Skocz do zawartości

Pocztówka z Afryki


Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, MaPa napisał:

...

*pragnę uprzedzić że kolega lukost, jak dojdzie do siebie, będzie chciał opowiedzieć wkrótce różne ciekawe rzeczy  ale powiedziałem mu że i tak nikt w to nie uwierzy :)

Jeden uwierzy - widział ;) Dawajcie Chłopaki jak najwięcej fotografii i relacji - Prosimy, uwierzymy :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, lukost napisał:

To niebo jest niesamowite. Sesje zaczynamy zwykle ok. 19 od czesania Rufy, Żagla i Kila, a kończymy o 4-5 nad  ranem, gdy organizm mówi "dość". Oba Magellany wiszą sobie wtedy dość wysoko na południu, na zachodzie, od Centaura do Łabędzia, rozpięty jest majestatyczny luk Drogi Mlecznej, a Skorpion nurkuje głową w dół; wschód to światło zodiakalne do wysokości 50 stopni i galaktyczne bogactwo Rzeźbiarza. Omega Centauri i 47 Tuc rozwalają system, a Eta Car psuje mi adaptację oczu. Obserwuję, obserwuję, obserwuję i nie mogę się nasycić tym bogactwem... Pozdrawiamy z RPA! PS pampersy mi się kończą...:D 

 

Ostatniej nocy byłem z Wami myślami przez parę chwil umiarkowanie ciemnego nieba na Koskowej Górze ;). Około 2:40, kiedy niebo robiło się już dość jasne wypatrzyłem kometę C/2013 X1 (PANSTARRS) w lornetce 10x50. U mnie była ledwie widoczna, bo świeciła tylko 4 stopnie nad horyzontem - u Was pewnie niewiele brakowało, aby zobaczyć ją gołym okiem ;).

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

Łukasz, korzystaj z bogactwa, jedz pełną gębą, wszak długo czekałeś na tę ucztę :-) 
 

PS. Przypuszczam, że masz ze sobą atlas Interstellarum, jak się sprawdza pod południowym niebem? 
PPS. Przypuszczam, że zaliczasz południowe obiekty z listy Caldwella? Po powrocie dołożysz te północne i będziesz miał 109/109 :-)
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, Interstellarum daje radę, wysiada tylko podczas próby identyfikacji ciemnych mgławic, których widać całe multum. Mamy do dyspozycji mojego SCT 8" i achromat 120/600 Jurka plus lornety: 7x50, 15x70 oraz Canona 18x50 ze stabilizacją obrazu. Niebo jest tak ciemne, że przykładowo wyłapaliśmy mgławicę Ołówek wspomnianym refraktorkiem z filtrem OIII, galaktyka Barnarda ( w zenicie, a jakże ;) ) też nie jest problemem. PS Tak, Caldwell jest już prawie kompletny. :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)