Skocz do zawartości

Wygląd struktury forum -nasze propozycje!


Rekomendowane odpowiedzi

Uwaga Paethera o małej czytelności w temacie "500" dała mi do myślenia...Jak zmienić strukturę forum by była bardziej czytelna a charakter jej został zachowany! Jak to widzicie!

Proszę o wasze propozycje. Z zastrzeżeniem, że w dziale partnerskim nie może być zmian..takich, że sub-fora konkretnych serwisów staną się nagle działami podrzędnymi itp. To wynika z naszych ustaleń z poszczególnymi portalami!

ps. Choć przyznam się Wam, że ta obecna struktura bardzo mi odpowiada...wiemy czego szukać i gdzie!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie tyż taka forma odpowiada, ale niech sie inni wypowiedzą i dadzą propozycje.

Przydał by się dział lub pod temat Obserwatoria - choćby jedno się buduje (Anva) i pisze o tym u nas  8)

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyrzuciłbym poddział Księżyc w dziale astrofotografia planetarna i dodałbym w tytule "i księżycowa".

W sprzęcie obserwacyjnym dodałbym poddział Akcesoria.

Zastanowiłbym się nad takim dokładnym podziałem działu obserwacje/układ słoneczny bo mało konsekwentnie dział DSO nie jest w ogóle podzielony na rodzaje obiektów.

To tak na gorąco.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie równiez taka forma działów odpowiada, w poddziały za bardzo nie wnikam. Taka struktura pozwala mi przeglądać te działy, które mnie szczególnie interesują. Zbytnia prostota tworzy bałagan i w rezultacie np. na maniaku aby znaleźć interesujący mnie temat archiwalny musze przekopać się niejednokrotnie przez całe strony nic nie znaczących dla mnie wątków.

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy się dobrze myślałem, forum w opinii większości jest raczej czytelne -a wśród Was przeważają nawet tendencje do poszerzania a nie redukcji!

Bardzo się cieszę z takiego status-quo! 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

W 100% zgadzam się z Krzysztofem!

Redukcja działów znacznie pogorszyłaby czytelność forum. Rozszerzać też za bardzo nie ma co. Aktualna struktura jak najbardziej mi odpowiada. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Caladan

mi sie zawsze podobał podział na http://stargazerslounge.com/

Co do obecnego jesli mogę sie wypowiedziec..co mi nie leży...albo inaczej rzuca mi sie w oczy od razu. (struktura layoutu)

1) to JEST ono nie czytelne..nie chodzi mi teraz tyle o rodzaj tematów ale o wizual...litery są za duże..nie posiada całość jakiejś "zgrabności" . Jest cięzkie. coś mnie przygniata.

2) Przydałoby sie zmienić kolorystykę za szarej i bezbarwnej na inna . Ikony przy tematach(te dymki) sa nijakie do tematu..też szare i w ogóle.

3) Wciąż słabo wyglada przeglądarka szkiców...dałbym chociażby wiecej na pasku..do zapełnienia..przynajmniej soe zrobi bardziej kolorowo bez szarych (znowu) okienek.

4) Przydałoby sie poprawić bajzel na górze z banerami..Jedno nachodzi gdzies na drugie, jedno wieksze drugie mniejsze..ocb ? ; ) tzn:

Astronoce to portal godny uwagi. Dałbym jego logo większe na prawo razem z innymi. Opcję szukaj przesunął gdzi indziej..w tej chwili jej pozycja jest .."z dupy wzieta" . wydarzenia jak np. TZA dałbym na lewo . Genralnie całośc bym powiekszył o te 100px w wysokość i zrobił ją animowaną. Moga być zwykłe przejscia crossfade/dissolve. Wtedy to bedzie wygladać jakoś. OK! to na tyle ; ) pomarudziłem mogę się wylogowac ; ))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy się dobrze myślałem, forum w opinii większości jest raczej czytelne -a wśród Was przeważają nawet tendencje do poszerzania a nie redukcji!

Wychodzi na to, że jestem w mniejszości. Jak widzę tyle działów, to nigdzie mi się wchodzić nie chce.

Ktoś napisał, że najtrudniejszy jest start. Owszem, ale po 3 latach dochodzi zmęczenie czy przesycenie. To jakieś prawo socjologiczne  :-[

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy się dobrze myślałem, forum w opinii większości jest raczej czytelne -a wśród Was przeważają nawet tendencje do poszerzania a nie redukcji!

Bardzo się cieszę z takiego status-quo!

Chyba źle zrozumiałeś mojego posta. Jestem raczej za redukcją poddziałów.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Caladan

Dobra Anka ...pytanie z ciekawości

Na lounge tez jest dużo tematów..porównując z tym które jest dla Ciebie czytelniejsze..czy może nie ma różnicy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet zgooglowałam ten dziwny termin, ale niestety nie wiem, co to lounge, czyli i tak nie mogę porównać.

Pominąwszy wielość działów na stronie głównej, to tutaj coś dziwnego robi mi się w oczach, gdy patrzę na czcionki i kolory. To tło grafitowe bardzo mi się podoba, ale dalej .. koniec. Do tego dochodzą awatary, blogi i słaba widoczność cytowanego postu (albo odpowiedzi do tego postu, chodzi o to, że to razem się zlewa).

Ale większość to akceptuje, więc nie ma sprawy. Ja się mogę dostosować, choć ciągle wzdycham nad tym forum, mimo mojej sympatii do Imperatora.

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Caladan

Aniu linka dałe wyżej...po prostu chodzi mi o to że może być dużo tematów ..a jednak nie być nieczytelnie.

zobacz

http://stargazerslounge.com/astro-lounge/

Jest wiele technik stosowanych w pisowni  na necie aby coś stało się bardziej przejrzyste.

Niezbyt dobrym pomysłem jest np dawanie takiej samej wielkości czcionek na temat głowny i jego opis czy ten sam kolor. (Akurat na lounge tak jest ale tam uporali sie przez inne triki np belki działow kontrastują z tłem..(niebieskie) Tutaj sie to zlewa..tworząc wrazenie miszmaszu literowego)

Astromaniak np.ma dział dużymi literami a opis małymi..mimo ze ten samo kolor to zdaje to egzamin...I genialnie miesci się tam wszystko na monitorach od góry do dołu.

Forum Ignisa jest IMHO zbyt "słoniaste" i nieczytelne wcale nie bynajmniej przez mnogość tematów. (choć oczywiscie to też ma jakieś znaczenie)

Jedną z niedocenianych rzeczy także na forach..jest to że jego twórcy czesto nie przywiazuja żadnej wagi do estetyki wizualnej mowiąc inaczej czytelności forum...komfortu wizualnego. Jak wskazują badania ma to jednak ogromny wpływ na powrót i aktywność userów w danym serwisie. Gdyby dobrze rozplanować to forum layoutowo , nie zdziwiłbym się gdyby nagle przyrosło sporo i stałych userów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aniu linka dałe wyżej...po prostu chodzi mi o to że może być dużo tematów ..a jednak nie być nieczytelnie.

Aha, to zagraniczne forum rzeczywiście jest lepsze. Są 2 kolory: tekst na biało, oprawa na niebiesko. Tutaj biały mi się miesza z żółtym i do tego mnogość wielkości czcionek. A nie można od nich po prostu zerżnąć?

Jednak ta liczba tematów na głównej i konieczność wchodzenia coraz głębiej sprawia, że nie mam ochoty ich otwierać. Dla mnie jest to za bardzo poszatkowane.

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Caladan

A nie można od nich po prostu zerżnąć?

Na jego miejscu..zerżnąłbym bez wahania :)

ps jeszcze jedna ważna rzecz..jak sie tutaj wchodzi to 70% zawartości przesłaniają obiekty nie związane z forum tzn: na górze wysoka belka z fotami niżej  nie potrzebnie zajmujace wysokośc linki i jeszcze niżej równie wysoka z banerami (zbałaganionymi w dodatku)

Powinno być zupełnie odwrotnie..wchodząc na forum user powienien od razu widzieć tyle działów ile jest to tylko możliwe. Teraz ledwo co "wystają" (już nie pamietam dokładnie ale to nagłówek/i ze wszystkim powinien mieć góra 30% (max 40%) np. Astromaniak świeci tu też przykładem.)

Ignis pytał o strukturę forum..jak dla mnie dużo do pozmieniania. Do status quo..daleko jak stąd do marsa : )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na całym monitorze widzę zdjęcia, siebie i banery. Wchodzę na forum i centralnie mam siebie. Forum astronomiczne. U góry smutno, na dole bałagan.

Ignis, jakby co, to my to z miłości do Ciebie mówimy - jako mniejszość nawet.

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No temat dotyczył raczej struktury tematycznej ale oczywiście każda uwaga mile widziana. Często sami nie dostrzegamy, przyzwyczajamy się do pewnych rzeczy. po wakacjach pogadam z Technicznym na temat zmiany, ew. przebudowy templatki! 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

Oj tak. Zgadzam się z przedmówcami. Na samej górze forum panuje totalny chaos. Już kiedyś o tym wspominałem zresztą. Ogólnie wchodząc tu, po wczytaniu strony w ogóle nie wydaje mi się, że jestem na forum. Same banery, fotki i reklamy, oraz awatar. Gdzieś w tym chaosie dodatkowo ukrywa się opcja "wyszukaj" (coś jak "gdzie jest Wolly?"). Dopiero potem jest pasek z buttonami.

Niżej jest to co mówią koledzy i koleżanki. Wszystko zlewa się w całość. Dodatkowo pełno żółtego.

Nie zgadzam się jedynie co do działów. One są akurat dobrze przemyślane i taki układ mi się bardzo podoba.

Na astromaniaku jest stanowczo za mało działów, przez co ciężko się tam poruszać. Dokopanie się do archiwalnych wątków graniczy z cudem. natomiast dajmy na to na takim astropolis. Działy są tam wymieszane jak paciara w betoniarce. Tutaj są uporządkowane wręcz idealnie. jedynie czego można się właśnie przyczepić to nieczytelność ze względu na niewyraźne oddzielenie działów. Ale to jest już bardziej aspekt graficzny.

Reasumując:

-Nagłówek forum powinien być raczej dużo mniejszy,

-Na samej gorze strony umieściłbym same fotki z forum,

-Usunąłbym avatar a opcje nieprzeczytanych wątków umieściłbym na pasku z buttonami,

-pod fotkami umieściłbym logo forum i na tym samym poziomie reklamy giełdy i astronocy no i ten przycisk fejsukowy. (ostatecznie na tej samej linii można było by umieścić avatar z aktualnymi opcjami, co i tak uważam za zbędne).

-pasek z buttonami, jak już wspomniałem dodałbym tam opcje nieprzeczytane w którym były by dwa przyciski "moje posty" i "nieprzeczytane od ostatniej wizyty". Dodatkowo trochę bym skurczył owy pasek.

-Działy bym oddzielił wyraźnymi ramkami/liniami. poddziały bym odzielił tak jak teraz są oddzielone działy, albo wcale bym ich nie oddzielał tylko np. zmniejszył czcionkę.

http://www.komety.fora.pl/ - to jest moje forum. I mówcie co chcecie, ale tam wcale za dużo działów nie ma. Fakt, że forum jest nie aktywne, ale chodzi o sam podział.

Astronomia jest strasznie rozległą dziedziną nauki. Ciężko jest wszystko zawrzeć w kilku działach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Caladan

następna sprawa..która pomoże na pewno w czytelności

Wywalenie z tematów kto jest ich moderatorem .

Przeciętnego Kowalskiego kompletnie nie interesuje kto jaki temat moduje..a przynajmniej nie chce by mu to narzucać zaraz na 1 stronie.

Wyrzucając to zyska się :

-przestrzeń w pionie - zgrabność i lekkość.

-przede wszystkim  większą czytelność (im mniej info tym lepiej)

Gwarantuje za efekt!  :)

ps..taki eksperyment nie wymaga chyba "technicznego" jak i kolor subforów zmieniłbym doraźnie na biały, nie żółty (wtedy nie odbija się głowny temat). Zobaczyłbym jak na to reagują userzy..jesli lepiej..to 1 koty za płoty i 1 krok zrobiony w własciwym kierunku.

ps2 MEDIA ASTRONOMICZNE i SERWISY PARTNERSKIE..zupełnie bym wrzucił do astrospołecznosci  a nie jako osobny dział. Od razu będzie lepiej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biały to nie bardzo - może lepiej zółty kolor zastąpić np pomarańczowym, zielonym, niebieskim - byłoby bardizej jaskrawo widać nowe tematy.

Górę forum rzyczywicie mozna zmienić. Banery trzeba bardziej zcieśnić, aby zajmowaly mniej miejsca w pionie. Awatar przy profilu mozna skasować, bo też zżera miejsce w pionie. Zdjęcia można by było niżej dać, a banery nad nimi.

A co do modów to mi nie przyszkadza to, zresztą ja lubię wiedzieć kto co moderuje.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) to JEST ono nie czytelne..nie chodzi mi teraz tyle o rodzaj tematów ale o wizual...litery są za duże..nie posiada całość jakiejś "zgrabności" . Jest cięzkie. coś mnie przygniata.

2) Przydałoby sie zmienić kolorystykę za szarej i bezbarwnej na inna . Ikony przy tematach(te dymki) sa nijakie do tematu..też szare i w ogóle.

Ooooo to to! Dokładnie o to mi się rozchodziło w tekście, który spowodował ten temat. Forum w jakimś sensie wizualnie jest...męczące  :o Już nie chodzi o zawartość ale o wrażenia wizualne, zwłaszcza całą zawartość górnej części, która dominuje na pierwszy rzut oka. 8)

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Caladan

@charon...wiadomo, że lepiej wiedziec kto co moduje..dlatego umiescić to można na samym dole forum , lub lepiej na samym dole gdy sie wchodzi w konkretny dział (wtedy sie rzuca bardziej w oczy). Bo naprawdę.... zajmowanie cennego miejsca w pionie na takie techniczne info..jest moim skromnym zdaniem zupełnie nieszczęśliwe. Właściwie to pierwsze forum (chyba)na ktorym widzę taki układ.

dodatkowo podpinam się pod tą uwagą polarisa

- astrofotografia planetarna i ksieżycowa  . Po co robic ksieżyc osobno gdy nawet na astromaniaku nie ma takiego ruchu usprawiedliwiającego taki podział. Po co mnożyć byty ponad konieczność ? ; )

oraz:

- zmiana emotikonek które obecne (mi nie wiem jak reszta) wydają sie..po prostu "biedne"

- dodanie wreszcie możliwości większej ilości zdjęć do postu. - To drażni.

Ignis..chcesz tego dalej słuchać ???  :D czy już masz dość ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając wasze posty zastanawiam się, czy ja jestem jakimś odmieńcem, czy po prostu nie nadążam za światem. Poruszacie takie pierdółki i szczególiki, że mi się nawet analizować ich nie chce. Może nie jestem takim estetą jak większość, dla mnie liczy się treść.

Ja wchodzę po prostu na forum i naciskam jeden przycisk ? pokaż wiadomości od ostatniej wizyty?. No i mam wszystko jak na dłoni, czego więcej potrzeba?  ;)

PS. I nie traktujcie mojej wypowiedzi jako atak, to tylko taka moja dygresja, która przyszła mi na myśl po przeczytaniu tematu.  :)

Pozdrawiam serdecznie

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wanderer

ja bym jeszcze ustanowił opcję wchodzenia na forum tylko w garniturze i wprowadził nakaz dmuchnięcia w wirtualny alkomat przed napisaniem posta  8)

p.s. nie czytałem wszystkich postów w tym temacie przyznaję się bez bicia więc moje sugestie mogły się zdublować za co przepraszam  ::)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Caladan

Czytając wasze posty zastanawiam się, czy ja jestem jakimś odmieńcem, czy po prostu nie nadążam za światem. Poruszacie takie pierdółki i szczególiki, że mi się nawet analizować ich nie chce. Może nie jestem takim estetą jak większość, dla mnie liczy się treść.

Ja wchodzę po prostu na forum i naciskam jeden przycisk ? pokaż wiadomości od ostatniej wizyty?. No i mam wszystko jak na dłoni, czego więcej potrzeba?  ;)

PS. I nie traktujcie mojej wypowiedzi jako atak, to tylko taka moja dygresja, która przyszła mi na myśl po przeczytaniu tematu.  :)

Pozdrawiam serdecznie

KK

Odpowiem Ci na to inaczej Krzysztofie  ; ) Nie na darmo pisze się całe książki o marketingu internetowym ;  )  Jako że to forum publiczne a Ignisowi zależy na przyciągnięciu i zatrzymaniu userów wiec powinien (aczkolwiek nie musi) zastosować pewne podstawowe prawa. Ludzie często odbierają poza tym pewne sprawy podświadomie..na jeden serwis wchodzą cześciej niż na inny własciwie nie wiedząc ...czemu.

Krzysztof to zresztą tak samo jak z składem książek i całym DTP. Zdajesz sobie sprawe że się o tym wrecz studiuje i jaki to potężny dział wiedzy który trzeba pochłonąć by złożyć DOBRZE zwykła książkę czy publikację? Pewnie też niektorzy powiedzą..liczy sie dla mnie tylko treść ksiażki, po co oni wnikają w tyle pierdół ? Jednak jak dobrze wiesz... takie myslenie jest błedne, a wydawcy płacą krocie za dobry skład. Tak wiec nasze posty nie są bezsensownymi pierdółkami - przełoży się na to oglądalnosć i rozwój forum...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok, wszystko fajnie i ja to rozumiem. Tylko, że ja wolę forum mniej atrakcyjne wizualne, ale funkcjonalne i na którym pisze się o astronomii, a nie odwrotnie  ;)

Z resztą mi jakoś layout tego forum nawet odpowiada, no może faktycznie zmniejszyłbym jedynie te elementy nagłówkowe (miniatury promowanych zdjęc, banery, własny profil). Kolorystyka mi natomiast odpowiada.

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuje Wam za propozycje! Muszę teraz "usiąść" i wszystko przetrawić. Może kupie płatny engine i wtedy cała grafika ulegnie zmianie.

O postępach dam Wam znać!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Caladan

Na zakończenie :

Osoby które zaczynaja jakąś przygodę z danym hobby i szukając do tego odpowiedniego forum zwracają najwięcej uwagi na....ilość postów w tematach. Jesli jest ich dużo wtedy pojawia sie zainteresowanie forum jako że są duże szanse na otrzymanie odpowiedzi oraz udowadnia ze forum jest aktywne. Jesli postów jest mało lub wrecz pisze "0 POSTÓW W 0 TEMATACH" to przecietny user nie kliknie już nawet dalej by sprawdzić czy coś tam jest (np tysiąc postów) a odrzuca forum nie rejestrując się a wybiera inne z większą ilością postów tzn aktywniejsze.  Cała ocena forum i decyzja tutaj trwa kilka sekund.

Ten przydługi wstep pisze to po to by zwrócić uwagę na to, ze jesli jest to możliwe to dawać przy działach SUMĘ postów w poddziałach tak by nie straszyło owe "0 postów w 0 tematach" IMHO to robi bardzo wiele szkody w "first look" narybku.

OK kończę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)