Skocz do zawartości

Celestron Echelon 16x70 - pierwsze wrażenia


polaris

Rekomendowane odpowiedzi

Fajna :)

 

Po zdjęciach na internetach wnioskowałem że guma na obudowie jest trochę tandetna ale na twoich fotkach wygląda to już lepiej. Walizka jest pancerna :) Powłoki na pryzmatach są chyba gorsze niż na obiektywach i okularach? Ścięta źrenica, hmmm chyba troszkę przyoszczędzili na pryzmatach. No i to pojaśnienie przy samej źrenicy wyjściowej, troszkę słabo. Tym drugim, większym jasnym kołem już bym się nie przejmował bo nie wchodzi w źrenicę oka podczas obserwacji.

 

Ciekawe jak wypadnie pod gwieździstym niebem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się być porządna ale dwa parametry już na starcie mi się nie podobają:

1. Rzeczywiste pole widzenia 3,8o vs 4,1o Lunt vs 4,4BA8   >:(  - czy naprawdę nie ma sposobu na produkt o lepszej optyce i porządnym polu widzenia?

2. Minimalna odległość ostrego widzenia 25m vs 10m Lunt i BA8 - żegnajcie piękne ptaszki na niezbyt odległych gałęziach...  ;)

i jeszcze jeden drobiazg - cena 1,5x Lunt  3,0x BA8 a nawet 1,2x Fujinon (porównując ceny w $ w USA).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również poczyniłem takie porównania.

 

1. Tak, Echelon ma najwęższe pole, ale to wciąż prawie 61° pola widzenia okularów, więc okolice ergonomii oka. Pamiętajmy, że BA8 to 15x, więc pole okularów to 66° (a wg Optycznych 65°). Tak czy inaczej, pole Echelona nie powala.

2. Tak. To straszne, ale miałem problemy ze sprawdzeniem ostrości na pobliskich drzewach :)

3. Faktycznie, Celestron "pojechał" z cenami niezależnie od jakości sprzętu.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nie przejmowałbym się aż tak czy ma 3,8 czy 4,1 stopnia. Bardziej taka psychologiczna bariera bo tu mamy trójkę z przodu a tu czwórkę. Mała różnica 0,3 st., jeśli ma dobrze skorygowane brzegi to wg mnie bez większego znaczenia.

2. Minimalna odległość Lunta wg producenta to nie 10m, a 24m. W rzeczywistości ja mogę ostrzyć mniej więcej od 15-20m. Tak w ogóle to kto używa takich lornetek do ptaszków  ;D  Z takim powiększeniem to już lepiej Canon 15x50 lub 18x50, ewentualnie docter 15x60, swarovski 15x56

 

Co do ceny nie wiem skąd masz takie dane, aż tak źle nie jest. W Polsce Echelon jest troszke tańszy niż Fujinon - Fuji 4000zł, Echelon 3800zł, Lunt 2900zł, BA8 1500zł. W USA Fuji 649$, Echelon 699$, Lunt 369$(!!!), BA8 nie wiem

Oczywiście to dość droga lornetka więc powinna dorównywać Fujinonowi, bo inaczej to będzie niewypał.

 

O widze że Polaris mnie uprzedził :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwacje w dzień
To pierwsza lornetka 16x70, w której mogę, choć z trudem, objąć całe pole widzenia w okularach korekcyjnych. Lornetka jest bardzo czuła na osiowe patrzenie. Lekkie zejście z osi i pojawiają się blackouty i rośnie aberracja chromatyczna. Widoczna jest niewielka dystorsja poduszkowa. Aberracja chromatyczna jest widoczna na kontrastowych krawędziach w postaci fioletowo-żółtych obwódek. Przy idealnej osiowości patrzenia jest niewielka, choć wciąż widoczna. Ostrość w szerokim centrum pola jest dobra. Kolimacja bez zarzutu. Odblaski są widoczne przy obserwacjach pod ostre światło. Miejscowo są dość uciążliwe. Odwzorowanie bieli dobre. Komfort obserwacji oceniam jako średni, mocno uzależniony od indywidualnych cech fizjonomicznych obserwatora. Lornetka jest lekka (1,8 kg) i bardzo dobrze wyważona, co ułatwia krótkie obserwacje bez statywu.
 
Obserwacje w nocy
Księżyc po pierwszej kwadrze prezentuje się bardzo ładnie. Cienka obwódka aberracji chromatycznej na krawędzi tarczy nie razi. Okolice terminatora są kontrastowe, ostre i wyraźne. Odblaski widoczne są kiedy Księżyc jest poza polem widzenia i czasem bywają dość jasne. Obrazy gwiazd w szerokim centrum pola są bardzo ostre, astygmatyzm jest bardzo dobrze kontrolowany. Koma jest niewielka i nie razi. Nieostrość również, choć blisko diafragmy jest widoczna i nieco psuje wrażenie "czystego" pola widzenia. Kolorystyka gwiazd bez zarzutu. Kontrast i klarowność bardzo dobre. Co do transmisji, zdziwiłbym się gdyby lornetka zaliczyła tu wpadkę, ale to moje subiektywne wrażenie.
  • Like 7

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Obserwacje w dzień
To pierwsza lornetka 16x70, w której mogę, choć z trudem, objąć całe pole widzenia w okularach korekcyjnych. Lornetka jest bardzo czuła na osiowe patrzenie. Lekkie zejście z osi i pojawiają się blackouty i rośnie aberracja chromatyczna. Widoczna jest niewielka dystorsja poduszkowa. Aberracja chromatyczna jest widoczna na kontrastowych krawędziach w postaci fioletowo-żółtych obwódek. Przy idealnej osiowości patrzenia jest niewielka, choć wciąż widoczna. Ostrość w szerokim centrum pola jest dobra. Kolimacja bez zarzutu. Odblaski są widoczne przy obserwacjach pod ostre światło. Miejscowo są dość uciążliwe. Odwzorowanie bieli dobre. Komfort obserwacji oceniam jako średni, mocno uzależniony od indywidualnych cech fizjonomicznych obserwatora. Lornetka jest lekka (1,8 kg) i bardzo dobrze wyważona, co ułatwia krótkie obserwacje bez statywu.
 
Obserwacje w nocy
Księżyc po pierwszej kwadrze prezentuje się bardzo ładnie. Cienka obwódka aberracji chromatycznej na krawędzi tarczy nie razi. Okolice terminatora są kontrastowe, ostre i wyraźne. Odblaski widoczne są kiedy Księżyc jest poza polem widzenia i czasem bywają dość jasne. Obrazy gwiazd w szerokim centrum pola są bardzo ostre, astygmatyzm jest bardzo dobrze kontrolowany. Koma jest niewielka i nie razi. Nieostrość również, choć blisko diafragmy jest widoczna i nieco psuje wrażenie "czystego" pola widzenia. Kolorystyka gwiazd bez zarzutu. Kontrast i klarowność bardzo dobre. Co do transmisji, zdziwiłbym się gdyby lornetka zaliczyła tu wpadkę, ale to moje subiektywne wrażenie.

 

Marcin jak zawsze pełen profesjonalizm w opisie...zaczynam sie mocno zastanaiać czy iść w ten sprzęt... ;D

Tylko lornetki ;) TZK 10x80,  Vixen BT 80 M-A, Oberwerk 20x80, BPC 25x70 , Pentax 12x50 , Levenhuk 16x42 ,Vixen Polaire

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak w ogóle to kto używa takich lornetek do ptaszków  ;D

Co do ceny nie wiem skąd masz takie dane, aż tak źle nie jest.

 

Ja używam. :P Nawet do obserwacji motyli i pszczół zbierających nektar (a ideałem IHMO jest lornetka, która umożliwia obserwacje mrówek pod nogami >:D, czyli ogniskująca już od 1,8m). W mojej BA8 już te 10 metrów uważam za bardzo duży dystans. W wielu lornetkach wystarczyłoby umożliwić wykręcenie okularów o jeden obrót więcej, żeby z minimalnej odległości ostrzenia 25metrów zrobiło się 6-8metrów. Szkoda, że nikomu na tym nie zależy - konstruktorzy z góry zakładają przeznaczenie lornetek 70mm do obserwacji morskich, krajobrazowych i astronomicznych na dużych dystansach. >:(

 

Ceny Echelonów są rozstrzelone, jak każdego nowego produktu niby u większości dealerów jest 699,99$ ale zdarzają się i takie kwiatki:

Taka obniżka z 1099,95$ na 799,95$ musi robić wrażenie na niezorientowanych. ;)

post-3958-0-02448400-1435300430_thumb.jp

post-3958-0-15576600-1435300436.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Echelon wydaje się dość ciekawy, ale... No właśnie jak dla mnie tym "ale" jest cena - jest zwyczajnie za wysoka. Przymierzam się do zakupu nowej lornetki, ale wybór padnie chyba na coś innego. Nie wiem skąd u mnie ten obraz Celestrona jako firmy hmmm... budżetowej? No i to uzależnienie od fizjonomii obserwatora podoba mi się najmniej. Tak czy siak trzeba będzie się gdzieś wybrać i popatrzeć przez nią, może w DO w Gdańsku będzie?

 

@jutomi

Jako ciekawostka - nie wiem jak pozycjonują producenci swoje lornetki 70 mm, ale jeśli do obserwacji morskich to słabo im idzie. W mojej skromnej karierze morskiej przewinąłem się przez wiele statków i standardem jest 7x50, różni producenci jedynie :)

SW 80ED & SW 80/400, HEQ5 Pro SynScan GPS, Atik 314L+ OSC & ALccd-QHY 5-II; SW Mak 150 & ASI120MC; SW Heritage-90 Virtuoso; Nikon Action EX 10x50, DO 12x60, DO SkyGuide 15x70, Celestron 15x70, DO 20x80 na AZ4 i Velbon 5370D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, i tu jakbym mógł się zapytać - czy na tratwy wszelkiego rodzaju lornetka ze stabilizacją obrazu będzie lepszym wyborem? Np. mniejsza, coś ok. 10x50? Zauważyłem, co zresztą logiczne, że im większe szkło tym więcej obiektów w polu widzenia, ale... na chwilę. O statywie można zapomnieć oczywiście bo przeniesie drgania od śruby. Ten Celestron mógłby może i być, bo jak Polaris pisze -  w miarę lekka i z doskoku można by pewnie obserwować z ręki. Ale czy nie lepiej w moim wypadku jednak zmniejszyć średnicę szkieł a pójść w stabilizację obrazu? Nigdy nie miałem w ręku takiej lornetki. 

Swoją drogą, na statkach używa się 7x50, i to dobrych (wg mnie) marek ale bez jakichś wodotrysków. Co ciekawe, wydaje się, że 7x50 to mało, tyle, że niebo inne no i do tego szerokie pole więc hulaj dusza.

 

Przyznam, że czytając recenzję Polarisa naszła mnie myśl zdobyć tego Celestrona i zobaczyć co mogę nim zdziałać. W pewnym momencie, po wzmiance jutomiego, naszły wątpliwości. Rozmiar ma znaczenie, ale waga jeszcze większe (dla mnie) - do dziś pamiętam, jak zachwyciłem się obrazem z FMT-SX 7x50 w porównaniu do Nikona Actiona VII 7x50. Za dnia - nie ma co porównywać, ostrość i jakość obrazu z Fuji megamocna, nocą - mniej więcej to samo z tym, że obrazy z Nikona wg mnie trochę słabsze, ale... przy tym samym rozmiarze częściej w użyciu był Nikon bo.... lżejszy.

 

Podsumowując - czy ten Echelon rzeczywiście wart jest wydanych pieniędzy, czy lepiej dołożyć do czegoś innego? Niekoniecznie myślę tu o kombinacji tej lornety z tratwą, zwyczajnie, gdybym wymieniał swoją DO 20x80 i Celstrona 15x70 na inną - lepiej poszukać czegoś innego?

SW 80ED & SW 80/400, HEQ5 Pro SynScan GPS, Atik 314L+ OSC & ALccd-QHY 5-II; SW Mak 150 & ASI120MC; SW Heritage-90 Virtuoso; Nikon Action EX 10x50, DO 12x60, DO SkyGuide 15x70, Celestron 15x70, DO 20x80 na AZ4 i Velbon 5370D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź jest trudna i niejednoznaczna. Na tratwę wziąłbym 7x50, od wielkiej biedy 10x70 lub 11x70. W zakresie 15x70 i 16x70 masz spory wybór, ale i tak docelowo te lornetki wymagają statywu.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dzisiejszych czasach mało która lornetka ma efektywną aperturę równą średnicy zewnętrznej soczewki obiektywu, ze względu na diafragmy odcinające niepożądane kąty odbicia promieni światła od ścianek tubusów. Rynek wymusza, że lornetki mają być małe i lekkie, więc tubusy te zazwyczaj są zbyt wąskie, aby właściwie zapanować nad odblaskami. Z tego powodu, diafragmy w tubusach zazwyczaj są styczne do krawędzi centralnego stożka światła tworzonego przez obiektyw widzący obiekt w nieskończoności. Lornetka z tego powodu pracuje pełną aperturą jedynie w samym środku tworzonego obrazu i to tylko podczas obserwacji w nieskończoności. Druga tura obcinek diafragmami o zaniżonej średnicy ma miejsce przed wejściem stożka w grupę pryzmatów, aby zapobiec rozpraszaniu światła wewnątrz pryzmatów. Czasem, warunek zachowania pełnej apertury dla centralnego stożka nie jest spełniany wcale, gdyż ograniczenie apertury np. z 70 do 65 mm ma przecież zbawienny wpływ na poziom aberracji chromatycznej i na kontrolę wad pozaosiowych. Poza tym, kto potrafi właściwie wykonać test latarkowy w dzisiejszych czasach? ;) Trzeba chyba się pogodzić z faktem, że większość mainstreamowych lornetek 50 mm są w istocie lornetkami 45 mm, 56 mm są 50 mm, 70 mm są 65 mm itd, itp. Są nieliczne rodzynki, które wyłamują się ze schematów, wtedy Arek na optycznych może z dumą napisać "transmisja 96%" a nie 80%. Takie realia. :)

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiało grozą :)

Ze stwierdzeniem "mało która" zgodzę się, o ile dotyczy niskiej i średniej półki cenowo-jakościowej. Jest bowiem sporo lornetek, które trzymają fason +/- 1 mm, co można wybaczyć.

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dzisiejszych czasach mało która lornetka ma efektywną aperturę równą średnicy zewnętrznej soczewki obiektywu...

Takie realia. :)

Trochę to zabrzmiało jak "wszyscy kradną". :)

Może nie wykonuję testu latarkowego super dokładnie, ale jak na razie jedynie w bazarowej lornetce o zmiennym powiększeniu napotkałem istotne okrojenie apertury. Wczoraj np. przyglądałem się bardzo "budżetowej" Porro 8x40 (Celestron upclose) z pryzmatami BK 7 i też trzymała średnicę 40 mm jak obszył, choć widać było obszary półcienia na krążku światła (poza tym, to całkiem udana lorneteczka).

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym, kto potrafi właściwie wykonać test latarkowy w dzisiejszych czasach? ;)

O ile dobrze kojarzę, w rzeczonej recenzji aperturę efektywną oszacowano na podstawie pomiaru źrenicy wyjściowej przy założeniu, że powiększenie to rzeczywiście 16x. Można tu wstępnie założyć możliwy niewielki błąd w pomiarze źrenicy, który przy niepewności efektywnego powiększenia może skutkować niedoszacowaniem apertury efektywnej. I przeszacowaniem. Czyli w obie strony ;)

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)