Skocz do zawartości

AstroHub - przyszłość. Sonda.


jolo

AstroHub - sterowanie manualne  

19 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy używasz w AstroHubie manualnego sterowania wyciągiem z użyciem przycisków?

    • Tak, używam, albo będę używał.
      7
    • Nie, nie używam i raczej nie będzie mi to potrzebne
      12


Rekomendowane odpowiedzi

Ważą się powoli losy przyszłości projektu AstroHub i trzeba wybrać jakieś ścieżki rozwoju. Dlatego zapraszam wszystkich użytkowników i potencjalnych użytkowników urządzenia do wzięcia udziału w małej sondzie, którą przygotowałem. Całość nie powinna zająć więcej niż dziesięć minut.

https://goo.gl/forms/Ve2CCFdJokbpXVtO2

Z góry dziękuję za udział! Jeśli znacie kogoś, kto byłby zainteresowany takim urządzeniem, a nie zagląda na FA to proszę jak najbardziej o udostępnienie linku. 

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz, nie jestem i pewnie nie będę użytkownikiem Twojego Astrohuba bo moja scieżka sprzętowa poszła w inną i  dlatego nie biorę udziału w ankiecie. Ale gdyby była tam rubryka " napisz kilka słów dlaczego projekt ma być kontynuowany" to byś pewnie przeczytał coś takiego : masz chłopie talent, rób to dalej rozwijaj projekt i nie patrz na to czy się sprzeda. Jesteś ATMowcem z krwi i kości i szkoda hamować. Ankieta pokaże Ci w którą ewentualnie stronę iść ( o ile będzie to reprezentatywna próba), ale rób to co Ty potrzebujesz ... A inni ale kupią albo nie. Nikt inny nie zrobi tego lepiej, jak osoba która aktywnie fotografuje niebo i dlatego zawsze możej liczyć na mniejsze lub wieksze zainteresowanie.

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie Astrohub3.0 to urządzenie strzelone w dziesiątkę.

Może brakuje tam huba USB , ale i tak jeszcze raz wielkie dzięki za pomysł,czas,chęci i profesjonalne wykonanie !!

 

A może pójść w kierunku rozwoju AH 3.0. ??  Czyli więcej gadżetów typu GPS ? :-)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Nowok76 napisał:

(...) A może pójść w kierunku rozwoju AH 3.0. ??  Czyli więcej gadżetów typu GPS ? :-)

Dzięki Darek! A od gadżetów jest osobny wątek http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/9265-astrohub-30-moduły-dodatkowe/&page=1 , ale coś ostatnio go zaniedbałem na rzecz budowy astroszopki :) 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ankieta wypełniona, choć na kilka pytań nie odpowiedziałem z braku wiedzy:). Ale Łukaszu, broń Ciebie Panie Boże abyś zaprzestał projektu. Jako użytkownik stacjonarnej kopułki nie wyobrażam sobie innych rozwiązań do zdalnego sterowania setupem. Sam zobaczysz. Masz już astroszopkę i za kilka chwil dojrzejesz do budowy urządzenia do sterowania dachem. To ostatni chyba element układanki do super wygody w asrofoto. 

Z ciekawością obserwuję temat dotyczący nowego projektu AH+PC. W tym temacie miałbym więcej wątpliwości czy to się sprawdzi, ale AH musi być.

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już całkiem sporo głosów sonda zebrała i kilka uwag, a także kilka pytań, na które będę odpowiadał w wątku.

Cytat

Czy będzie możliwość łączności i sterowania AstroHubem przez sieć WiFi (chodzi o całkowite wyeliminowanie kabli i łączność na odległość np. z astrobudką).

Tak, mam to cały czas na uwadze, to kwestia dobrania i wybrania jakiegoś gotowego konwertera WiFi na RS232, który od strony komputera posiadałby emulowany port szeregowy. Chyba ktoś już przedstawiał na forum takie urządzenie, ale nie umiem teraz na szybko znaleźć. 

Cytat

dla mnie możliwość podpięcia większego LCD i umieszczenie większej ilości informacji na jedym ekranie. Zasilanie dla kamer ST2K

To z kolei kwestia znalezienia większego wyświetlacza, który byłby kompatybilny z zastosowanym 4x20 znaków. Chyba są takie dostępne (np 6x20 albo 8x20 znaków), ale nie rozglądałem się jeszcze. Z kolei zasilanie dla kamer SBIG, hmhm, raczej widziałbym to jako osobne pudełko z przetwornicą/przetwornicami. Jeśli byśmy znali dokładne parametry napięć i wymagań prądowych można zmajstrować takie magiczne pudełko podłączane do jednego z wyjść 12V, które by dawało zestaw odpowiednich napięć na wyjściu. Ale pakować takiego rozwiązania standardowo do wnętrza AstroHuba raczej nie planuję. 

Cytat

BT do sterowania montażem i w miarę możliwości komunikacji z czujnikami.

Tu bym prosił o rozwinięcie tematu, bo nie bardzo wiem jakby to miało pracować :(

Cytat

Mini PC z mini hubem kupiłbym gdyby oferował Win7, może jednak to rozważysz?

O właśnie. Sporo myślałem o tym rozwiązaniu ze zintegrowanym miniPC i chyba raczej będę od tego odchodził. Z kilku powodów, ale głównie z jednego. Samo połączenie mini PC z istniejącym AstroHubem to nie problem. Dowolny wybrany przez nas miniPC na dowolnej wersji Windowsa można przyczepić rzepami do pudełka i gotowe. Całość będzie nieco większa, ale też będzie oferowała wszystkie funkcje pełnej wersji AstroHuba. A dodatkowo nie jesteśmy uwiązani do konkretnego rozwiązania z LattePanda, mamy możliwość wyboru systemu, a w przyszłości bezproblemową możliwość wymiany mini PC na mocniejszą albo lepszą wersję. Dlatego tutaj tak trochę z wyprzedzeniem o tym piszę, ale póki co skłaniam się do odstawienia na półkę pomysłu integracji miniPC LattePanda z okrojoną wersją AstroHuba.

 

Dziękuję za już oddane w ankiecie głosy i zapraszam po więcej :)

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, jolo napisał:

Tak, mam to cały czas na uwadze, to kwestia dobrania i wybrania jakiegoś gotowego konwertera WiFi na RS232, który od strony komputera posiadałby emulowany port szeregowy. Chyba ktoś już przedstawiał na forum takie urządzenie, ale nie umiem teraz na szybko znaleźć. 

No tylko jaki sens ma łączenie AstroHuba po Wifi, skoro i tak kamery i reszta muszą być na kablu?

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jolo napisał:

Nie znasz wszystkich kombinacji :P Sporo montaży ma opcję BT albo WiFi, do tego standalone guider i lustrzanka z pilotem albo taki cudak http://www.qhyccd.com/IC8300.html i nie ma kabli sygnałowych :) 

Moim zdaniem to troszkę na siłę tłumaczenie :) Raczej praktycznie każdy setup wymaga jakiegoś kabla (setup, w którym astrohub miałby sens). Bo do lustrzanki z pilotem i guidera standalone raczej nikt astrohuba nie zastosuje. A ta kamerka to bardziej coś jak nowa koncepcja minikomputera, niż "tylko" bezprzewodowa kamera.

Ale zakładając, że to ma sens, to czy nie lepiej użyć bluetooth zamiast WiFi? BT daje większą elastyczność. Wifi wymaga istnienia jakiejś sieci. Czy tą sieć astrohub sam by miał tworzyć? Wtedy laptopa łączymy z nim i "zatykamy" sobie łącze. Jeśli AH miałby łączyć się do innej, istniejącej już sieci, to pozostaje kwestia tego procesu łączenia - wpisania choćby hasła. Moim zdaniem BT jest tu dużo prostszy, a i wystarczający, ale może czegoś nie widzę :)

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to na siłę było i pół żartem :) Ale ktoś taką potrzebę ma, a technicznie nie jest to problem, bo AH ma wyprowadzony na zewnątrz jeden z kilku portów szeregowych i wystarczy do niego podpiąć jakiś konwerter (czy to BT, czy WiFi czy cokolwiek innego), żeby tą drogą się można z nim było komunikować. Jest taka możliwość, ale nie implementowałem tego jeszcze. 

Tak czy siak na razie zbieram informację i czekam na koniec ankiety. Potem będzie czas na przemyślenia. 

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Szkoda, że nie został tam dodany HUB-USB

Długo bardzo o tym myślałem, ale w końcu nie ma w nim huba USB i nie będzie. Dzięki temu całość jest mniejsza, a może będzie jeszcze mniejsza, każdy co do huba USB pełną dowolność, a w razie awarii łatwo ten element wymienić. Ciężko byłoby wybrać taki model, który by się sprawdził we wszystkich konfiguracjach. Jest tu bardzo dużo stopni swobody, a peryferia w postaci kamerek mogą być bardzo złośliwe i na przykład nie działać z hubem za 150 złotych, a działać z takim za 20 złotych.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli miałbym wskazać największą wadę Astrohuba, to byłby to właśnie brak huba USB. Z drugiej jednak strony rozumiem powody, o których mówisz. Ale tak bardzo tego brakuje, że trudno się z tym pogodzić. Choć jestem tylko "obserwatorem", a nie użytkownikiem.

  • Like 1

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Do pełni szczęścia w AH3 brakuje mi możliwości sterowania trzema serwami, które otwierają i zamykają teleskop 1, teleskop 2 i guider. Potrzebne do tego tylko trzy piny cyfrowe Arduino. Może więcej osób byłoby zainteresowanych taką funkcjonalnością. Dzięki za AH3. Pozdrawiam.

To był jeden z pierwszych moich pomysłów na dodatkowy moduł do AstroHuba, chyba w końcu go zrobię. Myślę o rozwiązaniu na układzie PCF8574, to podłączany do szyny I2C ekspander portów. Byłoby to pudełko na kabelku podłączane do portu COMM w AstroHubie i mielibyśmy do dyspozycji kolejne 8 pinów, mogących służyć jako wejście albo wyjście cyfrowe. Właściwie to tylko kwestia dodania odpowiedniego kodu do firmware i panelu, układ PCF po prostu się podłącza do portu COMM - nie trzeba żadnych dodatkowych elementów. 

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Mam wersję AH 3.0, byłbym zainteresowany AH z mini PC w wersji pełnej ale z obsługą Windows 7. Chyba że testy wykazały by że cały osprzęt działa dobrze z W10.

Po tygodniowych przemyśleniach na dzień dzisiejszy odstawiam na półkę pomysł z integracją AstroHuba z miniPC. Głównie, ponieważ:

  • w wersji zintegrowanej z LattePanda astrohub byłby obcięty z kilku funkcjonalności, a z ankiety póki co wynika, że sporo osób korzysta z tych funkcji, który w wersji okrojonej by brakło
  • w przypadku integracji miniPC z astrohubem zostalibyśmy "uziemieni" z wybranym na początku modelem miniPC. Wg mnie i nie tylko jest to słaby punkt tego rozwiązania, ponieważ rynek miniPC jest dość dynamiczny i prędzej czy później (raczej prędzej) pojawiłby się nowy, lepszy, tańszy model miniPC, który byśmy chcieli używać w zestawie. I wtedy płacz...

Dlatego na dzień dzisiejszy pracuję nad AstroHubem 4.0. Główne cele to: zachowanie używanych funkcjonalności, zmniejszenie obudowy, obudowa metalowa, domyślnie włożony wyświetlacz LCD. Myślę, że nowy AstroHub będzie na tyle kompaktowy, że każdy będzie sobie mógł wybrać dowolny model miniPC i sobie go skleić z AstroHubem, albo umieścić w pobliżu, a jak się znudzi, to wymienić na inny.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WYNIKI ANKIETY

Przede wszystkim jeszcze raz dziękuję za wypełnienie ankiety! Poniżej wyniki z moim krótkim komentarzem i zapraszam jak najbardziej do dzielenia się własnymi uwagami.

1.jpg

Tutaj nie mam komentarza - zależało mi zarówno na głosach obecnych użytkowników, jak i potencjalnych chętnych na urządzenie. I oba moje życzenia się spełniły :)

2.jpg

W tym pytaniu bez niespodzianki. Tak przypuszczałem, że niewielki procent osób używa, a większość chciałaby mieć taki zapas. Więc w wersji 4.0 na pewno będzie to wyjście.

3.jpg

Ale tu już niespodzianka! Nie sądziłem, że aż tak wiele osób aktywnie używa wyjścia DC. Traktowałem go raczej jako miły gadżet, a tu proszę :) Wyjście DC zostaje w wersji 4.0.

4.jpg

Tutaj też bez niespodzianek. Tak myślałem właśnie, że większość osób potrzebuje dwóch wyjść regulowanych, a przecież grzałki można również połączyć równolegle. W wersji 4.0 najprawdopodobniej będą trzy wyjścia PWM, bo jakoś muszę wygospodarować miejsce, żeby urządzenie było bardziej kompaktowe.

5.jpg

Tutaj też mniej więcej tak jak myślałem - dwa wyjścia to mus, a sporo osób może używać kompletu wyjść. W wersji 4.0 będą wciąż cztery wyjścia, ale najprawdopodobniej jedno z nich nie będzie włączane - będzie po prostu rozdzieleniem napięcia wejściowego.

11.jpg

Wszystkie pomiary w wersji 4.0 zostają jak były. Tak jak myślałem - są to przydatne funkcje, a implementacja nie jest uciążliwa ani skomplikowana. 

6.jpg

Ale z kolei tutaj spora niespodzianka (jak dla mnie przynajmniej) - że tak wiele osób używa albo na pewno będzie używało wyjścia napięcia regulowanego (prawie 3/4 odpowiadających)! W sumie myślałem, że to raczej taki dodatek do zasilania np lustrzanki, ale okazuje się że nie. Oba wyjścia zostają w wersji 4.0.

7.jpg

Tutaj też bez niespodzianek. W fazie projektowania AstroHuba 3.0 dość sporo o tym myślałem i konsultowałem się z potencjalnymi chętnymi i raczej obciążalność wyjść spełnia oczekiwania. Niedługo będzie opracowany PowerBox (nazwa robocza :) ) do AstroHuba. Takie pudełeczko wielkości pudełka zapałek do montażu bezpośrednio na kablu zasilającym, które można będzie podłączyć do wyjścia PWM albo DC AstroHuba i sterować dużo większą mocą (coś w okolicach 20A i napięcie 10-32V).

8.jpg

Tutaj bez niespodzianek. Sterowanie mocą grzania w zależności od wilgotności to wygodna rzecz, ale można się też bez niej obejść.

9.jpg

A tutaj wielkie (dla mnie) zaskoczenie! Sądziłem że kontroler PID to funkcjonalność zupełnie niszowa i będzie używana przez bardzo niewielu, a tu prawie 1/4 ankietowanych. Jeśli ktoś z Was chciałby się podzielić tym, do czego i jak używa kontrolera PID to bardzo proszę, bo jestem ogromnie ciekawy!

10.jpg

Tutaj też bez niespodzianek. Jeden czujnik to mus, a więcej to już dla specjalistów. Ale o ile starczy miejsc na gniazdka to zostaną wejścia na 3 czujniki, a MLX zostanie na pewno, bo wyjście COMM będzie w wersji 4.0 takie samo jak w 3.0 (żeby zachować kompatybilność, według mnie tutaj akurat warto, bo to gniazdo ma spory potencjał). 

12.jpg

Też pewne zaskoczenie, nie sądziłem, że tak sporo osób będzie chciało używać wyświetlacza LCD. Choć z drugiej strony - sam używam :)  W wersji 4.0 planuję standardowo umieścić wyświetlacz graficzny TFT 320x240px kolorowy. 

13.jpg

Moduł GPS co prawda łatwo podpiąć, ale też nie sądziłem, że prawie 30% ankietowanych zadeklaruje się tutaj na stanowcze TAK. W wersji 4.0 astrohuba nie będzie wbudowanego modułu GPS (ponieważ będzie metalowa obudowa), natomiast będzie można bez żadnych przeróbek podłączyć moduł GPS do portu COMM na kawałku kabelka. 

14.jpg

Tutaj tak jak przypuszczałem - czyli największe zainteresowanie wersją taką jak obecnie, albo zintegrowaną z miniPC. Jednak tak jak pisałem wcześniej w innym wątku - wersja 4.0 nie będzie zintegrowana z miniPC. Będzie mniejsza, będzie w metalowej obudowie, będzie miała wyświetlacz, zostaną zachowane dotychczasowe funkcjonalności, ale będzie to sam AstroHub. Zastosowałem tutaj takie samo podejście jak z hubem USB - pełna dowolność dla użytkownika końcowego w wyborze i sposobie zamocowania. Każdy może wybrać dowolny hub USB i dowolny miniPC, przyczepić go na rzepy do astrohuba, albo po przeciwnej stronie tuby, żeby było lepiej wyważone. I zarówno hub USB jak i miniPC może być oczywiście zasilane z AstroHuba - kwestia doboru napięcia albo zastosowania dodatkowej przetwornicy DC/DC (nowe konstrukcje są naprawdę maleńkie i mają bardzo dobrą sprawność). 

Aha - i jeszcze wyniki ankiety z wątku. Postaram się jakoś upchać wyjście do ręcznego sterowania wyciągiem w wersji 4.0. Też w sumie widzę jego sens, tym bardziej, że AH 4.0 będzie miał standardowo wyświetlacz i nie będzie problemem opracowanie do niego pilota z 4-6 przyciskami do obsługi urządzenia przy użyciu menu sterowanego z takiego  pilota. 

To tyle z mojej strony :) Prace na AH 4.0 już się zaczęły, a wszystkich zapraszam do komentowania wyników ankiety.

 

  • Like 4

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna rzecz jeszcze chodzi mi po głowie. Większość zapewne zmaga się z problemem zahaczenia podczas sesji teleskopem o nogę statywu a nie wszyscy zapewne opanowali automatyczny manewr "meridian flip". Często zdarza się tak, że o mały włos a przegapilibyśmy ten moment lub właśnie to się stało. Myślę nad jakimś czujnikiem, może czujnikiem przyśpieszenia, elektronicznym żyroskopie lub jakimś najprostszym czujnikiem zbliżeniowym. Wiem, że sprawa nie jest trywialna ale sporo nas tu na FA i może coś da się wykombinować. Pod warunkiem oczywiści, że będzie takie zapotrzebowanie. Czujnik taki, po wcześniejszym ustawieniu "strefy zabronionej" mógłby dawać sygnał dźwiękowy, kiedy moment zetknięcia teleskopu z nogą będzie tuż tuż. Idealny byłby email ale to chyba niepotrzebne kombinowanie, choć dość łatwo to zaimplementować w oprogramowaniu.

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)