Skocz do zawartości

Mój pierwszy poważny teleskop


Rekomendowane odpowiedzi


 


 

DZIEŃ DOBRY !

Mieszkam kilkanaście kilometrów od 75-cio tysięcznego miasta.Niebo jest ciemne z niewielką łuną na zachodzie.W okolicy brak rozświetlonych domów czy latarni ulicznych(900m). Obserwacje prowadzę obok domu.Dysponuję podstawowym sprzętem Celestron 130/650 na eq2 Motor Drive. Obserwuję DS-y ( bardzo słabe -wymagają dużej wyobraźni) i okresowo planety.Księżyc oczywiście też jest częstym gościem w okularze.Zacząłem fotografować, dziś NIKON d3300, docelowo astrokamera. Fotografuję w projekcji okularowej. "Chwiejny - elastyczny" wyciąg i brak T-ringu powodują duże utrudnienia, ale efekty rozbudzają wyobraźnię i motywują do dalszych zakupów. W 2015r. zakupiłem montaż paralaktyczny Sky-Watcher HEQ-5 Pro SynScan, teraz przyszła kolej na teleskop. Chciałbym wydać ok. 3000 zł. Mam wątpliwości :

1. Ritchey-Chretien 8" 200/1600 f/8 OTA M-LRS

http://teleskopy.pl/Tuba-GSO-RC-Ritchey-Chretien-8--200/1600-f/8-OTA-M-LRS-teleskopy-2753.html
a może wystarczy :

2. TUBA OPTYCZNA GSO 8" 203/1000 M-CRF OTA

http://www.astrokrak.pl/682-tuba-optyczna-gso-mt-1000-.html

czy lepiej z dopłatą:

3. TUBA OPTYCZNA SKY-WATCHER NEWTON CFP 200/800 OTA

http://www.astrokrak.pl/newtony-iii/1267-tuba-optyczna-sky-watcher-newton-cfp-200-800-ota.html

Im więcej czytam tym więcej wątpliwości. Rozważania zacząłem od standardowego 8-o" NEWTONA, ale brakiem komy, aberracji chromatycznej i płaskim polem zachęca RC. Wiele rozterek i ani kroku do przodu i jeszcze ostatnio "wywaliłem"  wszystko z głowy i zacząłem myśleć o refraktorze. Sami widzicie ,że sam nie poradzę i proszę o pomoc

Z pozdrowieniami

Czarek
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na FA!

Z tego co rozumiem, to planujesz fotografię obiektów DS, a więc długoczasową. Miałem dość długo montaż HEQ5 i na nim newtona 150/750. Potem fotografowałem ATMowym newtonem 200/800 w tubie węglowej, ale już na EQ6. Wg mnie tuba 200/1000 to jest za dużo na montaż HEQ5 do fotografii długoczasowej - dość ciężka i długa. 200/800 w karbonie będzie na granicy nośności, a przede wszystkim sztywności takiego montażu. Dodatkowo newton f/4 jest wymagający co do kolimacji oraz sztywności - wyciągu, pająka oraz celi LG. Konieczny będzie oczywiście korektor komy, a dodatkowo im większa matryca detektora, tym większe wymagania. Myślę też, że taki teleskop 200/800, nawet karbonowy, będzie na HEQ5 zachowywał się dość nerwowo, szczególnie kiedy będzie powiewał wiatr. RC 8" będzie o tyle lepszym rozwiązaniem dla HEQ5, że choć ciężki, to jest dość krótki i kompaktowy (ale koniecznie musisz zaopatrzyć się w odrośnik). Rozważyć też musisz skalę obrazu, która w RC8 będzie spora, ze względu na dużą ogniskową. W RC8 przy matrycy o przekątnej 30mm albo większej też będziesz potrzebował korektora. Do RC8 dostępne są również reduktory ogniskowej. 

Podsumowując - nr 2 na HEQ5 odradzam, nr 1 i 3 będą na granicy możliwości. Bezpieczny dla tego montażu będzie newton 150mm, albo jakiś zgrabny refraktor 100-110mm. Domyślam się, że chciałbyś mieć jeden instrument do obserwacji wizualnych i do afoto, ale to jest bardzo ciężko pogodzić - wymagania są dość mocno rozbieżne. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DZIEŃ DOBRY!

Dziękuję za szybką pomoc. Zatem RC 8". Wiem, że nie ma sprzętu uniwersalnego,ale mam problem ze wzrokiem i precyzyjna obróbka zdjęć na komputerze stanowi duży problem, a fotografie mają tylko rekompensować niedostatek wzroku. Zdjęcia jakie z podziwem oglądam, między innymi Twoje, są poza moimi możliwościami.Dlatego szukam sprzętu  do wizuala wspartego fotografią. Co do EQ6 może kiedyś w dalekiej przyszłości, bo teraz to jeszcze: guider, jeden lub dwa porządne okulary,reduktor ogniskowej, kamera, a są i inne wydatki.  

Jeszcze raz dziękuję .

Stabilnej atmosfery pod ciemnym niebem życzę.

Czarek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że taki zestaw z RC8 może dać sporo radości i sam będziesz mógł sprawdzić czy potrzebujesz większego montażu. A dodatkowo instrument o takiej ogniskowej w połączeniu z barlowem pozwoli na fajne obserwacje i fotografowanie obiektów Układu Słonecznego.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówiąc szczerze RC8 na HEQ5 może być nie do opanowania do astrofoto długo-czasowego ... do wizuala oczywiście jest wspaniałym rozwiązaniem, do afoto planet także.

Łukasz, z sensorem 5,4 um to jest o.67 arcsec/piksel- cholernie wymagająca skala...

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fakt, z reduktorem będzie około 1"/px w typowej lustrzance. Ale EQ6 dokładniej tego nie uprowadzi, będzie jedynie nieco sztywniejszy. Wg mnie skala obrazu jest nieco demonizowana, szczególnie w naszym klimacie, gdzie seeing średnio wynosi 2.5-3" (w afoto długoczasowym). Taką dokładność spokojnie zapewni dobrze wyregulowany HEQ5 czy EQ6, a gwiazda i tak i tak będzie plackiem na około 3".  Na montażu za 3000PLN będzie miała może 3.5", a na montażu za 3000EUR będzie miała 3" - każdy sam sobie musi odpowiedzieć, czy go na to stać.

PS - widzę to na przykładzie mojego zestawu o skali 1.5"/px na EQ6. Przy dobrym seeingu ustawiam ostrość np na FWHM 1.8px, a na klatce 10 czy 15 minut wychodzi końcowe FWHM np 2.1px. Na te 0.3px składa się błąd prowadzenia montażu (sumaryczny RMS w obu osiach zazwyczaj 1-1.2") i fluktuacje seeingu w dłuższym okresie czasu. Tak że na razie zostaję przy EQ6. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Dzień dobry!
Dziękuję bardzo za wyczerpujące informacje, ale czy tuba Celestron C6-S XLT OTA (podobny budżet mniejsza obstrukcja centralna) może dać lepsze efekty niż RC 200/1600 ? 
Jeszcze raz dziękuję .
Stabilnej atmosfery pod ciemnym niebem życzę.
Czarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

 Dzień dobry!

Na ile teleskop Celestron C8 SCT na montażu Celestron CGEM da większe możliwości w średnioczasowej astrofotografii( czasy ekspozycji kilka minut) w stosunku do HEQ 5?


Stabilnej atmosfery pod ciemnym niebem życzę.
Czarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie dobrze wyregulowany HEQ5 będzie prowadził bardzo porównywalnie do CGEM jeśli chodzi o dokładność. Zasadnicza różnica będzie w nośności, choć akurat C8 to lekka tubka - niecałe 6kg, a przede wszystkim krótka i HEQ5 nie miałby z nią większych problemów. U nas Jacek E. miał długi czas montaż CGEM i z tego co wiem, to sobie poradzi z tubą nawet C11 czy krótkim newtonem 10". 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, jolo napisał:

 U nas Jacek E. miał długi czas montaż CGEM i z tego co wiem, to sobie poradzi z tubą nawet C11 czy krótkim newtonem 10". 

Poradzi bez problemów, ale w DSO z taką długą ogniskową jak ma SCT 11 to już wyższa szkoła jazdy, nawet po założeniu reduktora - guiderek musi być co najmniej o ogniskowej 400mm. Do avikowania US bez problemów nawet z Barlowem.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładna rurka do wizuala i avikowania. Do foto DSO jednak to ponad 2m ogniskowej i ciemna - f10. Bedziesz potrzebował reduktora http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/reduktor-korektor-ogniskowej-celestron-f63,d875.html

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)