Skocz do zawartości

Plamy na klatce SBIGa


Rekomendowane odpowiedzi

Temat wydzielony z wątku Pojedyncze ujęcia.

 

Dzisiaj na tacy M81+M82. Klatka 600s L. Tylko Stretch.

Brudy dają po oczach ale wyczyściłem dzisiaj wszystko co do pyłka na matrycy, filtrach, flattenerze ale nie ruszyłem obiektywu a to wszystko chyba tam siedzi... :(

M81M82.thumb.jpg.de26ecd97b73fb69fdf3dd9

 

  • Like 1

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybkę nad matrycą normalnie, delikatnie jak soczewkę okularka.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, jolo napisał:

... To jest na pewno albo wewnętrzna powierzchnia okienka, albo zewnętrzna powierzchnia sensora. Z zewnątrz nic się nie zdziała.

No to sam bym tego nie ruszał......

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy wysyłali mi jakiś czas temu okienko do Atika proponowali żeby im wysłać kamerkę do wymiany tego okienka. Ale zrobiłem to w domu. Niestety wszystkie metody wydmuchiwania pyłków z komory zawiodły i potem miałem takie flaty jak Twój do momentu, aż mi w serwisie nie wyczyścili tego w jakiejś komorze bezpyłowej. Takie pyłki raczej mogą świadczyć o tym, że kamerka była rozkręcana przez kogoś na własną rękę. Możesz spróbować, ale wszystkiego raczej na pewno nie usuniesz, choć część pewnie się uda. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dokładnie miałem na myśli + szczelność, która jest warunkiem prawidłowego chłodzenia. Lucjan - zastanów się zanim nabroisz to nie towar za przysłowiową flaszkę... Szkoda, że przed zakupem nie poprosiłeś o aktualne fity - odczytał byś daty i sprawdził przed zakupem. Teraz flaty pozostają tak jak ktoś napisał i będzie OK - lepiej tego nie ruszaj....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No może macie racje... Ciekawe czy ktoś takie rzeczy robi w UE? SBIG niestety za wielką wodą...

Trochę na pewno będę chciał to usunąć. Szczelność to nie problem. W SBIGach tego typu jest to dobrze rozwiązane i umożliwia wielokrotne rozkrecanie.

Rozkrecany był na pewno bo sruby byly zmasakrowane a wielu (z tyłu) brakowało.

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jolo napisał:

... Trzeba będzie poczyścić wątek :5640dc72c3466_18Angel:

Posty przeniesione do nowego tematu - Może długoletni użytkownicy SBIGów ST-2000 coś doradzą :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, wessel napisał:

(...) Rozbierałem swoje kamery w normalnych warunkach i jakoś nie mam problemów. Mam dobre środki czyszczące Baadera ( płyn + szmatka) i to wystarcza.

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/7101-dobór-setupu-do-astrofoto-rc-8-gso-czyli-dużo-problemów-za-nieduże-pieniądze/&do=findComment&comment=96456

Przy słabszej światłosile syfy wychodzą wyraźniej. Przy f/3 słabo je widać. Dlatego jak sprawdzasz np syfy w aparacie, to przymykając do f/22.

PS - tak to u mnie wyglądało po kilku próbach czyszczenia w domu i po wizycie w serwisie:

2016-03-18_134035.thumb.jpg.2f4b15d2d59b

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Zastanawiają mnie te pyłki w sbigu ! temat przytoczony u góry  - i moja walka z tą zarazą  - 26stycznia czyściłem wszystko, mamy marzec 18 a u mnie już piękny paproch , a może i ze dwa !

1.jpg.ab6ca2681b78fb7b8fd285925d507fa1.j

Teoretycznie wszystko w torze optycznym mam skręcane + korektor + filtry .... a na szybce znów takie coś .!:5640dc727769c_17Devil:

ale patrząc na konstrukcję kamery - będzie coś takiego często występować, bo obudowa ma wloty *(wyloty powietrza), jest otwarta.

- zastanawiałem się czy by kamerkę jakąś gazą przeciwpyłkową nie opatulić *- ale czy to nie pogorszy chłodzenia ???!

 

 

AP155mm f/7 Starfire EDF, TECADL300, 1200GTO GTOCP3, SBIG16803, Celestron Astro FX, , guiding,MMoag, Scopos APO-ED D66/F400 F6.0 i Atik titan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do opatulania to nie wiem, może lepiej nie :5640dc6dbc8ce_01Smile: A co do pyłków, to nawet jak masz wszystko szczelne, to po wyczyszczeniu filtrów musiałbyś jednocześnie "odkurzyć" całą zamkniętą przestrzeń. Bo jak coś tam gdzieś się zawieruszy, to prędzej czy później może i tak osiąść na filtrze albo szybce kamerki i znowu wyjdzie. 

Może lepiej opanować flaty po prostu...

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pacjent żyje :) Zobaczymy ile paproszków zostało... Próbuje z obiektywem od canona przymkniętym do F/11.

Jedna rzecz będzie zagadkowa. Czy udało mi się przykręcić lusterko do chipka guidującego w tym samym miejscu ? :) Niestety żeby mieć pewność że matryca jest czysta trzeba je zdemontować - wtedy dostaje się całą powierzchnię CCD na tacy i można przejechać szmatką z mikrofibry.

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, AstroLutek napisał:

Pacjent żyje :)

Jedna rzecz będzie zagadkowa. Czy udało mi się przykręcić lusterko do chipka guidującego w tym samym miejscu ? :)

A to się okaże jak guiding zaczniesz - oby oprócz życia był pełnosprawny ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie zrobiłem sobie dla porównania wersji przed czyszczeniem ale mam to uwidocznione na galaktyczkach.

Tak było:

przed.thumb.jpg.84e102587b5133636074dfe2

A tak jest.

po.thumb.jpg.5e23a2371e11158b5d9e3a880fe

Przy tej samej światłosile obydwa testy. Jak dla mnie druga opcja jest już do zaakceptowania. Więcej nie ruszam no chyba że guiderek nie będzie ostrzył tam gdzie głowna ccd choć tam jakiś margines jest więc może nie będzie problemu.

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)