Skocz do zawartości

Folia vs filtr szklany do Słońca


Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym się dowiedzieć jakie różnice w jakości zdjęć są pomiędzy folią a filtrem szklanym do obserwacji/fotografii Słońca.

Tyle wiem

Folia
+tania
-delikatna(podatna na niespodziewane uszkodzenia)

filtr szklany
+trwały
-drogi

Na razie nie bierzemy pod uwagę ceny a jakość obrazu, jak ciemny jest filtr szklany czy porównywalny jest on z ND3.0 czy ND5.0?

Wszelkie informacje mile widziane :)

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moje oko - jeszcze nie było takie stare gdy miałem przez miesiąc to:

Ciepły żółto - pomarańczowy - bardzo przyjemny dla oka kolorek - czy więcej szczegółów na tarczy.... chyba nie...

Zdecydowanie trwalszy w porównaniu z folią - kawał dobrze wykonanego filtra - sama oprawa jak i materiał szklany filtra.

Nie zdążyłem zrobić avików więc tu nic nie napiszę.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdzichu, ale to nie jest filtr szklany. On tylko tak ładnie wygląda, a to też jest folia. Nawet jest w opisie: "Folia mylarowa o gęstości optycznej ND 5.0 jest filtrem o wysokiej jakości obrazu przewyższającej wiele popularnych filtrów szklanych dostępnych na rynku."

 

A już wracając do filtrów szklanych to spotkałem się z kilkoma opiniami że jest to coś pomiędzy ND5 a ND3.8 jeżeli chodzi o jasność.

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak - Zdzichu źle podlinkował - chodziło mu zapewne o taki - bo napisał wyraźnie szklany i ja taki miałem http://www.astroshop.pl/filtry-szklane-z-oprawka/orion-filtr-sloneczny-4-52-refraktor-102-mak-100mm/p,14414

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baader wypuścił AstroSolar by właśnie zastąpić miejsce droższych filtrów szklanych. Z tych szklanych nie fotografowałem, natomiast folia to obecnie chyba klasyka i z odpowiednimi filtrami (silna blokada IR) można robić naprawdę dobre zdjęcia, nawet z ogromnych apertur (+cena).

  • Like 1

Zestaw: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM

https://rkblog.dev

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak Astrokrak sprzedawał, bo jak chciałem kupić to akurat nie było i nie wiadomo było kiedy będą. Po pół roku cierpliwość mi się skończyła. Później już je miała Delta i w niej kupiłem.

Na pewno trwałe - ze szklanego można zetrzeć pył i kurz, z folii nie. Napewno od starego filtra foliowego jest dużo lepszy - miałem taką do achro to tylko w małych powiększeniach było jako takie, w średnich już był obraz bardzo kiepski. Nie wiem jak z nową folią - musiałbym mieć porównanie bezpośrednie na tym samym teleskopie. Dużo zależy też od seeingu - w przypadku Słońca często są słabe. Na logikę jednak szkło powinno wygrać z folią. Przynajmniej tak mi się wydaje.

Dodatkowe filtry okularowe też można dokładać do filtra szklanego - żółty kolor bazowy nie przeszkadza w współpracy z filtrami czerwonymi, zielonymi, niebieskimi.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Charon folia daje taką samą jakość obrazu jak filtr szklany, nie wiem skąd wzięły się mity o wyższości filtra szklanego. Z foli baadera można bez problemu zetrzeć kurz i pył, wystarczy przetrzeć delikatnie mikrofibrą. Różnic w jakości obrazu po za kolorem nie ma. Porównywałem szklany filtr z folią baadera i na zdjęciach nie ma absolutnie żadnych różnic. Stara zużyta folia będzie oczywiście kiepska, tak samo jak stary zużyty, porysowany/zakurzony teleskop. Ja folię trzymam w specjalnych pojemnikach drewnianych tak, żeby się nie kurzyła.

  • Like 1

SCT 11", Maksutov SW 4", Losmandy G11, EQ3-2, Point Grey Blackfly z IMX249, Canon EOS 5D mark II mod, Canon EOS 40D, Canon EOS 30D, C85/1.8 USM, Tamron SP 90/2.8, Tokina 28-70/2.8, Canon 70-200/2.8L, Canon 17-40 L, kupa filtrów i innych rzeczy. Tel 661 239 515.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Charon folia daje taką samą jakość obrazu jak filtr szklany, nie wiem skąd wzięły się mity o wyższości filtra szklanego. Z foli baadera można bez problemu zetrzeć kurz i pył, wystarczy przetrzeć delikatnie mikrofibrą. Różnic w jakości obrazu po za kolorem nie ma. Porównywałem szklany filtr z folią baadera i na zdjęciach nie ma absolutnie żadnych różnic. Stara zużyta folia będzie oczywiście kiepska, tak samo jak stary zużyty, porysowany/zakurzony teleskop. Ja folię trzymam w specjalnych pojemnikach drewnianych tak, żeby się nie kurzyła.

Chciałem zetrzeć raz kurz z folii to się nie dało, bo się jakoś przylepił. Może i z większym naciskiem by się dało, ale tutaj już ryzyko uszkodzenia. Może przy dobrym seeingu by wyszła różnica - ale w przypadku Słońca o to ciężko.

Do mniejszych apertur filtr szklany nie jest jeszcze drogi, dlatego kupiłem do 5" teleskopów. Do 8" kupiłem już folię.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielokrotnie miałem idealny seeing na Słońcu i różnicy nie było. Nagrywam aviki przez 2-3 godz i na ogół trafia się 30-40 minutowa "luka seeingowa". Wtedy obraz jest żyleta, ale wszystko zależy od konkretnego mikroklimatu. Mój znajomy mieszka parę km ode mnie a seeing ma często o wiele lepszy.

SCT 11", Maksutov SW 4", Losmandy G11, EQ3-2, Point Grey Blackfly z IMX249, Canon EOS 5D mark II mod, Canon EOS 40D, Canon EOS 30D, C85/1.8 USM, Tamron SP 90/2.8, Tokina 28-70/2.8, Canon 70-200/2.8L, Canon 17-40 L, kupa filtrów i innych rzeczy. Tel 661 239 515.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)