixel binning to funkcja kamery pozwalająca grupować sąsiednie piksele w procedurze odczytu - sumować wartość odczytanego ładunku. Czyli binning 2x2 oznacza wymiar wynikowego piksela 2 razy większy w każdej osi ( XY). Zabieg taki pozwala na zwiększenie czułości kamery ( 4 razy większy sygnał na jeden wirtualny piksel odczytanego obrazka) . No niestety coś za coś - zmniejszamy dwukrotnie rozdzielczość w każdej osi ...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź gruszkę do wyciągania glutków u niemowlaka i zdmuchnij, jeśli nie pomoze to psiknij płynem kupionym u optyka do plastikowych soczewek korekcyjnych z warstwami na szmatkę do okularów, szmatkę załóż na patyczek do czyszczenia ucha i przetrzyj delikatnie matrycę i poczekaj jak mazy wyschną. Masz syfka na niej i jak byś nie liczył to i tak musisz go usunąć - szkoda czasu na matematykę :)

 

Zawsze najbardziej podobają mi się praktyczne rozwiązania ;D. Ale policzyć to i tak policzę bo to coś nowego dla mnie - warto wiedzieć jak radzić sobie z problemami

 

pozdrawiam

  • Like 1

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024