Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, Janko napisał:

Pozorny bezład gromad kulistych na nieboskłonie nie jest całkiem przypadkowy. Z efektu Dopplera – przesunięć barwy światła ku czerwieni lub przeciwnie, ku niebieskiemu, można wyznaczyć szybkość oraz kierunek ich ruchu.

Z Dopplera tylko składową równoległą do kierunku patrzenia - to pikuś i bułka z masłem. Potrzeba jeszcze wektora ruchu prostopadłego do kierunku patrzenia na dany obiekt na niebie i tu dopiero pojawia się problem. Wtedy możemy określić ruch nas względem danego obiektu :] A i tak nadal nie będzie to opis jego ruchu względem ogólnie przyjętego centrum Galaktyki. Trzeba to potem odnieść do naszego ruchu względem centrum Galaktyki, który jest znany (?)

Świeży wpis w temacie:  http://news.astronet.pl/7856

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi

W ogóle sprawa jest skomplikowana, zwłaszcza dla nie-fizyków (niestety, dla mnie także). Jednak efekt Dopplera w przypadku światła (fali elektromagnetycznej), w odróżnieniu od fal mechanicznych, poruszających się w jakimś ośrodku fizycznym, pozwala ponoć wydobyć informacje o ruchu poprzecznym obiektu względem obserwatora. Patrz np. tutaj.

Odnośnik do odpowiedzi

Ciekawa sprawa z tym efektem poprzecznym. Ale jak mamy zmierzony po prostu wielkość efektu Dopplera, to bez dodatkowych informacji nie będziemy chyba w stanie rozłożyć tej wielkości na składowe.

Odnośnik do odpowiedzi

Kulki były jedną z głównych atrakcji mojego rekonesansu po południowym niebie. Niestety, " nasza" M13 jest nieco przereklamowana, a w porównaniu do Omegi Centauri, 47 Tuc czy nawet M 22 prezentuje się wręcz jako uboga krewna...

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi

Wczoraj też pokulkowałem. Mówię Wam, na białe noce kulki nie są złe. Nie mówię o jakichś słabiznach, ale M-ki dają radę, a i trzecią kulkę w Herkulesie dopadłem (NGC 6229).

A koniunkcja Jowisza z Księżycem - miodzio.

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi

A propos słabizn - zaskoczenie było spore, gdy po trzech kulistych Palomarach moim ośmiocalowym SCT udało się nam wyłuskać dwie gromadki z katalogu Terzan. Co więcej, nie były one żadnym obserwacyjnym ekstremum; Jurek (Krater), znany ze swego sceptycznego podejścia do "paskudztw", określił je jako oczywiste. Świetnie prezentowały się też kulki sąsiadujące lub przesłonięte przez ciemne Barnardy: w Strzelcu jest ich trochę.... PS Acha, zapomniałbym - kulista NGC 6453, zlokalizowana na obrzeżach M7, wyskoczyła już w refraktorze 120 mm. Ciemne niebo Afryki i centrum Drogi Mlecznej w zenicie to kombinacja nie do przebicia...

• Like 2
Odnośnik do odpowiedzi