Skocz do zawartości

Zielony i napalony


Rekomendowane odpowiedzi

Ja upieram się przy tym, żeby jednak kupić 10" na dobsonie, według mnie lornetka za 1200 zł dla początkującego obserwatora to nie najlepszy pomysł bo i tak za niedługo będzie chciał teleskop i raczej za tą kwotę ciężko będzie mu ją sprzedać a teleskoip zawsze ma większe możliwości, z drugiej strony przez lornetkę łatwiej nauczyć się nieba, ale po co za taką cenę?.

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z drugiej strony przez lornetkę łatwiej nauczyć się nieba, ale po co za taką cenę?.

Proponuję jednak, by teksty o lornetkach jako o przyrządach przeznaczonych do przeglądu i nauki nieba odstawić do lamusa.

Jeszcze parę lat temu taka opinia jakoś się utrzymywała, ale - o ile dobrze pamiętam - ludzie upewniali się wówczas, czy aby na pewno widziałem M57 w swojej 15x70. Trzymając się przykładu mgławic planetarnych, obecnie na forach można spotkać raporty o zaobserwowaniu NGC 2438 - i to naprawdę nie robi różnicy?

 

Co do jednego zgoda - teleskop ma większe możliwości (choć nie na każdym polu wygra z lornetką), jednak proszę - nie kierujmy rozmowy w stronę lepszości, nauki i przeglądów nieba.

Wydaje mi się, że jest na forach wystarczająco dużo relacji dobitnie pokazujących, że dobra 15x70 może być sprzętem docelowym i zaskakiwać przez długie lata - nawet kolegów obserwujących teleskopami.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja upieram się przy tym, żeby jednak kupić 10" na dobsonie,...

Pewnie na to wyjdzie, bo założyciel wątku nawet tak deklarował. Pomimo tego zamieściłem link do tej lornety, bo może jednak ktoś inny, mniej "ortodoksyjny",  będzie zainteresowany tym świetnym sprzętem w docelowo zapewne rozsądnej cenie  ;)

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że jest na forach wystarczająco dużo relacji dobitnie pokazujących, że dobra 15x70 może być sprzętem docelowym i zaskakiwać przez długie lata - nawet kolegów obserwujących teleskopami.

Nie mówie, że nie, bo to zależy co kogo zadowala, ale jak już miała by to być lornetka ,to tej klasy wydaje mi sie, że to przesada dla początkującego .

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)