Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop - proszę o sprawdzenie sprzętu i komentarz


Klaudiusz Medres

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich Forumowiczów,

Moja 10 letnia córka działa jak koło zamachowe, które trudno zatrzymać. Ja dzięki niej MUSZĘ uczyć się co rusz nowych dziedzin, o których do tej pory nie myślałem. Kiedyś rozpłakała się, jak jej odpowiedziałem na jej pytanie "nie wiem". Musiałem się dowiedzieć :-)

Do rzeczy. Czytam, czytam, czytam i im bardziej się zagłębiam, tym mniej rozumiem :-( Już wiem, że będę chciał się spotkać z jakimś pasjonatem, albo zapisać się z córką na zajęcia do planetarium, ale do tego czasu chciałbym zakupić sprzęt do pierwszych obserwacji.

Co chciałbym obserwować przez teleskop:

- ciekaw jestem, co jest ?u góry? J Zacznę od obiektów bliskich (Księżyc), ale moja ciekawość świata spowoduje, że będę chciał zobaczyć ?coś więcej i dalej?

Obserwację będę prowadził wraz z rodziną (dzieciaki również) na terenie otwartym poza miejskim, ale również na własnym podwórku, gdzie mam oświetlenie uliczne L

Waga teleskopu i przechowywanie to żaden problem. Tata rozstawi, zbuduje podstawkę dla mniejszych istot J, a potem schowa do własnej sypialni, gdzie dzieci nie wchodzą. Miejsca mamy sporo.

Chciałbym kupić coś, czym będziemy się mogli od razu ?pobawić?, ale musi to być zestaw do rozbudowy.

Mogę zakupić sprzęt używany, bez gwarancji, ale jednocześnie bez jakiejkolwiek elektroniki, więc śledzenie obiektów odpada (po pierwsze budżet, po drugie nie będę jeździł z generatorem 230v)

 

Co znalazłem do tej pory:

mój faworyt ze względu na cenę i parametry: http://allegro.pl/teleskop-celestron-c8n-i5748320919.html

mój faworyt ze względu na cenę i gwarancję: http://allegro.pl/teleskop-sky-watcher-synta-bk1309eq2-hit-allegro-i5666253691.html

na taki mnie na razie nie stać: http://allegro.pl/teleskop-sky-watcher-s-dobson-8-200-1200-hit-i5696650547.html

i jeszcze jeden: http://olx.pl/oferta/teleskop-sky-watcher-dobson-8-CID767-IDbSgpX.html#a1aac3cede

 

Będę wdzięczny za typy, które byście polecali. Proszę mnie nie oceniać, bo dobijecie leżącego :-)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpadłeś chłopie dokładnie tak jak ja :)

My na drugi dzień nabyliśmy 8" na dobsonie i to był bardzo dobry wybór - twoja opcja nr 3 (opcja nr 4 to ten sam teleskop).

Ostrzegam że moje dziecko spojrzało dwa razy na księżyc (też miała wtedy 10 lat), skomentowała "fajne" i na tym dla niej się skończyło. To było dokładnie rok temu. Obecnie mam już 5 teleskop ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum. Twój faworyt numer 1 nie ma montażu ani okularów, z kolei faworyt nr 2 troszkę upierdliwy w użytkowaniu będzie, no i możliwości ma nieporównywalnie mniejsze od ośmiocalowego lustra. Uczyń zatem swym faworytem numer 4 (tym bardziej, że stówkę z ceny spokojnie powinno dać się jeszcze urwać), kup go i ciesz się niebem.   

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze kolega. Zdecydowanie poz 4. Możesz jeszcze poszukać na giełdach typowo astronomicznych. Np na naszym forum lub na

http://www.astromaniak.pl/

http://astropolis.pl/

No i rzeczywiście wpadłeś bo astronomia wciąga. Mam nadzieję, że i ty załapiesz bakcyla.

pzdr

Szymon

 

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takich odpowiedzi oczekiwałem. Nr 1 odpada, bo faktycznie to sama tuba :-(

Dlaczego opcja 2 będzie upierdliwa? Dopytuję, bo na opcję 3 i 4 to troszkę nie mam kasy, ale jak będzie trzeba, to co mi pozostanie :-)

W kwestii 3 zastanawia mnie sposób ustawiania na podłożu... Na trójnogach jest to dla mnie oczywiste, ale na płycie z 3-4 nóżkami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W najgorszym wypadku będzie trzeba coś podłożyć ale zazwyczaj problemu nie ma.

Opcja nr 2 jest upierdliwa ponieważ okular potrafi przyjmować mało wygodne pozycje. Ponadto montaż paralaktyczny ( czyli EQ2 w tym wypadku ) dla totalnego laika to WG MNIE nieporozumienie. Jego zalety docenia się w miarę zdobywania doświadczenia - przeczytaj o ustawianiu montaży paralaktycznych na biegun i odpowiedz sobie na pytanie czy oby na pewno chcesz od tego zaczynać?

Opinie są różne, ja wole azymutalne. Paralaktyka używam tylko z kamerą.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opcja numer 2 to montaż paralityczny - och, sorry, paralaktyczny; dla początkującego najłatwiejszy w użytkowaniu będzie montaż Dobsona, czyli te białe płyty wiórowe stojące na podłodze, które budzą Twój niepokój. ;)

Klaudiusz uwierz na słowo. Do wizuala zdecydowanie montaż Dobsona. Gdybyś przetestował jeden i drugi zrozumiał być o czym mówimy.

Edytowane przez szdom1

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja oczywiście przyjmuję to, co piszecie, ale moje obawy wynikają z nierówności terenów, na których miałbym tego używać. Skoro piszecie, że temat jest do opanowania, to zaryzykuję i już nie mogę się doczekać :-) Pojadę jeszcze do Delty do Katowic zobaczyć ten sprzęt, najwyżej zrobię swoją podstawę do poziomowania :-) Taki ze mnie mały majsterkowicz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz jak nasz kolega poradził sobie z tematem poziomowania Dobsona. No dobra, nie on tylko jego żona

Zobacz tu.

Edytowane przez szdom1

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super pomysł. Będzie użyty w moim sprzęcie.

Jeszcze 2 linki:

http://allegro.pl/teleskop-sky-watcher-dobson-8-pyrex-promocja-i5704548376.html

http://allegro.pl/teleskop-sky-watcher-s-dobson-8-200-1200-hit-i5733556223.html

 

Ten sam sprzedawca inna cena. Gdzie haczyk? Ktoś może zerknąć na obie oferty?

Tak przy okazji w super cenie znalazłem coś takiego http://olx.pl/oferta/teleskop-gso-deluxe-10-dobson-jak-nowy-CID767-IDc6QMW.html#3f44f49cb6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja oczywiście przyjmuję to, co piszecie, ale moje obawy wynikają z nierówności terenów, na których miałbym tego używać. Skoro piszecie, że temat jest do opanowania, to zaryzykuję i już nie mogę się doczekać :-) Pojadę jeszcze do Delty do Katowic zobaczyć ten sprzęt, najwyżej zrobię swoją podstawę do poziomowania :-) Taki ze mnie mały majsterkowicz.

Kilka stopni pochyłości terenu nie przeszkadza, zawsze można "butem wyrównać podłoże";-p , zastosować już wspomniane 3 nóżki lub podłożyć 2 np. drewniane kliny pod montaż.

ogniskowa 1 i 1,2 metra?

Klaudiusz uwierz na słowo. Do wizuala zdecydowanie montaż Dobsona. Gdybyś przetestował jeden i drugi zrozumiał być o czym mówimy.

Dobsonik do wizuala jak najbardziej, tylko trzeba poćwiczyć jego "popychanie". Bardziej komfortowo obserwuje mi się paralaktykiem (EQ3-2 lub EQ5) z napędem w 1 osi, szczególnie przy większych powiększeniach, bo nie trzeba co chwilę popychać teleskopu, ale to może moje wygodnictwo :)

  • Like 1

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo serdecznie dziękuję za wszystkie opinie i komentarze. Pozwolę sobie tu powrócić, jak pojawi się jakaś oferta, którą będę chciał obgadać ze znawcami tematu.

Korci mnie ten olbrzym, szczególnie, że cena jest prawie taka jak za ten 8". Muszę tylko znaleźć sponsora :-)

Pozdrawiam wszystkich i jeszcze raz dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem od kogo kupujesz ten teleskop (może od kogoś kto jest na naszym forum) ale jeżeli chcesz to możemy się umówić i podjechać tam razem (mieszkam w Poznaniu), mogę pomóc sprawdzić czy wszystko jest OK. Pisz na PW i zapytaj sprzedawcę czy ma tu konto, może znamy człowieka i okaże się, że można na nim polegać.

  • Like 3

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem od kogo kupujesz ten teleskop (może od kogoś kto jest na naszym forum) ale jeżeli chcesz to możemy się umówić i podjechać tam razem (mieszkam w Poznaniu), mogę pomóc sprawdzić czy wszystko jest OK. Pisz na PW i zapytaj sprzedawcę czy ma tu konto, może znamy człowieka i okaże się, że można na nim polegać.

Witaj,

Ja też nie znam człowieka. Wyjeżdżam jutro ok 7-8. Będę w Poznaniu między 12 a 15. Niestety nie potrafię precyzyjnie powiedzieć o której dojadę...
Chętnie przyjmę pomoc, mogę podjechać po kolegę i potem odwieźć do domu ze zgrzewką czegoś dobrego :-)

Nie spodziewałem się, że dla Nowego Macie tyle serca. Bardzo mnie to ucieszyło. Dziękuję

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

...Zarek dzięki za telefon, miło było pogadać jakbyśmy się znali od zawsze ;-) ...

 

 

 

 

Bo to taki pozytywny facet... zawsze można pogadać.

Życzę miłego użytkowania sprzętu. Niech służy!

Edytowane przez szdom1
  • Like 1

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)