Skocz do zawartości

Rządy PO i Astrofotografia nisko-budżetowa


Gość wanderer

Rekomendowane odpowiedzi

Siemka. Chciałbym uwiecznić na zdjęciach  z aparatu kompaktowego kilka obiektów "głębokiego kosmosu". Foty nie muszą być rewelacyjne, chodzi mi o to aby zamiast szkicować można było uchwycić obiekt fotograficznie. Może ktoś z Was ma praktykę w tym kierunku i może rzucić kilka porad dobrego wujka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robienie czegokolwiek kompaktem to bardzo zły pomysł. Napisz jaki maksymalny czas migawki posiadasz oraz jakie ISO w ustawieniach?

Canonem robiłem zdjęcia chihotów nawet z użyciem obiektywu od lidletki zapakoanego w rurę kanalizacyjną :)

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?topic=87.0

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zaczynałem od kompakta z 15 sek czasem naświetlania i focąc w projekcji okularowej z rosyjskim obiektywem Tair 4,5/300 udawało mi się zarejestrować galaktyki o jasności 16 mag w Łańcuchu Markariana :) Zapewne wizualnie mało kto je widział :)

Jak już masz kompakta to można popróbować, choć efekty będą bardzo dalekie od tych prezentowanych na forach. Jak ja zaczynałem to były inne czasy - Canon 300D dla większości był wtedy marzeniem, jeszcze nawet 80EDków nie było...

www.astrofotografia.szczecin.pl

Kowa 32x82
Kowa 8.5x44
Kowa 8x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no mam eq2, spodziewałem się po wątku jakichś praktycznych rad a nie popisywania się tylko swoją wiedzą  :-[, co chodzi o kompakta to mam narazie starego olka 450 którego mam nadzieje za niedługo wymienić na jakiegos straszego Canona, a może wy macie swoje typy jakichs dobrych modeli kompaktów i możecie je polecić?, do eq2 zamierzam zakupić napęd ekonomiczny w jednej osi http://deltaoptical.pl/naped-ekonomiczny-sky-watcher-eq2,d950.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edit:

Jeśli to Olympus Camedia C-450 Z to dupa blada ma czasy 2sek - 1/1000sek czyli. ewentualnie M42 jako czerwoną plamę sfocisz!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o kompakta to musi miec jak najdluzsze czasy otwarcia míawki, wysokie iso itp. Ja mam  Canona A 580 najdluzszy czas to 15sek. Nawet stawiajac go na statywie przy tym czasie gwiazdy sa punktami lub naprawdę nieznacznymi kreskami. Po wykonaniu serii ok 40 zdjec i zestackowaniu mozemy juz uzyskać fajna fotke drogi mlecznej. Teraz pisze z telefonu ale jutro wieczorem odpale kompa i wrzuce kilka fotek z canona.

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mam żadnego doświadczenia w takiej astrofotografii, ale znalazłem coś takiego...Może coś praktycznego tam wyczytasz. Z tego co przejrzałem, to koleś daje radę zwykłym kompaktem i wygląda na to, ze jasne obiekty można z powodzeniem zarejestrować. Z tym, że montaż on ma HEQ-5... ::)

http://www.dur.ac.uk/nigel.metcalfe/astro/afocal.html

Rest In Space,

Maquu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz moje dawne próby fotografii w projekcji afokalnej kompaktem Canon A75: http://s78.photobucket.com/albums/j104/ms_polaris/Astro-Photos/EP_Projection/

Pamiętam, że miałem jeszcze zdjęcie jakiejś małej planetarki która ładnie pokazała seledyn.

Tak więc da się, ale jest ciężko, a wyniki mierne.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stare, ale jare fotka, jak widać mnie się nawet takie nie udają, co można wyciągnąć z aparatu Kodak M1033 nie wiele, ale sorki, że napiszę nie przejmuję się tym i do przodu, kitowe, chodzi o moje zdjęcia, ale jak widać jesteście na forach nie uciekliście to jeszcze ujdą, ale to i się zmieni swoim czasie, że i ja pokażę zdjęcia na miarę moich oczekiwań na razie muszę czekać i żyć nadzieją, że te czasy się zmienią a do ręki wpadnie mi może konkretny aparat, który da radę wyłapać obiekty mgławicowe oraz komety. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest fotografia ale w uproszczeniu:  zaledwie przytknięcie do okularu na odpowiedniej szynie, aparatu kompaktowego obiektywem do okularu.Po drodze masz:

- Kitowy obiektyw kompakta z pewną krzywizną pola

- Okular (często budżetowy)  z kolejną krzywizną pola 

- Lustro Newtona (parabola)  bez korektora z potężną komą.

Aparat musi mieć 

1) Czasy w trybie bulb (tu można zablokować migawkę w różnoraki sposób) albo przynajmniej te 30s inaczej -dupa. (Mi wężyk spustowy robił na zamówienie jeden Kolega z Astropolis)

2) Musi mieć czułość  Iso te 400-500.

To gra nie warta świneczki, aparat musi być ściśle przytwierdzony do wyciągu. A wychodzą takie dziadowskie zdjęcia ja te powyżej. JA je chyba robiłem w 2007....

Lepiej kupić canona 300 -lustrzankę i fotografować z ogniska czyli: aparat bez obiektywu wkręcamy w czysty wyciąg.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)