Skocz do zawartości

Obserwacje Księżyca


Charon_X

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 miesiące później...

Cześć,

Ostatnio pogoda dopisuje, więc obserwacji coraz więcej. Opozycja Marsa to temat przewodni, ale Księżyc również prezentuje się świetnie. W miniony weekend, 3 i 4 marca, obserwowałem naszego satelitę przez 120ED. Widziałem wiele wspaniałych zakamarków, nie omieszkałem również zaglądnąć do krateru Plato. Ten piękny krater poza urokiem osobistym wyzwala we mnie często zacięcie sportowe i skłania do próby wyłuskania kraterów 'Wielkiej Czwórki'. Nazwa 'Wielka Czwórka' jest dosyć przewrotna, bo największy z nich liczy tylko nieco ponad 2,5km średnicy. Do tej pory najładniejsze obrazy Platona oglądałem w noc o bardzo dobrym seeingu w Celestronie C8. Widziałem wtedy wszystkie 4 największe kratery. Podczas ostatniego weekendu udało mi się zaobserwować 3 z nich. Zrobiłem szkic i w domu porównałem do fotki zrobionej kiedyś C8. Wynik porównania w załączniku (oznaczenia na fotce są zupełnie dowolne, tylko na potrzeby porównania). Ciekawe, czy uda mi się wyrównać mój stary 'rekord' ;)

Lubię te spacery po Srebrnym Globie..

post-857-137699828307_thumb.jpg

C8 EdgeHD & FC100DZ & APM 70-90* SA & FRA400+ASI2600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

...jeszcze tylko jutro zrobie salatke gyros (mniam)...

A ja zrobiłem dziś...

                                                                                                                                                                                    ... bo na niebie były chmurki!  :P :P :P

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

No to też coś pokażę  ;)

Ja ,,strzeliłem" fotki, a Alien7101 - Dzięki Zdzichu  :) Błyskawicznie (5 minutek) na laptoczku mi je ,,wyprowadził na ludzi" Przez RegiStax6.

Orion Eon 80/500, 2" soczewka Barlowa x 2, 2" filterek polaryzacyjny Orion, Canonkiem 350D mod. Wczorajszy wieczorek godz. 21.36.

post-587-137699840934_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety w związku z tym ze chmury miały swoje plany i zasłoniły niebo największej pełni tego roku nie mogłem obserwowac.To zdjecie wykonałem na 27 godz przed pełnią, czyli w piątek ok godz 02:30. Mimo to Ksiezyc wyglądał wspaniale:)

post-80-13769984167_thumb.jpg

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 miesiące później...
  • 2 tygodnie później...

A to ja coś wrzucę. Księżyc stary, z 12 sierpnia, około 2 w nocy. Faza bodaj 30%. Pierwsze zdjęcie to całokształt Księżyca, drugie północny biegun, a trzecie to światło popielate.

b3cf5e16eec4b.jpg

4d12c18857fb8.jpg

f0fbb45222761.jpg

Synta Dobson 8" flextube, jakieś szkiełka, jakaś folia ND5, kamerka mono PG Firefly, lidletka 10x50, ZRT-457, szczere chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

9 godzin po pełni? O 14 go fociłeś? :D Chyba 19, bo focenie o 24 już bardziej pasuje. Ja tam z foceniem poczekam, aż będzie taka połówkowatość z Księżyca, bo wtedy pięknie widać kratery na południowym biegunie Księżyca.

Synta Dobson 8" flextube, jakieś szkiełka, jakaś folia ND5, kamerka mono PG Firefly, lidletka 10x50, ZRT-457, szczere chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Mariusz piękne - a na żywca możesz mi coś pokazać bo ja, jak bym był zabetonowany - nic na ,,niebie" nie widzę  :-\

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)