Skocz do zawartości

Ciekawa tuba od Sky - Watchera czyli nowa 130/650


bokonon

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy ktoś już to zauważył, ale w zagranicznych sklepach pojawiła się nowa wersja newtona 130/650 o tajemniczym kryptonimie "explorer". W Polskich sklepach póki co cisza, a szkoda bo moim zdaniem to będzie przebój jeżeli chodzi o niskobudżetowy focenie!

Nowa 130/650 ma mieć już wreszcie dostęp do ogniska głównego, cienkiego pająka a nawet wyciąg 2'' z mikrofocuserem 1:10. Do tego Sky  Watcher wypuścił swój własny korektor komy, co daje nadzieję na rozwiązanie problemu w przejściówkami, jak to miało miejsce w nowej 150/750. Spróbuję namówić Janusza, żeby ściągnął to to do sklepu i dał na noc do przetestowania - wydaje mi się że to będzie na prawdę fajna tuba do rozpoczęcia przygody z astrofoto :) /

Więcej informacji tutaj:

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p3933_Skywatcher-Explorer-130PDS---5--f-5-Newton---2--1-10-Crayford.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bok.. miałem w życiu dwie 130/650 tuby.. jedną nawet ciąłem pod astrofoto. Każda z nich miała cienki pająk (to 130/900 ma ołówki)...ta z linku ma ciekawszy design, 2" Cryforda z mikrofokuserem, poza tym to dokładnie to samo!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

First Light Optics z UK puszcza na swoim forum newsy odnośnie produktów i ostatnio SW systematycznie zmienia wyciągi w swoich newtonach. Korektor komy też jest pod f/5 i jest to niejako powielenie Oriona. Na forum stargazerslongue były testy tego i chyba wyszło im że Baaderowski pod foto wychodzi lepiej... zawsze też możesz dorzucić lekki reduktor ogniskowej do 150/750, szczególnie gdy nie masz dużej matrycy CCD (będę to "testował" pewnie niebawem) :)

http://www.firstlightoptics.com/proddetail.php?prod=SW_explorer_130 Skywatcher Explorer 130

http://www.firstlightoptics.com/proddetail.php?prod=sw130p Skywatcher Explorer 130P

http://www.firstlightoptics.com/proddetail.php?prod=SW130PSupaTrakAUTO Skywatcher Explorer 130P SupaTrak AUTO

http://www.firstlightoptics.com/proddetail.php?prod=skywatcher_explorer_130p_AZ_goto Skywatcher Explorer 130P SynScan AZ GOTO

A nasze kochane 150 też ma nową wersję:

http://www.firstlightoptics.com/proddetail.php?prod=sw_150p_DS Skywatcher Explorer 150P DS OTA

Skywatcher Explorer-150P DS has the same superb parabolic primary mirror as the Explorer-150P but features a Dual-Speed 10:1 ratio focuser for enhanced focus control and a shorter tube length with the secondary mirror positioned closer to the primary mirror for more convenient prime-focus photography. 

:P

Zestaw: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM

https://rkblog.dev

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
Gość TomoZ28

Witam,

widzę nową 130stkę, no i zastanawiam się, czy znajdzie swój rynek zbytu... Wszyscy mówią, że jak newton i astrofoto to minimum 150/750, że to on dopiero daje sensowne rezultaty. Jak jest z masą zestawu 130/650? czy pod ten teleskop wystarczy eq 3-2, aby sensownie focić? Jak z guidingiem, czy jest obowiązkowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest z masą zestawu 130/650?

Technical details:

-- Aperture:130mm

-- Focal length: 650mm

-- Photographic speed: f/5

-- Main mirror: parabolic, diffraction limited

-- Secondary spider vanes: 0.5mm ultra thin vanes for less diffraction spikes

-- weight of the optical tube: 4kg

-- Tube dimensions: lengh 600mm / diameter 160mm

-- Connections of the focuser ... 2" , 1,25" and T2

SkyWatcher móglby wreszcie przestać se jaja robić i dać wyciągi bez tych głupich przejściówek 2"/2" und 2"/1,25" ktore wywalaja ognisko 100km za tubę.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wystarczy eq 3-2, aby sensownie focić? Jak z guidingiem, czy jest obowiązkowy?

Sensownie to możesz focić minimum.na Heq5 z portem na autoguidera, wszystkie pozostałe sposoby to tylko zabawa!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że focenie na heq5 to już poważna sprawa?

Myślę że to minimum czegoś co możesz nazwać astrofotografią. Z takim montażem możesz już wiele zdziałać.

Płyta  SynTrek z portem autoguide i z możliwością sterowania monta z komputera, prędkości obrotu niedostępne dla niższych modeli (klony eq5) , wreszcie sztywność i mały PE montażu. 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wanderer

Myślę że to minimum czegoś co możesz nazwać astrofotografią. Z takim montażem możesz już wiele zdziałać.

Płyta  SynTrek z portem autoguide i z możliwością sterowania monta z komputera, prędkości obrotu niedostępne dla niższych modeli (klony eq5) , wreszcie sztywność i mały PE montażu.

Wiem Igni o co Ci biega ale z niższych sprzętów można uprawiać zadowalającą astrofotografię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a o eq5 synscan slyszales?

No tak tak, jeśli chodzi o go-to i prędkości to masz rację, te nowe wynalazki  ;D

Jest jeszcze EQ3 SYNSCAN :D

Ale po co komu one do astrofotografii  :)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak tak, jeśli chodzi o go-to i prędkości to masz rację, te nowe wynalazki  ;D

Jest jeszcze EQ3 SYNSCAN :D

Ale po co komu one do astrofotografii  :)

well... jak tak bedziemy podchodzic do tematu, to zaraz mozemy powiedziec, ze bez ASA nie zaczynaj nawet astrofoto. tak sie sklada ze mam eq5 synscana i ogniskowa 420mm moge bez problemu guidowac 10 minut i miec perfekcyjne punktowe gwiazdy. czy to juz kwalifikuje montaz jako dobry do astrofoto, czy jednak mit minimum heq5 dalej bedzie utwierdzany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wanderer

czy to juz kwalifikuje montaz jako dobry do astrofoto, czy jednak mit minimum heq5 dalej bedzie utwierdzany?

Nic nie zrobisz, pewne stereotypy są już na tyle głęboko zakorzenione w naszej społeczności jako pozostałość po ideologiach wzniecanych przez guru handlowych for astronomicznych, że naprawdę ciężko je wymazać, najlepiej robić swoje, robić to dobrze a forumowe opinie traktować z przymrużeniem oka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie zrobisz, pewne stereotypy są już na tyle głęboko zakorzenione w naszej społeczności jako pozostałość po ideologiach wzniecanych przez guru handlowych for astronomicznych, że naprawdę ciężko je wymazać, najlepiej robić swoje, robić to dobrze a forumowe opinie traktować z przymrużeniem oka

dobrze mówisz, tylko ze od ignisdei spodziewalem sie troche bardziej obiektywnego podejscia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

well... jak tak bedziemy podchodzic do tematu, to zaraz mozemy powiedziec, ze bez ASA nie zaczynaj nawet astrofoto. tak sie sklada ze mam eq5 synscana i ogniskowa 420mm moge bez problemu guidowac 10 minut i miec perfekcyjne punktowe gwiazdy. czy to juz kwalifikuje montaz jako dobry do astrofoto, czy jednak mit minimum heq5 dalej bedzie utwierdzany?

dobrze mówisz, tylko ze od ignisdei spodziewalem sie troche bardziej obiektywnego podejscia.

Może masz rację -często zostawiamy sobie ten margines bezpieczeństwa by nasza  rada nie obróciła się przeciw nam.

A prostsze i tańsze rozwiązania jako te bliskie granicy ryzyka pomijamy.  Heq5 będzie stabilny, monty klasy Eq5 z lekką rurką i portem autoguide też być może będą  znośne a błąd PE do przejścia. Bo właśnie przypomniałem sobie na czym foci Statek.

Miałem 2 monty Heq5 i jednego CGEMa i je uważałem dotychczas za minimum stabilności.  Za stary jestem na eksperymenty. Ale skoro Tobie wychodzi innym też pewnie wyjdzie  ;D

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024