Skocz do zawartości

Pierwsze próby astrofoto


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Na zlocie w Zatomiu udało mi się wykonać pierwsze astrofotki nowym zestawem (w tym miejscu dziękuję kolegom za pomoc i wskazówki).

Sprawdzaliśmy wspólnie z kolegą jolo, kolimację tego TS APO80Q - nie było wzorowo.

 

Dwie surowe klatki po 300 sekund, wykonane w Zatomiu (TS APO80Q + ATIK 383L, guiding na OAGu):

https://www.dropbox.com/s/31pdjnrn7ihji6w/ngc2403-001r.fit?dl=0

https://www.dropbox.com/s/9365plugps9p3sb/tryplet-001red.fit?dl=0

 

Po powrocie do domu, nabyłem okularek cheshire i po kilku próbach sądzę, że głównym problemem było lekkie przekoszenie osi optycznej (obiektyw - wyciąg). Po około 1-2 mm korekcie nachylenia wyciągu, okręgi w okularze cheshire są ustawione centrycznie (prawie idealnie).

 

Czekam teraz na pogodę, żeby zrobić test na gwiazdach.

 

W międzyczasie mam prośbę do bardziej doświadczonych kolegów o rzut wprawnym okiem na powyższe dwie fotki. Czy te gwiazdki wyglądające na rozciągnięte to dodatkowy problem korekcji pola czy może gdzieś indziej szukać przyczyn?

 

Pozdrawiam,

Jarek

CFF105, TS APO80Q, ATIK490ex mono, AstroHub, jolofocuser, ATIK EFW2+OAG, LOP650CM, AZ EQ6, Nikon Action EX 10x50CF, Pentaflex R-80/400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś mi nie działają linki  :-[

OK, przerzuciłem pliki na dropboxa i poprawiłem linki w pierwszym poście.

CFF105, TS APO80Q, ATIK490ex mono, AstroHub, jolofocuser, ATIK EFW2+OAG, LOP650CM, AZ EQ6, Nikon Action EX 10x50CF, Pentaflex R-80/400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Po powrocie do domu, nabyłem okularek cheshire i po kilku próbach sądzę, że głownym problemem było lekkie przekoszenie osi optycznej (obiektyw - wyciąg). Po około 1-2 mm korekcie nachylenia wyciągu, okręgi w okularze cheshire są ustawione centrycznie (prawie idealnie). (...)

O, to dobra wiadomość - podobnie jak u mnie dało się naprawić kolimację przez lekkie naprostowanie części z wyciągiem, super :)

PS - co do korekcji to poczekałbym na testy po kolimacji. Teraz środek pola powinien być prosty i na brzegach wyjdzie czy dalej coś jest krzywe. Źle dobrana odległość do korektora raczej nie wchodzi w grę chyba :)

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Przyszła pogoda na kolejne testy z docelową kamerką Atika 490ex.

 

 

Skończyły mi się pomysły ??? - co może powodować to asymetryczne halo, widoczne najbardziej wokół jasnych gwiazd ?

Wiem tylko, że nie zależy to od użytego filtra.

 

Chodzi mi o ten efekt rozmycia gwiazdy w prawą stronę. Najlepiej widoczny na poniższym fragmencie, na gwieździe w lewym górnym rogu (wycinek w powiększeniu 100% z pojedyńczej, surowej klatki z filtrem OIII).

 

post-3300-0-88998100-1433793029_thumb.jp

 

 

Tutaj: https://www.dropbox.com/sh/bmkb1ecxgczs5gg/AADYmWDd9QDCLLxjn19BpBPWa?dl=0

wrzuciłem parę fitów, naświetlanych z różnymi filtrami i czasami 200, 300 i 1200s.

 

Będę wdzięczny za sugestie. Już niczego nie wykluczam, bo trzy noce nad tym siedziałem i to są najlepsze z efektów.

CFF105, TS APO80Q, ATIK490ex mono, AstroHub, jolofocuser, ATIK EFW2+OAG, LOP650CM, AZ EQ6, Nikon Action EX 10x50CF, Pentaflex R-80/400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś jest pokrzywione mi się widzi, na przykład na fotce m13-003g_300s w LG rogu gwiazdy są ostre, natomiast w PD po przeciwnej stronie wyraźnie nieostre, poza płaszczyzną ostrości. Na innych zdjęciach jest podobny efekt, choć w mniejszej skali. Masz taki dżinks do regulacji pochylenia http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4745_TS-T2-tilting-collimator---compensation-for-field-tipping-in-astrophoto.html ? Jeśli teleskop jest dobrze skolimowany, to gdzie indziej coś może jest krzywo... Na tak niewielkim sensorze nie powinno być aż takiego efektu. OAG masz Atika dokręcony do koła?

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może potrzebny jest flattener?

 

Ten telep to TS APO80Q, flattener ma już wbudowany.

 

 

Coś jest pokrzywione mi się widzi, na przykład na fotce m13-003g_300s w LG rogu gwiazdy są ostre, natomiast w PD po przeciwnej stronie wyraźnie nieostre, poza płaszczyzną ostrości. Na innych zdjęciach jest podobny efekt, choć w mniejszej skali. Masz taki dżinks do regulacji pochylenia http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4745_TS-T2-tilting-collimator---compensation-for-field-tipping-in-astrophoto.html ? Jeśli teleskop jest dobrze skolimowany, to gdzie indziej coś może jest krzywo... Na tak niewielkim sensorze nie powinno być aż takiego efektu. OAG masz Atika dokręcony do koła?

 

Taką złączkę mam od niedawna, będę próbował użyć jej przy najbliższej sesji. Czy CCD inspector może mi jakoś ułatwić to ustawianie, lub jakiś inny soft ?

 

Faktycznie nie sprawdziłem dokręcenia śrub OAGa, dodaję do listy.

CFF105, TS APO80Q, ATIK490ex mono, AstroHub, jolofocuser, ATIK EFW2+OAG, LOP650CM, AZ EQ6, Nikon Action EX 10x50CF, Pentaflex R-80/400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)