Skocz do zawartości

Komety, komety, komety... - 21/22 IX 2015


Rekomendowane odpowiedzi

Minęły 4 dni i znów nocka zapowiadała się całkiem nieźle. Tym razem byłem już w Krakowie i na obserwacje wybrałem się z Kraterem. Ze względu, że nocka miała być mglista, pojechaliśmy w góry, a dokładniej do miejscówki i podnóża góry Ćwilin, w miejscowości Wilczyce. Choć po drodze było sporo chmur średniego piętra, to kiedy zajechaliśmy na miejsce niebo było bezchmurne i przejrzyste. Gołym okiem wysoko nad horyzontem bez trudu widziałem M 33, zerkaniem, bardzo słabo widoczny był też przeciwblask, a SQM-L pokazywał 21.25.


Ta noc była dedykowana głównie kometom, których udało mi się odnaleźć aż 8. Co ciekawe, aż 4 z nich (19P, 67P, 88P i 205P) były moimi starymi znajomymi, które obserwowałem podczas poprzednich powrotów. Jakby tego było mało, w przypadku trzech z nich (19P, 67P i 88P) był to mój trzeci obserwowany powrót.


C/2014 S2 (PANSTARRS) - bardzo jasna, skondensowana. Niewielka centralna kondensacja wyraźnie rozciągnięta i zanurzona w obszernym, ale słabym halo, którego obserwacje znacząco utrudniała pobliska jasna gwiazda.


C/2015 F4 (Jacques) - słaba, lekko skondensowana niezbyt duża


88P/Howell - dość duża, okrągła, rozmyta, ale widoczna bez trudu. Wcześniej obserwowałem ją podczas powrotów w 2004 i 2009 roku


C/2013 X1 (PANSTARRS) - niewielka, ładnie skondensowana o niecentralnie położonym jądrze


67P/Churyumov-Gerasimenko - dość wyraźna, choć znajdowała się głęboko w bardzo jasnym świetle zodiakalnym, umiarkowanie skondensowana. Wcześniej obserwowałem ją w 2002 i 2009 roku.


205P/Giacobini - tu historia jest chyba najciekawsza. Ta kometa jest już dawno po peryhelium, podczas którego jej jasność nie przekroczyła 17 mag. Kilka tygodni temu oceniano ją na około 19 - 20 mag. Tymczasem w połowie września okazało się, że jest znacznie jaśniejsza, kilku obserwatorów oceniło ją na 14 - 15 mag. Postanowiłem zatem dać jej szansę, zwłaszcza że podczas poprzedniego powrotu (w 2008 roku, kiedy zresztą też udało mi się ją zaobserwować) osiągnęła jasność około 12 mag, co związane było z jej rozpadem. Mapka, którą zdążyłem na szybko przygotować zawierała gwiazdy do około 14 mag, a kiedy spojrzałem w okular, okazało się że gwiazd jest tam znacznie więcej niż na mapce. Komety też na pierwszy rzut oka nie było widać. Kiedy zwiększyłem powiększenie do 265x, zobaczyłem jeszcze więcej słabych gwiazd, a wśród nich zerkaniem widoczny był bardzo słaby, z grubsza okrągły, lekko rozmyty obiekt. Aby sprawdzić, czy to kometa, postanowiłem naszkicować z grubsza układ widocznych w teleskopie gwiazd wraz z podejrzanym o bycie kometą obiektem. Cała obserwacja zajęła mi ponad pół godziny. Kilku najsłabszych gwiazd już nawet nie szkicowałem. W domu okazało się, że kometa jest dokładnie tam, gdzie powinna być, a dodatkowo w tamtej pozycji nic szczególnego na zdjęciach z DSS nie widać. Z ciekawości sprawdziłem też, jakie jasności miały naszkicowane przeze mnie gwiazdy. Okazało się, że cztery najsłabsze miały jasności odpowiednio 15.5 mag, 15.8 mag, 15.8 mag i 16.0 mag. Jasności te pochodzą z katalogu APASS przygotowywanego przez AAVSO. Z mojej oceny jasności komety wyszło 14.8 mag, a średnicę jej głowy oceniłem na 0.4'.


141P/Machholz - ta była ledwie widoczna, duża, bardzo mocno rozmyta i słaba, a do tego głęboko w jasnym świetle zodiakalnym. Jej jasność oceniłem na 12.5 mag, a średnicę jej głowy na 2.5'.


19P/Borelly - kolejna "stara znajoma", wcześniej obserwowałem ją w latach 2001 i 2008. Tym razem była już prawie trzy miesiące po peryhelium. Wcześniej, choć była jaśniejsza była na niebie zbyt blisko Słońca. Podczas obserwacji znajdowała się ciągle w elongacji ledwie 31 stopni, do tego na skraju światła zodiakalnego. Była widoczna całkiem słabo, jako niewielki umiarkowanie skondensowany obiekt. Jej jasność oceniłem na 12.7 mag, a średnicę jej głowy na 1'.


W międzyczasie rzuciliśmy okiem na kilka jasnych obiektów, na pewno na mgławicę NGC 281 (Pac-Man) oraz galaktyki NGC 253 i M 33 i choć wyglądały one wspaniale, to tej nocy były jedynie mało znaczącym dodatkiem ;). Przed świtem zrobiło się znacznie jaśniej ze względu na jasne światło zodiakalne oraz świecącą w nim oślepiającą niemal Wenus. Nieco niżej świecił Mars, a jeszcze niżej, zanim odjechaliśmy, zza horyzontu zdążył się wyłonić Jowisz.

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

C/2014 S2 (PANSTARRS) - kto jeszcze nie widział, niech żałuje; to piękna kometa, która właśnie mija Gwiazdę Polarną. W szerokokątnym okularze (Maxvision 24 mm, plus achromat 150/750) widok przecudny - w polu widzenia mamy główną bohaterkę, Polarną i asteryzm zwany Pierścionkiem Zaręczynowym. Warto!

 

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za bardzo wierzysz efemerydom i programom planetarnym. Nawet efemeryda na zaufanych stronach od komet możne przekłamywać. Więc nie można się sugerować jasnością tylko próbować ja znaleźć.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno na stronie Sekcji Obserwatorów Komet wraz z Alienem uruchomiliśmy dział "Komety aktualnie na niebie". Znajdziecie TU listę jaśniejszych komet możliwych do zaobserwowania z Polski wraz z przewidywanymi jasnościami. Jasności podajemy bazując na ostatnich obserwacjach, które wpłynęły do SOKu lub do baz międzynarodowych, takich jak np. COBS. Klikając w interesującą nas kometę, przechodzimy do strony z podstawowymi informacjami na jej temat oraz mapami pozycyjnymi i efemerydami, które ułatwią obserwację.

Na efemerydy warto patrzeć głównie po to, by pomóc sobie w lokalizacji obiektu na niebie. Informacje o jasnościach często mijają się z prawdą - najlepiej korzystać ze źródeł, które stale aktualizują prognozy. A jak dużo umiarkowanie jasnych komet możemy obecnie zaobserwować, Piotrek przedstawił w swojej relacji.

  • Like 5

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zauważyliście, że Catalina to kolejna 5-6 "magowa" "turkusowa" kometa na naszym niebie dobrze widoczna w miesiącach grudzień/styczeń. Aż dziwne, że to nie kolejny Lovejoy :D Która to już taka "turkusowa", zimowa kometa?

 

W tym roku mieliśmy kilka dosyć jasnych komet. U nas królowała głównie C/2014 Q2 (Lovejoy), która osiągnęła jasność 3.9 mag w styczniu, ale obserwatorzy z południowej półkuli mieli szczęście do jeszcze przynajmniej dwóch bardzo interesujących obiektów: C/2015 G2 (MASTER) - najlepsza jasność ok. 6 mag oraz C/2014 Q1 (PANSTARRS) o maksymalnej jasności nieco lepszej od 5 mag. C/2013 US (Catalina) to trzecia bohaterka, na razie dla nas niedostępna. Obecnie obserwatorzy z południa oceniają ją na ok. 6 mag, jednak kiedy ujrzymy ją ponad naszym horyzontem, z pewnością pojaśnieje już do ok. 5 mag. Pod ciemnym niebem w czasie grudniowego nowiu można próbować wypatrzeć ją gołym okiem niedługo przed rankiem. 

Jeśli chodzi o "turkusowość", to faktycznie przez dwie ostatnie zimy obserwowaliśmy jasne komety C/2013 R1 i C/2014 Q2, odkryte przez Terry'ego Lovejoya. Już kilkukrotnie wspominałem, że Terry ma szczęście do ciekawych komet. Jednak np. zimą 2011/2012 była jasna na ok. 7 mag C/2009 P1 (Garradd), a 2004/2005 - C/2004 Q2 (Machholz), osiągająca 3 magnitudo. Zielony kolor komety nie jest niczym niezwykłym, choć trzeba przyznać, że 3cia kolejna zima z jasną kometą to pewien ewenement, miejmy nadzieję, że powtarzający się dużo częściej.

  • Like 1

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za bardzo wierzysz efemerydom i programom planetarnym. Nawet efemeryda na zaufanych stronach od komet możne przekłamywać. Więc nie można się sugerować jasnością tylko próbować ja znaleźć.

A jak to jest z pozycją? Siedze tam już dobrą godzinę i na razie porażka. Pozycje ustaliłem wg stellarium - czy jest zgodna z rzeczywistością?

 

c22014s2.PNG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze warto zapytać skąd patrzysz ;)

Przed chwilą wróciłem z miejskich obserwacji 28x110 i przez chwilę próbowałem przyczaić się na tę kometę. Niestety, z miasta nie ma szans, tym bardziej, że cały czas przeszkadzały wysokie chmury. Pamiętajmy, że kometa jest obiektem rozmytym, a 10 mag to wcale nie tak dużo. Gdyby tam była, to z pewnością bym ją wypatrzył. Bardzo łatwo rozpoznać to miejsce po asteryzmie przypominającym nieco gwiazdozbiór Lwa:

561196e04de67_Beztytuu.thumb.jpg.1101088

 

W najbliższym czasie (przede wszystkim jutrzejsza noc) bądźcie czujni i jeśli tylko będzie pogoda, spróbujcie ją złapać. Będzie ok. pół stopnia od Gwiazdy Polarnej. Jeśli macie lustrzankę, również można coś "ustrzelić" - na sąsiednim forum Kolega pokazał, że przy deklinacji 87-88 stopni można bez problemu ustawiać czasy rzędu pół minuty, a w ciągu najbliższych dni deklinacja jeszcze będzie się zwiększać !

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adaptacja jest najważniejsza. Na mapce, którą zamieściłeś są gwiazdy do około 10 mag. Kometa ma podobną jasność, tyle że jej światło jest "rozmazane" na pewien obszar. Żeby zobaczyć ją w teleskopie w powiększeniu rzędu 40x (bo takie zapewne masz sądząc po źrenicy wyjściowej), musisz widzieć gwiazdy do około 12 mag, a to uda Ci się dopiero jeśli zaadaptujesz wzrok do ciemności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście zakładam, że patrzysz z jakiegoś ciemnego miejsca, bo jak już zauważył Mikołaj, z miasta może być trudno.

Na jasnym miejskim niebie, zewnętrzne słabe halo komety zniknie w tle nieba, a jej "jasny" środek ma jakieś 11 - 12 mag, więc w 15 cm teleskopie będzie trudny.

Na ciemnym niebie z dala od miast już ponad 2 tygodnie temu dało się ją (z trudem) wyzerkać w lornetce 10x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde udało się ( przynajmniej jestem przekonany że tak )

Zszedłem z źrenicą do 3 i 2mm - w obydwóch przypadkach widoczna tylko zerkaniem jako plamka bez wyraźnego jaśniejszego środka. Jaka słabizna :)

Niebo mam podmiejskie dlatego pewnie takie trudności.

Dzięki za wsparcie :)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)