Skocz do zawartości

Odległe galaktyki na zdjęciu


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jako,że wczoraj pomogli mi ludzie związani z tym forum (Jolo,Alien-dziękuję),zatem będę kontynuował ten wątek tutaj. Sprawa wydaję się prosta. Znaleść jak najbardziej odległy obiekt. No i tu zaczynają się schody,gdyż jest to dość mozolna praca; szukanie na zdjęciu tych wszystkich małych "paprochów",a potem porównanie tego z bazami danych w sieci. Miałem kika kandydatek,ale jednej jestem pewien na 100%. Jest to SDSS J124241.38+321227.4- http://skyserver.sdss.org/dr12/en/tools/explore/Summary.aspx?id=1237665226770677925 Czy może ktoś potwierdzić,że jest ona oddalona od Nas o jakieś 3.2 mld lat świetlnych i ma 19.08mag? 

Jolo,zrobiłem lekki plagiat,wzorując się na Twoich zdjęciach,ale to chyba najlepszy sposób zaprezentowania takich mgiełek.

 

 

post-3643-0-61939500-1431697678_thumb.jp

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiekty baardzo dalekie najlepiej wyszukuje się na zdjęciach po inversji gdzie tło jest białe a każda zarejestrowana plamka. W ten sposób można w n PS zwiększyć kontrast aby mieć pewność że dana plamka jest tym czego szukamy.

Tym sposobem zweryfikowałem obiekty na swoich fotkach na granicy rejestracji http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/4332-ngc3718-i-daleki-wszechswiat/

A i witam serdecznie na forum. Mam nadzieję że przypadnie Ci do gustu i będziesz nasz często odwiedzał jak i udzielał się.

  • Like 1

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://skyserver.sdss.org/dr12/en/tools/explore/Summary.aspx?id=1237665226770677925 =Redshift (z)0.263 i według kalkulatora wychodzi ~ 3.19 mld lat świetlnych.

http://www.kempner.net/cosmic.php Łukasz zna jeszcze chyba kilka kalkulatorów, ale one podają zbieżne wyniki.

post-10-0-22584100-1431700432_thumb.jpg

Z tego co pamiętam w kwestii mag, pod uwage bierzemy mag w widmie g(green) bo ma zbliżone parametry do widma widzialnego przez nasze oczy.

Hmm coś koło tego. I galaktyka ma 19.08 mag.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za linka z Twoimi zmaganiami. Może głupie pytanie,ale pamiętasz ile czasu ci zeszło,aby je wszystkie wyłapać i opisać? Ja spędziełem wczoraj pół nocy i dzisiejsze przedpołudnie i znalazłam tylko jedną. Tzn. są na zdjęciu jeszcze jakieś ciemniejsze,ale nie ma o nich informacji. 

A po inversji też próbowałem i jednak lepiej mi wychodzi szukanie ich na czrnym tle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak poszukujesz dalekich światów - proponuję również wątek jola :)  http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/4715-odlegle-swiaty-na-naszych-zdjeciach/

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Nie chcę tam śmiecić

Jak na temat to niema śmiecenia, a jolo ma we krwi wszelką pomoc w tematach i wątek nie będzie martwy 8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za linka z Twoimi zmaganiami. Może głupie pytanie,ale pamiętasz ile czasu ci zeszło,aby je wszystkie wyłapać i opisać? Ja spędziełem wczoraj pół nocy i dzisiejsze przedpołudnie i znalazłam tylko jedną. Tzn. są na zdjęciu jeszcze jakieś ciemniejsze,ale nie ma o nich informacji. 

A po inversji też próbowałem i jednak lepiej mi wychodzi szukanie ich na czrnym tle.

No trochę zeszło. Fakt nie które obiekty są nie opisane w SDSS i trochę ich odeszło z identyfikacji. Spędziłem nockę a drugą na ponowne sprawdzenie.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki kadr w szufladzie. Zdjęcie jeszcze przed obróbką. Zobaczymy czy u mnie ten obiekt się zarejestrował.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za linka z Twoimi zmaganiami. Może głupie pytanie,ale pamiętasz ile czasu ci zeszło,aby je wszystkie wyłapać i opisać? Ja spędziełem wczoraj pół nocy i dzisiejsze przedpołudnie i znalazłam tylko jedną. Tzn. są na zdjęciu jeszcze jakieś ciemniejsze,ale nie ma o nich informacji. 

A po inversji też próbowałem i jednak lepiej mi wychodzi szukanie ich na czrnym tle.

Można też użyć formularza do wyszukiwania w bazie SDSS. W serwisie vizier jest to tabela V/139 - link http://vizier.u-strasbg.fr/viz-bin/VizieR-3?-source=V/139

Trzeba powpisywać warunki (zakres RA i Dec na podstawie własnego zdjęcia, minimalna mag) zaznaczyć kolumny, które nas interesują (na pewno nazwa, pozycja, redshift i typ, ewentualnie inne) i wyszukać. Tutaj mała pomoc jak określać warunki wyszukiwania - http://vizier.u-strasbg.fr/vizier/vizHelp/cst.htx . Uważne wypełnienie formularza trochę zajmie za pierwszym razem, ale dostaniemy od razu do przeanalizowania tabelkę, którą można wczytać do np Excela, posortować, poszukać i zidentyfikować obiekty o dużym przesunięciu ku czerwieni.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co sobie życie komplikować - tutaj skrócona ale wystarczająca instrukcja do The Aladin Sky Atlas - instrukcja jest wystarczająca aby rozpocząć zabawę - można zidentyfikować każdy piksel, dodatkowo można obiekty posortować po mag i szukać coraz ciemniejszych  :ph34r:

 

Tu przykład analizy mojej Drzazgi:

 

post-3585-0-56098700-1431716384_thumb.jp

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024