Skocz do zawartości

Zielony i napalony


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, marzeniem mojego dzieciństwa było zwiedzanie wszechświata, do czasu.

Kocham gwiazdy, chodzić nocą, patrzeć i rozmyślać o sprawach. Uczę się programowania ale kosmos ma w sobie to coś...

Zastanawiałem się na co wydać kasę którą uzbieram do wakacji... Kolega przypadkowo nasuną mi myśl teleskopu, genialne! 

Lecz, ja nic o nich nie wiem, powoli oswajam się z tematem.

Na teleskop chcę wydać około 1500-2000zł maks, pytanie brzmi czy w takich cenach zdołam ujrzeć kolorowe mgławice?

Czytałem że tak się da ale od 12", czy dobrze rozumiem jest to Wyciąg okularowy? przyglądam się temu teleskopowi http://deltaoptical.pl/teleskop-delta-optical-gso-dobson-10-deluxe-f5-m-crf,d2298.html.

Ten ma tylko 2" czy jak wydam 1700zł żeby obejrzeć tylko księżyc? :D 

Mam 17 lat i kręci mnie to wszystko że jak sobie coś postanowie to muszę to mieć :D 

Wiem dużo informacji jest w internecie ale lubię gdy ktoś odpowiada wprost na moje pytania, czuje się pewniejszy :D

Macie jakieś propozycje teleskopów?

Dzięki z góry.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12" to średnica lustra w telesopie systemu Newtona z pewnością, bo pewnie na takiego refraktora to nas nie stać :P
Ale ja mam coś lepszego niż cały kosmos na raz, mam LINK !!

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3280-wszystko-to-co-przed-zakupem-teleskopu-powinienem-wiedziec/

Nikomu nie będzie chciało się pewnie zadwać Ci 100 pytań, więc są one pod likiem, zatem obczaj, ogarnij, daj całe info i wtedy na bank doradzimy - najlepiej jak umiemy :)

A bez zadawania pytań to za taki sos ja bym brał to: 
http://sklep.teleskopy.net/sky-watcher-dobson-10-pyrex-2541200-reflektor-p-533.html?cPath=21_39_302_40&osCsid=77d408b8c1e48a79c9a55e7f606365e9
 

Czyli w sumie prawie to co podlinkowałeś Ty.

 

A kolory to sprawa w dużej mierze indywidualna... jeden zobaczy w mniejszym, drugi we wiekszym, wiele czynników ma ogromne znaczenie :)

 

pozdr!

Newton150 + 3 Canony

aaa i lornetkę mam

 

http://www.ceha.ownlog.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2" to wyciąg okularowy - tam gdzie się wkłada okular (to przez co się patrzy). Dobson 10 to teleskop ze zwierciadłem 10cali ... jak chcesz 12cali to Ci mój mogę sprzedać ;)

 

Powinieneś troszkę poczytać najpierw. Wszystko jest opisane w Pierwszy Teleskop.. http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/17-pierwszy-teleskop/

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na FA  :) 

Żeby wszystko zrozumieć co, czym i jak ? Niestety musisz dużo poczytać aby pieniążki uzbierane do wakacji nie poszły w błoto.

Zapraszam do lektury:

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/17-pierwszy-teleskop/

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3034-podstawy-astronomii/

To są informacje praktyczne od Kolegów, którzy ,,zęby na teleskopach i obserwacjach zjedli" nie teoretyków :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie oszukujmy się, kolory to tylko na fotografiach kolego. Niestety mieliśmy już tutaj przypadki ogromnych zawodów osób, które liczyły że ujrzą obiekty głębokiego nieba, kolorowe i wyraźne jak na fotografiach.

Nie, tak nie jest. I musisz wiedzieć, że cały smaczek "wizuala" polega na wyłapywaniu jak najdrobniejszych szczegółów z plamek, kresek, chmurek jakie będziesz widział w okularze swojego teleskopu.

Ode mnie rada, którą dostawałem gdy zaczynałem jak Ty - kupuj największe lustro na jakie Cię stać, za 2000zł dostaniesz już konkretnego Newtona polecanego do obserwacji wizualnych.

 

Powiedz nam jeszcze gdzie mieszkasz mniej więcej i czy nie masz problemu z zaświetlonym niebem? To ważne.

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

 

Powiedz nam jeszcze gdzie mieszkasz mniej więcej i czy nie masz problemu z zaświetlonym niebem? To ważne.

To właśnie jeden z powodów dla których sprzedaję 12tkę...

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jasny gwint! ile odpowiedzi... Na forum komputerowym dłużej czekam na konkret.

Więc tak, mieszkam w takiej miejscowości jak Nienowice, podkarpacie, małe zadupie, tzw osiedle, cywilizacja zaczyna się 7km dalej :D Jest tu jakieś 7 bloków ustawionych na wzdłuż drogi i nic więcej :D Obserwacje chcę prowadzić z mojego balkonu, jest na najniższym pietrze, oświetlenie jest ale do godziny 22 potem lampy oszczędzają energię, więc będę miał pięknie czarne otoczenie i rozgwieżdżone niebo *.*. Moim zdanie idealny punkt obserwacyjny.

Czego oczekuje od nieba? No może się nie uda z tymi kolorowymi widokami, ale chcę obserwować planety naszego układu słonecznego, ale to mało, chcę  zobaczyć wnętrze naszej galaktyki, chcę zobaczyć też inną najbliższą galaktykę, co pewnie za taką kwotę jak 2000zł się nie da, marzyłem ujrzeć inną planetę, a pytanko takie, czy jak będę patrzył w inną gwiazdę, nie oślepi ona mych oczu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jasny gwint! ile odpowiedzi...

Czego oczekuje od nieba? No może się nie uda z tymi kolorowymi widokami, ale chcę obserwować planety naszego układu słonecznego, ale to mało, chcę  zobaczyć wnętrze naszej galaktyki, chcę zobaczyć też inną najbliższą galaktykę, co pewnie za taką kwotę jak 2000zł się nie da, marzyłem ujrzeć inną planetę, a pytanko takie, czy jak będę patrzył w inną gwiazdę, nie oślepi ona mych oczu?

Tym charakteryzuje się nasze forum - próbujemy pomóc ale....

Musisz troszkę poczytać Kolego - podlinkowałem Ci tematy.

A że nie czytałeś nic :( Świadczy o tym Twoje zdanie dotyczące czego oczekujesz od teleskopu...

Nie trzeba żadnego przyrządu optycznego aby zobaczyć najbliższą galaktykę.. pod dobrym niebem zobaczysz ją gołym okiem :)

Proszę raz jeszcze poczytaj  http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/82-uczymy-sie-nieba/  i http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/17-pierwszy-teleskop/

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Podkarpaciu sprzętem za 2000zł ( najlepiej newton 10" ) zobaczysz bez problemu nie jedną galaktykę, jednak obserwacje z balkonu to nie najlepszy pomysł, tym bardziej teleskopem w systemie Newtona, no chyba, że ten balkon to duży taras.

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam trochę dużo balkon 2x5m ale zawsze mogę prowadzić obserwacja na dworze. Ale cze za 2000zł będę miał od razu montaż? czy dołożyć będę musiał znów 400zł? Idę dalej czytać gdy skończę wrócę do tematu.

Jest takie powiedzenie, że jak chcesz jeść mód to nie musisz od razu kupować pasieki. Wystarczy niewielki słoik ze sklepu. Też może zasmakować (albo zemdlić) . Takim słoikiem jest dla nas lornetka. Moim zdaniem - dla Ciebie wybór idealny. Nauczysz się nocnego nieba, poznasz jego piękno, które nie polega wcale na widoku kolorowych mgławic, nauczysz się innych pożytecznych rzeczy a ciągle będziesz miał otwarty dalszy wybór. Teleskop taki czy siaki, a może duża lorneta, a może jednak przyroda w innej postaci - ptaki, góry itp? Dobra lornetka zawsze się przyda.

Siedemnastolatek może do końca życia obserwować niebo (czego życzę), ale to nie jest całkiem pewne. Chcesz pojeździć - zacznij od roweru, nie od Land Rovera :D

  • Like 4

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam trochę dużo balkon 2x5m ale zawsze mogę prowadzić obserwacja na dworze. Ale cze za 2000zł będę miał od razu montaż? czy dołożyć będę musiał znów 400zł? Idę dalej czytać gdy skończę wrócę do tematu.

To lepiej od razu idź na dwór nie ograniczaj się balkonem, teleskop 10" dobson jest od razu z montażem. http://deltaoptical.pl/teleskop-delta-optical-gso-dobson-10-deluxe-f5-m-crf,d2298.html jeszcze Ci zostanie na jakieś akcesoria typu filtr polaryzacyjny czy folię do obserwacji słońca, bo pamiętaj, że w żadnym wypadku nie patrz na słońce bez specjalnego filtru bo to będą Twoje ostatnie obserwacje.

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 2000 będziesz miał cały komplet z montażem.

Ale koniecznie poczytaj najpierw to co podlinkował Jacek, bo od razu znajdziesz odpowiedzi na wiele pytań które sobie zadajesz.

Wg mnie balkon to słaby punkt na obserwacje teleskopem Newtona na Dobsonie. Jak masz jakąś łąkę blisko albo ogródek to tam bym się zasadzał ze sprzętem.

 

Na Twoim miejscu rozważyłbym lornetkę - przez nią również zobaczysz galaktyki, planety, i inne obiekty, tylko w mniejszym powiększeniu. Za to lornetka to szerokie pole i obserwacje na oboje oczu, więc są lepsze warunki do nauki niż z teleskopem. No i musisz wiedzieć, że w Newtonach obraz jest obrócony do góry nogami, więc to trochę utrudnia nawigowanie po niebie. W lornetce miałbyś o wiele łatwiej pod tym względem.

 

Jedyna gwiazda, która może Cię oślepić to nasze Słońce - na nie nigdy, pod żadnym pozorem nie spoglądaj ani przez teleskop, ani przez lornetkę bez odpowiednich filtrów!

 

A jeśli chcesz się podciągnąć z wiedzy teoretycznej na temat Wszechświata to zapraszam Cię na mojego bloga www.starryshot.wordpress.com - jest tam spora baza filmów dokumentalnych o Kosmosie, które możesz sobie oglądać w wolnych chwilach i poznawać to co teraz dla Ciebie nieznane :)

  • Like 2

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się pytam czy to zainteresowanie chwilowe czy na stałe. Bo sam pisałeś jestem młody i mnie to kręci, oby nie zakręciło Ciebie na chwile, bo szkoda tylko Twoich pieniążków, lepiej kupić lornetkę, przyda się w razie, czego na wakacje a z Astronomią różnie bywa czasem rok dwa i zapał ginie. Wiem coś o tym, bo sam robię spotkania po szkołach młodzi mają zapał, ale jak coś to po roku czasu nawet nie wspomną, że chcą się interesować Astronomią. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A ja się pytam czy to zainteresowanie chwilowe czy na stałe. Bo sam pisałeś jestem młody i mnie to kręci, oby nie zakręciło Ciebie na chwile, bo szkoda tylko Twoich pieniążków, lepiej kupić lornetkę, przyda się w razie, czego na wakacje a z Astronomią różnie bywa czasem rok dwa i zapał ginie. Wiem coś o tym, bo sam robię spotkania po szkołach młodzi mają zapał, ale jak coś to po roku czasu nawet nie wspomną, że chcą się interesować Astronomią. :)

 

 

Paweł ma racje. Astronomia to piękne hobby/pasja. To niesamowicie dobrze, produktywnie, efektywnie, efektownie i tak dalej i tak dalej spędzony czas. Jednak trzeba pamiętać. że nie jest to takie łatwe hobby. Wiele poświecenia wymaga. Czy mróz, czy wiatr, czy zmęczenie nie potrafi mnie zniechęcić gdy widzę, że niebo jest super - ono mnie zaprasza by razem z nim spędzić czas.

Nie spiesz się, dużo czytaj  bo po postach widać, że masz bardzo nikłą wiedzę. Możesz też poszukać osoby w okolicy która Ci pokaże niebo przez teleskop. To dużo pomaga.

 

PS. Ja już się przejechałem na forach komputerowych. Może tam nie ma takiego odzewu jak tu bo tam nie ma pasji a jest zazdroszczenie innym sprzętu (tudzież wyścigi kto ma lepszy). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głównym zajęciem będzie programowanie z tego chcę zarabiać a obserwacje i kosmos wgl będzie moim stałym hobby, mam ogród łąkę wiec nie ograniczę się tylko do balkonu. Mam lornetkę ale chcę od razu kupić porządny sprzęt który starczy mi na lata, nie chce później kupować drugi raz gdyż sprzęt zacznie mi nie wytaczać. Po latach oczywiście pewnie kupię coś jeszcze lepszego i inne zabawki do mojej pasji. Zamierzam teraz wydać 2000 i już postanowiłem. Poczytam wszystkie informacje na które mnie kierujecie.

Czy taki teleskop jest bardzo ciężki? Wyniosę go sam na dwór?

Mogę go jakoś uszkodzić mechanicznie?

I czy taki dobson który waży 13 kg nie przewróci się gdy tuba ma aż 15kg? Gdy np chcę do ustawić na łące? I mogę jakoś robić zdjęcia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I czy taki dobson który waży 13 kg nie przewróci się gdy tuba ma aż 15kg? Gdy np chcę do ustawić na łące? I mogę jakoś robić zdjęcia?

Moja 12tka ma 20kg i podstawa drugie tyle... jest bardzo stabilny i wygodny - można go w częściach przenieść samemu bez większego problemu (chyba że masz 150cm i 40kg ;))

 

Dobson do wizualnych obserwacji jest chyba najlepszym rozwiązaniem - ja sobie wystawiałem stołek barowy dodatkowo co poprawiało komfort obserwacji :)

 

(zdjęcia - planety na krótkich czasach owszem , DSO to raczej już paralaktyczny montaż lub platforma pod dobsona)

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przewróci się a o zdjęciach na razie zapomnij. Narazie kup teleskop i naucz się nieba z czym to się je !?, astrofotografia to zupełnie inna bajka zarówno pod względem kosztów jak i sprzętu, choć księżyc przez okular będzieswz mógł komórką pstryknąć..

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj z tym Księżycem to można na dobsonie sporo całkiem pofocić. Wystarczą krótkie czasy i ładne fotki wychodzą - nie tylko ja robiłem. Jowisza również robiłem z dobsa... więc można.

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydawać na zloty i inne sprawy to też kosztuje, nie ma jak to swój sprzęt, a to będzie mój pierwszy i zamierzam kupić raz i dobrze, potem składać na może coś jeszcze.

Kasa kasa kasa, trzeba wydawać na samorozwój, tyle co koledzy przepijają to lepiej chyba dać te 2 klocki na coś co mi się przyda.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno ważny pytanie, z początku myślałem że ten teleskop jest jakoś bardzo skomplikowany w budowie, gdy już się oswoiłem lecz nie do końca, zastanawia mnie lustro, które nie jest tam na dole niczym osłonięte, a co jak będzie osiadał tam kurz? lub gdy wpadną jakieś małe okruchy? czy to można wgl jakoś wycierać? dotykać wgl? Bo jak wydam 2k to nie chcę zaraz tego zepsuć :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myje się lustro... Na naszym forum jest wszystko opisane... jeśli robisz to jak należy to nic złego się nie stanie ;) . Ja swoje lustro w 12tce myłem w styczniu 2014r... myślę że już bym musiał znów ;)

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po za tym ,każdy teleskop ma do kompletu osłonę przeciw pyłową.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głównym zajęciem będzie programowanie z tego chcę zarabiać a obserwacje i kosmos wgl będzie moim stałym hobby, mam ogród łąkę wiec nie ograniczę się tylko do balkonu. Mam lornetkę ale chcę od razu kupić porządny sprzęt który starczy mi na lata, nie chce później kupować drugi raz gdyż sprzęt zacznie mi nie wytaczać. Po latach oczywiście pewnie kupię coś jeszcze lepszego i inne zabawki do mojej pasji. Zamierzam teraz wydać 2000 i już postanowiłem. Poczytam wszystkie informacje na które mnie kierujecie.

Czy taki teleskop jest bardzo ciężki? Wyniosę go sam na dwór?

Mogę go jakoś uszkodzić mechanicznie?

I czy taki dobson który waży 13 kg nie przewróci się gdy tuba ma aż 15kg? Gdy np chcę do ustawić na łące? I mogę jakoś robić zdjęcia?

Kol. Tygryso sprzedaje sprzęt "na lata". Co przez niego można zobaczyć - czytaj w doniesieniach lorneciarzy. Zmieścisz się jeszcze finansowo z porządnym statywem.

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)