Skocz do zawartości

Timelapse, czyli film poklatkowy


Hampel

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio, z czystej ciekawości, pobrałem Lapse It. Wymyślenie sposobu mocowania telefonu na statywie zajęło mi dobre pół godziny (lepiej nie pytajcie jakie rozwiązanie stworzyłem ;)), po czym rozpocząłem zbieranie materiału...  Muszę przyznać, że jestem pozytywnie zaskoczony końcowymi wynikami jego pracy. Bez zakupu wersji Pro się raczej nie obejdzie (jakość na większym ekranie wygląda mizernie), ale warto.
Wszystkim początkującym, którzy nie posiadają lepszego sprzętu niż telefon, mogę ten program bez wyrzutów sumienia polecić :)
 
Teaser złożony z kilku TL, wykonanych ostatnimi czasy:

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Też uwielbiam  timelaps. Filmiki z obserwacji natury tą metodą, to jest coś niesamowitego. Przygodę z obserwacją nieba dopiero rozpoczynam. Szukam sprzętu do takich filmików poklatkowych. Przyznam szczerze, że wolałbym coś automatycznego- nie chce mi się bawić w montaż, zawsze miałem problem z takimi programami, a poza tym szkoda mi czasu na przeglądanie kilku godzin nagrań. Zastanawiałem się nad jakąś kamerą poklatkową, którą mógłbym ustawić na zewnątrz i rejestrowałaby mi niebo nocą lub wschody słońca. Chodzi mi o coś w tym stylu:

Co o tym myślicie? Chętnie poznam zdanie bardziej doświadczonych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też uwielbiam  timelaps. Filmiki z obserwacji natury tą metodą, to jest coś niesamowitego. Przygodę z obserwacją nieba dopiero rozpoczynam. Szukam sprzętu do takich filmików poklatkowych. Przyznam szczerze, że wolałbym coś automatycznego- nie chce mi się bawić w montaż, zawsze miałem problem z takimi programami, a poza tym szkoda mi czasu na przeglądanie kilku godzin nagrań. Zastanawiałem się nad jakąś kamerą poklatkową, którą mógłbym ustawić na zewnątrz i rejestrowałaby mi niebo nocą lub wschody słońca. Chodzi mi o coś w tym stylu:

Co o tym myślicie? Chętnie poznam zdanie bardziej doświadczonych.

Co masz na myśli pisząc, że szukasz sprzętu do timelapse? Aparatu, montażu?

A o co automatycznego Ci chodzi bo nie rozumiem? :-

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co masz na myśli pisząc, że szukasz sprzętu do timelapse? Aparatu, montażu?

A o co automatycznego Ci chodzi bo nie rozumiem? :-

Celem jest filmowanie przyrody- chcę mieć filmiki z długiego okresu, np. tygodnia. Nie chcę programu do montażu. Bardziej chodzi mi o kamerę poklatkową, która sama tworzy filmiki typu timelapsy. Mam nadzieję, że teraz jaśniej to napisałem, czego szukam. Jak nie to przepraszam, postaram się doprecyzować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie masz możliwości ingerencji w klatkach. A to duża wada. Nie osiągniesz wspaniałych efektów, bez możliwości zmiany parametrów każdej klatki. Tani aparat + obórka, da Ci większe możliwości i lepsze efekty niż to urządzenie. Jednym słowem, urządzenie dla leniwych  ;)  lub osób które nie oczekują żadnych oszałamiających efektów, nagrać i koniec.

To jest tylko moja opinia, rozumiem też, że nie każdy ma umiejętności i wiedzę na temat robienia time laps.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artur, podzielam twoje zdanie. SONY VEGAS daje MEGA możliwości w obróbce timelapse. Ta to urządzonko szkoda pieniążków.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamerka Brinno TLC200 jest faktycznie dla leniwych, ale z drugiej strony daje dobre efekty. Przedwczoraj dostałem 3 takie urządzonka do filmowania budowy powierzchni biurowej w naszej firmie. Testowałem ją przez chwilę - można ustawić całkiem sporo opcji, włącznie z timerem w jakich godzinach kamera ma wykonywać klatki i kompensacją ekspozycji oraz wyborem sceny. Do tego obiektyw f/1.2 i 140 kąt widzenia!

 

Do filmów time-lapse, które trwają kilkadziesiąt dni, nie wyobrażam sobie obsługi ręcznej. Tu ta kamera sprawdzi się znakomicie. Ustawiasz, włączasz, zapominasz na nawet 70 dni (tyle trzymają baterie). Filmy mają rozdzielczość max 720P i urządzenie wypluwa gotowe pliki. Jest jednak chyba opcja, by nagrywało pojedyncze JPG, które każdy może sobie potem złożyć. Oczywiście są też opcje krótkich filmików, co np. 1 sek.

 

Mam wersję bez "Pro" - jak za 700 zł to dla mnie bomba! Artur, jak się skończy budowa to Ci pożyczę kamerkę do testów :)

http://www.brinno.com/html/TLC200f1.2.html

 

Pozdr.

  • Like 1

www.astrofotografia.szczecin.pl

Kowa 32x82
Kowa 8.5x44
Kowa 8x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie to mi się podoba w Brinno TLC200- mam możliwość dostosowania ile i w jakim czasie ma być wykonywanych klatek. Tak jak wcześniej wspomniałem, zależy mi na nagraniu kilkudniowym albo nawet dłuższym. Chcę stworzyć taki projekt z obserwacji gwiazd lub wschodu słońca. Zdjęcia muszą być wykonywane w określonych seriach przez dany okres czasu. Nie wyobrażam sobie robić tego ręcznie. No i właśnie długość trzymania baterii, jest to dla mnie duża wygoda. 

>qbanos 

Jak udało Ci się dostać kamery Brinno do testów? Pytam z czystej ciekawości.

Ogólnie jesteś zadowolony z użytkowania? Cena warta jakości?

 

Dzięki za dodatkowe informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do testów - po prostu je kupiłem na potrzeby firmy.

 

http://www.dmtrade.pl/p3761,brinno-time-laps-camera-tlc200-f1-2-poklatkowa.html

 

Co do zadowolenia to powiem więcej, jak uzyskam jakiś materiał. Na razie od paru dni robią zdjęcia w innej lokalizacji. Podjadę tam w tym tygodniu zobaczyć, czy ich nikt nie "pożyczył" :)

  • Like 1

www.astrofotografia.szczecin.pl

Kowa 32x82
Kowa 8.5x44
Kowa 8x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do testów - po prostu je kupiłem na potrzeby firmy.

 

http://www.dmtrade.pl/p3761,brinno-time-laps-camera-tlc200-f1-2-poklatkowa.html

 

Co do zadowolenia to powiem więcej, jak uzyskam jakiś materiał. Na razie od paru dni robią zdjęcia w innej lokalizacji. Podjadę tam w tym tygodniu zobaczyć, czy ich nikt nie "pożyczył" :)

Ok- dzięki bardzo za informacje. Daj znać jak będziesz po obejrzeniu materiału- może będę jeszcze przed zakupem i napiszesz czy warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

>qbanos Chciałem się zapytać, czy miałeś okazję obejrzeć nagrania z kamery Brinno? Jeżeli tak, to będę bardzo wdzięczny za informacje, jak jakość nagrania i ogólnie Twoje wrażenia.

Specyfikacja sprzętu jest bardzo dobra, jestem tylko ciekaw jak w praktyce się sprawdziła kamera.

Z góry bardzo dziękuję za info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

Przy okazji testów mojego pilota do Canona z nowym kabelkiem, zrobiłem krótką serię zdjęć pod timelapse - za krótką by robić z niej cokolwiek innego niż gifa :) Stąd słaba jakość. Na filmiku widać gwiazdy, w tym Plejadki.

(kliknąć i się odtworzy)

 

post-3097-0-88685000-1422642761.gif

  • Like 5

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji testów mojego pilota do Canona z nowym kabelkiem, zrobiłem krótką serię zdjęć pod timelapse - za krótką by robić z niej cokolwiek innego niż gifa :) Stąd słaba jakość. Na filmiku widać gwiazdy, w tym Plejadki.

(kliknąć i się odtworzy)

 

 Gif jak zajawka horroru :)

Z racji wykonywanej roboty często na kabelki i kabeleczki patrzeć mi się nie chce,ale chętnie zobaczę co za cudeńko nabyłeś,pochwal się,może sam się skusze,bo mój wężyk ma już trzy protezy na termokurczliwą :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pilot mam już prawie rok - model Pixel TC252, ale coś się podziało z kabelkiem i przestało łączyć z aparatem. Zakładałem nawet wątek o tym ale może nie widziałeś :)

Ostatecznie musiałem kupić nowy kabelek, udało mi się go dostać za 25zł. Innej firmy niż Pixel ale pasuje idealnie, a nawet lepiej trzyma się w gniazdkach niż oryginał i jest dłuższy.

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam ten wątek ale chyba finału nie czytałem,ja tez mam wersje drucika typu"nie dotykać",tak jak napisałem przerwy na żyłach już trzy zlokalizowałem,dziwi mnie że za 25 zeta idzie nabyć coś w tym stylu,zwykłe wężyki widziałem droższe.Chyba dobrze Cię zrozumiałem że piszemy o czymś czym da się programować powtarzalne sekwencje i czasy otwarcia migawki, czyli jak to Hamerykany mówią  Wired Timer Shutter Remote Control.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie zestaw pilot + wężyk kosztował mnie, wtedy jak go kupowałem rok temu, jakieś 130zł. Oczywiście ma te wszystkie funkcje. Teraz wymieniałem sam kabelek - nie wiem czy mnie dobrze zrozumiałeś :) 

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ooo!
To pozwólcie, że się podepnę i też coś dorzucę, kawałek nieba ze Szczecina złapany apatarem wystawionym za okno i na taśmę klejącą :) Canon 350d, ale co ile były fotki to teraz za nic nie pamiętam, ale zdaje mi się, że co 30sekund, bo raczej nie miałem w tamtym czasie innych możliwości (blokowałem wężyk na najdłuższym czasie przed bulbem).

 


 
  • Like 6

Newton150 + 3 Canony

aaa i lornetkę mam

 

http://www.ceha.ownlog.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę już edytować, a podrzucę jeszcze jedno, ok?

 

Nawet jakiś melanż się wkradł, ale posprzątaliśmy, przysięgam!
 

Też stare, teraz już narzekam na:
- obróbkę, kolory,
- trząchy aparatu,
- matrycę 350d,

- parowanie szkieł,
- przeciąganie,
- brak ruchu aparatu

Dawno już słyszałem o czymś takim jak Kessler Crane, tylko oni tego tyle narobili, że już się nie łapię co do czego i co potrzeba ;)
Zależnie od oczekiwań, jak mniemam.

I pewnie drogo, ale raczej pro.

Pozdrówka!

  • Like 4

Newton150 + 3 Canony

aaa i lornetkę mam

 

http://www.ceha.ownlog.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mój pierwszy post na tym forum będzie także witam wszystkich!
Widzę że jest tu parę osób co się timelapsami też kręci także pochwale się tym co udało mi się zrobić ostatniego sierpnia w Bieszczadach. Uprzedzę uwagi: wiem.. wiem tylko ostatnie 2 ujęcia przedstawiają nocne niebo, no ale wiecie jak to jest z wolnym czasem i z odpowiednimi warunkami. :)



Czekam już z niecierpliwością na wiosnę żeby się motorem móc się wybierać w okolice Helu i nakręcić parę nowych ujęć :P
  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy później...

Super Timelapsy, powiedzcie co z wykorzystywaniem muzyki znanych wykonawców. Co z prawami autorskimi ?

TAKAHASHI FSQ-106ED,  QHY 163M, QHY 163C, NEQ 6
SW 150/750, SW DOB 10, Platforma paralaktyczna
AstroWalker, SW Star Adventurer 2i
Canon 1100D, lornetka Nicon Action 10x50,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Gayos napisał:

Super Timelapsy, powiedzcie co z wykorzystywaniem muzyki znanych wykonawców. Co z prawami autorskimi ?

Zawsze można skorzystać z bezpłatnej muzyki, jeżeli umieszczasz filmik np. na YouTube  to masz Bibliotekę audio YT

  • Like 1

SW BKP150/750 Dual Speed, SW MAK 127, GSO Dobson 10”

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy później...

Oglądałem i szczęka opada. Jeszcze długo po filmie szukałem zębów na podłodze.

TAKAHASHI FSQ-106ED,  QHY 163M, QHY 163C, NEQ 6
SW 150/750, SW DOB 10, Platforma paralaktyczna
AstroWalker, SW Star Adventurer 2i
Canon 1100D, lornetka Nicon Action 10x50,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)