Skocz do zawartości

Pierwsza sesja - poza układem słonecznym


rafalt73

Rekomendowane odpowiedzi

Do prawdziwych, ciekawych i jakościowych zdjęć jeszcze długa droga. Pierwsza sesja nie pozostawia złudzeń. To bynajmniej, mnie nie zniechęca, wręcz przeciwnie. Cały ten ogrom drobiazgów i niuansów astrofotografii który trzeba odkryć, "warsztat" który trzeba opanować jest dużym wyzwaniem i jest tak przyjemny, że mogą to zrozumieć chyba tylko Ci, którzy przez to przechodzili albo po prostu Ci którzy kochają ciemne niebo. Siedzenie pod gołym niebem, w nocnej ciszy sam na sam z gwiazdami i robienie zdjęć, które odkrywają przed człowiekiem to czego nie jesteśmy w stanie zobaczyć gołym okiem to fantastyczne doznanie. Myślę, że to dlatego astrofotografia jest tak ciekawa i daje tyle przyjemności bo odkrywa to, co jest  dla nas niedostępne. Akurat M57 można zobaczyć bezpośrednio przez okualar teleskopu, ale raczej metodą zerkania i nie da się więc porządnie się je poprzyglądać. Nie można po prostu wlepić wzroku i patrzeć - astrofoto daje taką możliwość :)

 

http://moje-nocne-niebo.blogspot.com/

 

post-1590-0-21788100-1435390706_thumb.jp

  • Like 7

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że to dlatego astrofotografia jest tak ciekawa i daje tyle przyjemności bo odkrywa to, co jest  dla nas niedostępne. Akurat M57 można zobaczyć bezpośrednio przez okualar teleskopu, ale raczej metodą zerkania i nie da się więc porządnie się je poprzyglądać. Nie można po prostu wlepić wzroku i patrzeć - astrofoto daje taką możliwość :)

Nie tylko astrofotografia. Google też daje taką możliwość. (za darmo)

 

https://www.google.pl/search?q=m57&biw=1755&bih=866&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=O3WOVeKWN4P6ywP-rrXgCw&ved=0CB8QsAQ

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko astrofotografia. Google też daje taką możliwość. (za darmo)

 

Chyba nie przemyślałeś do końca tego co napisałeś....

To tak jak zamiast na miejscówkę z lornetka lub teleskopem udać się przed monitor i odpalić Twój link :-[

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat M57 można zobaczyć bezpośrednio przez okualar teleskopu, ale raczej metodą zerkania i nie da się więc porządnie się je poprzyglądać. Nie można po prostu wlepić wzroku i patrzeć - astrofoto daje taką możliwość :)

Nie masz racji. M 57 jest widoczna na wprost już w lornetce 50-60 mm. W średnich i dużych teleskopach można jej przywalić nawet kilkusetkrotnym powiększeniem i nie robi to na niej większego wrażenia (to obiekt o dużej jasności powierzchniowej). Widać wówczas, że "dziura" wewnątrz Pierścionka wcale nie jest czarna, tylko wypełniona bladą i mdłą, szarawą poświatą, a i o wyłuskanie gwiazdy centralnej można się pokusić.

Posiadacze klikunastocalowych bestii mogą też powalczyć z pobliską galaktyczką IC 1296 - widziałem ją w okularze teleskopu, a na Twoim zdjęciu nie bardzo. :P

Traktowanie astrofoto jako czegoś hmm... lepszego i w hierarchii astrobytów stojącego wyżej niż wizual to delikatne nieporozumienie. ;)

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz racji. M 57 jest widoczna na wprost już w lornetce 50-60 mm. W średnich i dużych teleskopach można jej przywalić nawet kilkusetkrotnym powiększeniem i nie robi to na niej większego wrażenia (to obiekt o dużej jasności powierzchniowej). Widać wówczas, że "dziura" wewnątrz Pierścionka wcale nie jest czarna, tylko wypełniona bladą i mdłą, szarawą poświatą, a i o wyłuskanie gwiazdy centralnej można się pokusić.

Posiadacze klikunastocalowych bestii mogą też powalczyć z pobliską galaktyczką IC 1296 - widziałem ją w okularze teleskopu, a na Twoim zdjęciu nie bardzo. :P

Traktowanie astrofoto jako czegoś hmm... lepszego i w hierarchii astrobytów stojącego wyżej niż wizual to delikatne nieporozumienie. ;)

To fakt że M57 można obserwować bezpośrednio przez okular i to z całkiem niezłym rezultatem. Patrzyłem na tą mgławicę nie raz przez Schmidta 11" i bez dwóch zdań to super, zapierający dech w piersiach widok. Problem polega na tym (przynajmniej to mój problem) że jak się wlepi wzrok i chce cię doszukać szczegółów to po prostu obiekt znika. Metodą zerkania to i owszem ale to dla mnie jest trochę męczące. Astrofoto według mnie to metoda rozszerzająca zdolności obserwacyjne i przekraczająca możliwości ludzkiego oka. Nie chcę pozycjonować co jest lepsze a co gorsze - to kwestia indywidualnych preferencji.

 

A co do zdjęcia to oczywiście że daleko mu do doskonałości, to w końcu jedno 90 sekundowe pojedyncze ujęcie. Miało na celu poznanie sprzętu, software i wszystkiego co jest z tym związane 

 

pozdrawiam

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)