Skocz do zawartości

Maraton Messiera 2015


Rekomendowane odpowiedzi

Super :)

Może wprowadzimy dodatkowy smaczek - ze stoperami, które zmierzą ile kto potrzebował czasu netto na złowienie wszystkich obiektów?

Jak się bawić, to na całego :)

 

 

Dla mnie może być chętnie się sprawdzę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

Marzę o MM, odkąd w latach 90-tych kupiłem "Niebo. Poradnik użytkownika" w KKKK. Minęło kilkanaście lat i wciąż go nie uskuteczniłem. Ale jeżeli w końcu trafi się rzadki zbieg okoliczności (pogodna, marcowa noc, ja w domu, dzieci zdrowe, pozwolenie od żony, akceptowalny poziom zmęczenia po całym dniu bycia tatą...), to spróbuję MM z lornetą Bj100. Zes..am się, a nie dam się! >:D  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sobotę wieczór macie spore szanse na pogodę! 8) Ale być może  będziecie błądzić w chmurach mgły po tym paśmie deszczu  począwszy od czwartku .Choć w czasie mgły seeing jest nawet stabilniejszy! ^-^

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wy chyba prognoz nie oglądacie...

Oglądamy i codziennie dowiadujemy się czegoś nowego :D

Pogoda jest na ten moment bardzo dynamiczna i trudna do prognozowania - może się zdarzyć, że nie będzie żadnej nocy, ale może też trafi się jedna cała i wspaniała - a może i więcej :) Jak dodamy do tego nieprzewidywalność pogody górskiej, to wychodzi równanie z zylionem niewiadomych.

Nawet, jeśli trafi się jedna noc, choćby okrojona, warto będzie zrobić sobie wprawkę, żeby w przyszłym sezonie mieć jakieś doświadczenie.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

Co prawda na zlot się nie wybieram (gdybym wiedział, że dopiero po weekendzie wezwą do pracy...), ale dziś w nocy spróbuję sił z Maratonem Messiera. Marek - dzięki raz jeszcze za świetny dokument. Już wydrukowany, sprzęt też gotowy do akcji. Będę walczył refraktorem FS102.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaciekawił mnie bardzo ten temat, ponieważ sam rozmyślałem w tym roku o MM.
Moja próba jednak miała się odbyć w Marcu i obejmować M74 i M77. Widzę, że Kwiecień mógłby okazać się korzystniejszy ze względu na kulki w obrębie Czajnika oraz Wodnika - który na Marcu mógłby coś stracić. Nie podjąłem wyzwania marcowego i nie wiem czy w tym roku się jeszcze skuszę. W moim przypadku maraton miałby odbywać się głównie za pomocą lornetki 15/70 ale w razie kłopotów (a były by raczej nieuniknione przy niektórych obiektach), oczywiście obok stał by teleskop, który miałby za zadanie wyławiać problemowe i mocno stresujące pozycje.

Panasmaras,  bardzo fajna tabelka. Widzę, że kolejność dobrze przemyślana a przykładowo w Pannie biegnie dosyć znajomym dla mnie szlakiem. Zastanawia mnie tylko ta M30. Nawet w Kwietniu może być to spory problem, niemniej zawsze warto próbować.

Będę wam mocno kibicował i jestem bardzo ciekaw jak wam pójdzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus
Chłopaki, przed godziną wróciłem z maratonu Messiera, który w końcu zrobiłem na dwóch miejscówkach w okolicy Jędrzejowa i Kielc i padam na pysk. Wynik - 100 eMek   :)
Umknęła mi M33, poległem też na M7, M30, M55, M70, M73 i M75. Prawdziwy hardkor zgotowały mi M6, M69, M54, M72 i M83. 
 
Życzę Wam dobrej pogody na zlocie, byście też dociągnęli do "setki". Da się!
 
PS. Marek, dzięki raz jeszcze za świetne zestawienie, które wespół z "Pocketem" wystarczyło mi za całą buchalterię.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, gratulacje!

Ja również "maratoniłem" - w Bieszczadach.

Z powodu pogody przepadły mi emki z początku listy: 33, 41, 42, 43, 46, 47, 78 i 93. A do tego nad ranem - M30.

Tak więc mój wynik to nieco skromniejsze 98/110.

Łowiłem w 16x70 i 10x50.

Tym samym mam wszystkie emki zaliczone w ogóle w lornetkach :)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)