Skocz do zawartości

Nowy, zaciekawiony obserwator !!!


PiTeR

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam na imie Piotr jestem z Kalisza i mam 37 lat. Od dawna interesowałem sie obserwacja nieba lecz nie miałem na to zbytnio czasu. Wszystko sie zmieniło jak otrzymałem od znajomego teleskop. Napewno dla was to bedzie "szajs" bo na kazdym forum strzy wyjadacze maja dobry sprzet i zawsze takie poczatkujace sprzety sa przez was wysmiewane. Nie wiem sam co to za sprzet moge jedynie podac co jest na nim napisane : Model 70060 Teleskope, Focal Length:700mm, Diam:60mm, Coated lens. Napewno nie dokonam nim wielu ciekawych obserwacji ale jesli pomożecie mi namierzyc jakies osiagalne dla mnie objekty to moze wciagne sie bardziej i na dalszy poczatek zakupie juz jakis lepszy sprzet. Nie mialem przyjenosci obserwacji ksiezyca poniewaz teraz chyba nie zabardzo mozna go upolowac :). Posiadam do obserwcji dwa tarasy południowy zachód 120stopni 22minuty, północny wschód 328stopni 57minut. Interesuje mnie o jakiej porze i kierunku mozna np. zaobserwowac wenus, marsa, jakiekolwiek mgławice lub ciekawe obiekty. Dziekuje z gory za pomoc, mam nadzieje ze bedzie to moje nowe hobby pozdrawiam !!!!

PiTeR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, na początek ściągnij sobie to: http://www.stellarium.org/pl/, będziesz wiedział co gdzie i kiedy.

Też jestem nowy i mam lunetkę o podobnych parametrach, najlepsza do księżyca. Da radę Jowisz (teraz pojawia się na wschodzie wcześnie). Zimą/wiosną pewnie da się zobaczyć jako tako Saturna. Co do dalszych obiektów to Plejady, może galaktyka Andromedy i prawdopodobnie niewiele więcej  ;)

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ksiezyc juz bedzie osiagalny i napewno nawet taka luneta zobaczysz wiele ciekawych formacji na jego powierzchni,  Jowisz wschodzacy wieczorem i swiecacy jasno przez cala noc ukaze swoje 4 najwieksze ksiezyce a moze nawet pasy chmur na powierzchni, Wenus jeszcze blisko Slonca ale warunki do jej obserwacji poprawiaja sie i wkrótce przez swoja lunetke zobaczysz fazy Wenus, mozesz rzucic okiem na Plejady na lewo od Jowisza, a w nocy niedlugo bedzie krolowal Orion w ktorym mozesz podziwiac mglawice M45. Tylko uwazaj bo to hobby wciaga! Mozesz nie wyjsc z tego do konca zycia:-) czego Ci szczerze zycze:-)

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh dziekuje za odpowiedzi napewno skorzystam z waszych wskazowek i uwag jak na poczatek napewno co pisaliscie uda sie oblookac i jak poczuje sie bakcyla to napewno da sie zaiwestowac w jakis lepszy sprzet. Posiadam pelna wersje programu SkyMap Pro 11 lecz nie potrafie za bardzo sie nim poslugiwac poprostu nie potrafie zlokalizowac ziemi zeby miec jakis punkt odniesienia do innych obiektow ale napewno z biegiem czasu wszystko załapie :). Aha jeszcze jedno amatorkie pytanie poniewaz dzis jest piekna bezchmurna pogoda czy da sie cos wychaczyc w dzien :) ?

PiTeR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do obserwacji w dzień planet to już trudniejsza sprawa.

Po pierwsze trzeba dobrze znać położenie planety, w którym miejscu się znajduje.

Po drugie najlepiej planety nadają się te jasne takie jak Wenus, Jowisz a niektórzy nawet potrafią wyłapać w dzień Saturna, ale do tego załapania tych planet trzeba mieć bynajmniej filtr. Aby zobaczyć Wenus na dziennym przy pełnym blasku Słońca musisz poczekać do grudnia.

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, napewno wiekszosc forumowiczow zainwestowalo sporo kasy w sprzet astro ale ja jestem zdania ze tu nie o super drogi sprzet chodzi lecz o to ze robimy to co kochamy i w czasie obserwacji mozemy poczuc sie czescia kosmosu. Wiec nie przejmuj sie ze nie masz najnowszego modelu teleskopu tylko kozystaj z tego co masz i wciagaj sie coraz bardziej :-)

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piter, nie chcę wyśmiewać się z Twojego sprzętu, ale nie jest to niestety teleskop. Wyobraź sobie że sprzętem który możesz na giełdzie czasem nabyć za 300 zł: np.  newton 114/500 na eq1 lub refraktor 70/700 popularny (sky-lux)  na AZ pozwoli Ci na zwiększenie możliwości obserwacyjnych o 300-400%. (nie, nie przesadzam).  Wspominane wyżej teleskopy są w formacie 1,25" a co za tym idzie możesz używać w nich popularne okulary Kellnery i Plossle.  Założę się, że posiadasz w tej chwili Huygensy i Ramsdeny, czyli okulary o bardzo parszywej jakości. Przesiadka na lepszy telep to będzie skokiem jakiego sobie nie wyobrażasz.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspominane wyżej teleskopy są w formacie 1,25" a co za tym idzie możesz używać w nich popularne okulary Kellnery i Plossle.  Założę się, że posiadasz w tej chwili Huygensy i Ramsdeny, czyli okulary o bardzo parszywej jakości.

No własnie, ciekawe jaki format okularu mają te nasze zabaweczki, czytałem o jakimś starożytnym 0,96cośtam", to pewnie to

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem ze to nie jest sprzet wysokich lotow ale jak mi sie spodoba ta zabawa to mysle ze juz za jakies 1300PLN kupie jakis dobry sprzet chocby z waszego dzialu "sprzedam" :) , jesli bedzie tam cos godnego uwagi prosze o informacje mam nadzieje ze nie wpuscicie mnie w maliny i doradzicie cos dobrego za co bede bardzo wdzieczny :)

Aha wczoraj udalo mi sie uchwycic moją "lunetką" Jowisza i cos dziwnego koło niego fantastyczne przezycie jak dla mnie niebawem jak bedzie bezchmurne niebo postaram sie upolowac cos ciekawego byc moze i ksiezyc pokaze sie niebawem w pełnej odslonie na co czekam z niecierpliwoscia.

PiTeR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie to cos podłuznego ksiezyce to jeszcze poznaje :) widok byl dosyc dosyc tylko mam problemy z ustawieniem lunety lekkie dotkniecie i po ptokach. Aha mistrzu a do czego służa takie podłużne wkłady mam 2 :barlow lens 3x,erecting eyepieciece 1-5x oraz h12.5mm, sr4mm, h20mm jak stosowac te koncowki i czy sa jakies kombinacje ich polaczenia zeby lepiej cos oblookac z gory dzieki za podpowiedzi i sorki ze tak truje ale chce cos wiecej pokombinowac z ta lunetea skoro juz ja mam  ;D

PiTeR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I do tego trzeba dodać, że jak Księżyc jest w fazie pełni to raczej nie za bardzo zobaczysz dużo szczegółów na jego powierzchni, teraz jest idealny moment do zaobserwowania kraterów mórz a nawet gór i wiele innych obiektów na jego tarczy. Zobacz zdjęcie wczorajsze zrobione aparatem Kodak M1033 projekcja okularowa, warto było oglądać Księżyc minionej nocy. Pozdrawiam. ;)

post-36-137699812761_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do czego służa takie podłużne wkłady mam 2 :barlow lens 3x,erecting eyepieciece 1-5x oraz h12.5mm, sr4mm, h20mm jak stosowac te koncowki i czy sa jakies kombinacje ich polaczenia zeby lepiej cos oblookac

Z własnego doświadczenia, bo widzę, że mam dokładnie ten sam szicior....

powiększenie to iloraz ogniskowej lunety (700mm) i ogniskowej okularu  ( 4mm, 12,5mm, 20mm)

więc stosując poszczególne okulary masz dostępne powiększenia 175 razy, 56 razy i 35 razy. O 175 razy zapomnij, bo maksymalne powiększenie tej lunety = 2xśrednica obiektywu, więc u Ciebie jest to zawsze 120 razy.

W praktyce używam tylko 12,5 i 20mm, przy 4mm np jowisz wygląda fatalnie i momentalnie opuszcza pole widzenia, obraz księzyca tez jest niewyraźny.

Barlow zwiększa ogniskową lunety 3razy, więc jak go zastosujesz z okularem 20mm to masz powiększenie 105 razy. O pozostałych okularach zapomnij z barlowem (i tak jest limit 120 razy). W ogóle to zapomnij o tym barlowie, on zaciemnia obraz sam z siebie, a to plastikowe coś... Nie ma sensu tego używać.

erecting odwraca obraz (lewo jest już lewo itd) poza tym chyba przedłuża ogniskową tuby 1,5raza (czyli znowu można kombinować z powiekszeniami) - u mnie praktycznie to nie działa, widze mleko, nie ma sensu tego używać.

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jak za 6" reflektor  na paralaktyku cena trochę kosmiczna  ;). Jeśli chcesz porządny teleskop celuj w syntę 8" na dobsonie w cenie ok. 1200zł (sklep) lub 800zł giełda - musisz wyczuć okazję!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się podłączę. O tamtym zapomnij. 8" to jest to czego potrzebujesz :)

Ale... najlepiej podjedź na jakiś lokalny spot i spoglądnij przez różne teleskopy, bo albo Cię wciągnie i będziesz wiedział

co kupić albo nawet 16" Cię nie zadowoli.

Ja też tak zrobiłem. Przyjechało razem ze mną 5 "nowych" osób, tylko ja zostałem.

Nie zrażam Cię, ale to są jakieś tam pieniądze i lepiej spróbować przed zakupem co i jak :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No rozumiem ale z uzywanym sprzetem to jest roznie jak wiecie chyba ze ktos z was bedzie sprzedawal :) na allegro wypatrzalem to http://allegro.pl/teleskop-sky-watcher-synta-sk-dobson-8-i1834201767.html nie wiem czy to jest dokladnie to o czym pisaliscie no i z doswiadczenia na co moge liczyc zakupujac taki sprzet :)

PiTeR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie o tym sprzęcie piszę, a widzę Delta sprzedaje syntę już za 1100 zł, wiec albo poczekasz na okazję na giełdzie (ikona wyżej) albo kupuj nówkę za 1100zł . To piękny wydajny teleskop. Pozwoli Ci dotrzeć setki galaktyk i mgławic, oglądać nawet dość szczegółowo planety (Jowisz -pasy, Saturn przerwa Cassiniego itp)  i upajać się strukturą formacji Księżyca.  Połowa z nas go miała lub ma!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no zestawik full-wpypas. Ma wiele elementów które musiał byś dokupić. Ma jasnego SWANA 40mm do przeglądu nieba, szukania jasnych DSO, do obserwacji szerokich obiektów, ma 6 tkę lantana Vixena tzw. NLV. Ma "poketa" atlas  nieba, filtr słoneczny Baadera...jak masz kasę ja bym brał.

Koniecznie spytaj o stan lustra głównego i wtórnego. Czy nie ma rys, przebarwień, grzyba itp. jak i czym czyścił lustra oraz jak często!

Małe ryski i ubytki nie stanowią wiele o obrazach -ale możesz zbić z ceny! ;)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Soczewki  ;) chodzi o okulary  :D

Kity w nowym zestawie  nie są wysokich lotów. To są popularne Kellnery o małym polu, słabej korekcji.  Zestaw z Allezło zawiera m.in NLV (lantana), Swana (erfla), filtr mylarowy te akcesoria razem zbite są droższe od całej nowej synty  ;)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ignisdei kupilem ten zestaw :) teraz tylko czego moge sie po nim spodziewac czy po czesci bede mogl siegnac "do gwiazd" mniej wiecej jak niekorzy z was  ;D . Sprzedajacy zapewnial mnie ze sprzet jest praktycznie nie uzywany i sprawny w 100% bez zadnych rysek ani otarć.

PiTeR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)