Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Maciek, fajne, choć w moim odczuciu gwiazdki są nieco rozciągnięte w pionie.

O właśnie miałem to napisać, tylko myślałem, ze już starym ślepią się pitoli... tak równo po całym kadrze - oczywiscie minimalnie.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm o czymś nie wiem? :)

A ile będzie się lenił - pracusia czeka :D

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, to kamera CCD . Nie mam możliwości regulacji ISO :) przepalona na 100% nie jest, a jest jasna bo nie lubię jak gwiazdy dominują nad mgławicą. Może to błąd, ale mnie się tak podoba. To jest efekt ZAMIERZONY a nie przypadkowy i przygotowanie LRGB do dodania Ha .....

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym kolor samej mglawicy poprawil, bo za duzo niebieskiego jest jak dla mnie. Przez co nawet to co ma byc czerwone jest buraczkowe :) Zreszta cale zdjecie jest niebieskawe.... czy mi sie wydaje?

William Optics Zenithstar 73 III APO, Sky-Watcher Star Adventurer GTi, ZWO ASI1600MM Pro, ZWO EAF 5v, Filtry + kabelki

 

http://www.astrobin....s/FunkyKoval35/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monitor skalibrowany. A zauwazyles ze na tym zdjeciu nie ma wlasciwie czerwonych gwiazd? Tzn. te co powinny wpadac w czerwien sa zółte? Czerwien w centrum mglawicy utonela w niebieskim... ale to tylko moje zdanie :)

William Optics Zenithstar 73 III APO, Sky-Watcher Star Adventurer GTi, ZWO ASI1600MM Pro, ZWO EAF 5v, Filtry + kabelki

 

http://www.astrobin....s/FunkyKoval35/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma prawo do własnego zdania :) to przywilej demokracji..

Wersja poniżej pokazuje ile szczegółów tracimy rezygnując z możliwości,jakie daje nam luminancja. Sztuczne "duszenie" mgławicy, tylko dlatego że subiektywnie wydaje się za jasna to ewidentna strata. No a balans pomiędzy gwiazdami a mgławicą to już sprawa odbiorcy i jego gustu :)

 

post-3001-0-65767300-1437296553_thumb.jp

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak piszesz - to wszystko jest wyborem autora. Rozjaśniając mgławicę z kolei traci się informację o np gwiazdach święcących na jej tle - na pierwszym zdjęciu prawie w ogóle ich nie ma, na drugim zaczynają wychodzić. Przy braku selektywnej ingerencji w luminancję mogłyby wyglądać np tak http://4.bp.blogspot.com/-Yr4JrOOvNFM/VQgaXumCT6I/AAAAAAAADwY/Gp2nRzSl3YM/s1600/2012-08-16-M27.jpg

 

post-1260-0-92823600-1437297783_thumb.jp

  • Like 4

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jaki kolor ma mgławica to jedno a jak pokazuje ją autor to drugie. Środek M27 mocno świeci w OIII a jaki to kolor to całe OIII? Ano taki bardziej zielonkawy niż niebieski.

spektrum_Ha_OIII.jpg

 

Mam też pewne podejrzenia co się stało z tym kolorem na Macieja zdjęciu, czy aby autor nie użył czasem SNCR i zrobił neutralizacje kanału zielonego? Wtedy cały piękny kolor tlenu zostaje wypierdzielony do kosza ;)
W 2012 popełniłem takie oto nie do końca dopracowane ale bardziej tlenowe M27 ;)

post-4307-0-01513000-1437326835_thumb.jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a kalibrujesz kolor jak? Staruszka ST2000XM jest najczulsza w OIII i u mnie po normalnej procedurze kalibracyjnej zawsze M27 szła w ten kolor. W zasadzie niebieska wychodzi często przy OSC ale ten atik to chyba mono...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedziwne. Czytałem trochę o tej kamerze i większość osób pisze o wysokiej czułości ICX814 w OIII potwierdza to też charakterystyka sensora. To KAI11k jest przesunięte z czułością w stronę koloru niebieskiego (jest tam czulszy o właśnie ~10-15%). Jakich używasz filtrów? Mierzyłeś średnie tła dla poszczególnych filtrów? No i jeszcze raz zapytam jak kalibrujesz kolor w pix?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

W 2012 popełniłem takie oto nie do końca dopracowane ale bardziej tlenowe M27 ;)

 

A Ty w jaki sposób kalibrowałeś kolor tego zdjęcia? Używając Color Calibration w Pixie, czy na gwiazdy G2V, czy jeszcze inaczej? Bardzo mi się podoba zarówno tlenowy odcień mgławicy jak i gwiazdki tła Drogi Mlecznej - większość słabych i odległych gwiazd poczerwieniona przez ekstynkcję. Jak dla mnie zdjęcie bardzo naturalne i realne.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtry Baader. Kalibracja w Pix zgodnie z tutkami w tej sprawie :) ale nie do końca wietzę w tą kalibrację mówiąc szczerze. Wynik nie zawsze mi pasuje .

Poza tym mówiąc o nadmiarze niebieskiego miałem na myśli histogram przed jakąkolwiek kalibracją

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalibracja w Pixie z tego co w opisie czytałem działa bardzo prosto niestety - równa wszystko do zera. Piksele oznaczone jako tło mają być szare, a te oznaczone jako sygnał mają mieć równomiernie rozłożoną kolorystykę od czerwonego do niebieskiego. W wielu przypadkach się to sprawdza, zazwyczaj wygląda ładnie, ale z rzeczywistym kolorem nie ma nic wspólnego - bo algorytm nie ma żadnej informacji na ten temat.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)