Skocz do zawartości

Kometarna zabawa, czyli: Jaka to kometa?


Gość MaciekM

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 533
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Dodane obrazy

Gość MaciekM

Tu nie chodzi ani o moderowanie, ani o neutralność, ale o zwykłe powiązanie tematyczne i porządek na forum. Tak samo wyniki.

O tym czy przenieśc wątek niech decuduje Hermes jako moderator tego działu... ale jak coś to jestem za. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

Jeszcze dzisiaj postaram się wstawić opis C/2006 P1 (McNaught) i C/1963 R1 (Pereyr). Chyba nie macie nic przeciw jeśli opisy bezpośrednio wylądują w wątku "Lista komet"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to jest C/2010 X1 (Elenin) ??

okolice  Płońska

Meade LB 12?

Scopos 30, Meade UWA 18, Nagler 13T6, ES 11, Pentax XL 5.2 i XF 8.5, LVW 22 i 8, Orto 9,7,6,5

filtry Ultrablock, polaryzacyjny, OIII, H-beta i CLS

Cheshire, kolimator laserowy, Unihedron SQM-L

Nikon 12x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a jaka inna to mogłaby być kometa? :D

Mówiłem, że prosta zagadka? :D

Hermes. Zdjęcie pochodzi ze strony aerith.net S. Yoshidy. ;)

Swoją zagadkę i opis dam jutro o godz. 19.00 .  ;)

okolice  Płońska

Meade LB 12?

Scopos 30, Meade UWA 18, Nagler 13T6, ES 11, Pentax XL 5.2 i XF 8.5, LVW 22 i 8, Orto 9,7,6,5

filtry Ultrablock, polaryzacyjny, OIII, H-beta i CLS

Cheshire, kolimator laserowy, Unihedron SQM-L

Nikon 12x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym czy przenieśc wątek niech decuduje Hermes jako moderator tego działu... ale jak coś to jestem za. :)

  co do przenoszenia wątku "kometarna zabawa" do działu o kometach - moje zdanie jest tu mało istotne. Decyduje autor wątku (Maciek) i uczestnicy zabawy.

  Tematycznie pasuje do działu "Komety", ewentualnie "Wolne tematy".

Jeżeli zapadnie taka decyzja, wtedy sprawa technicznie jest pewnie prosta, ale poradzę się Ignisdei, aby czegoś nie "narozrabiać"... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EDIT:

No to moja zagadka jeszcze dzisiaj o 22:00 jeśli nikt nie ma nic przeciw. ;) Jutro może nie byc mnie do 23ciej w domu.

Może lepiej nie edytować, tylko napisać osobny post. Nie widziałam tego dopisku.

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(Uzupełniam swój brakujący opis komety)

C/2001 Q4 (NEAT)

  Kometa ta została odkryta w programie NEAT w dniu 24 sierpnia 2001 roku.

Porusza się po orbicie w kształcie hiperboli o mimośrodzie 1,00069 (niewiele komet ma mimośród zauważalnie większy od 1.0) . Jest to obiekt jednopojawieniowy, pochodzący spoza Układu Słonecznego ? nigdy więcej już do niego nie powróci.

Kometa ta nie była bardzo aktywna. Osiągnęła swą największą jasność obserwowaną 7,2m, przechodząc w połowie maja 2004 przez swoje peryhelium. Jej warkocz nie rozwinął się do widowiskowych rozmiarów, gdyż kometa nie zbliżyła się znacząco do Słońca (ok. 1 AU).

  Parametry orbity:

  a  (półoś wielka)      =  -1390.726093 j.a.

  e  (mimośród)          =  1.000691

  q  (peryhelium)        =  0.96196 j.a.

  i  (nachylenie orbity) =  99,643°

  T  (moment przejścia przez peryhelium  15 maja 2004

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

C/2010 X1 (Elenin) ? kometa długookresowa, odkryta 10 grudnia 2010 przez rosyjskiego astronoma Leonida Elenina. Peryhelium wynoszące 0,4824 j.a. kometa osiągnęła w dniu 10 września 2011 roku, natomiast 16 października 2011 miała zbliżyć się do Ziemi na odległość 0,2338 j.a. (34,9 mln km) i minąć ją z prędkością 23,9 km/s.

Przewidywano, że w październiku 2011 roku kometa mogła osiągnąć jasność ok. 6m, mogłaby być zatem w sprzyjających warunkach dostrzegalna gołym okiem. Średnica głowy komety osiągnęłaby na niebie ok. 14?. Pod koniec sierpnia 2011 jasność komety wyraźnie spadła, a jej koma stała się wydłużona i rozproszona co wskazywało na to, że kometa rozpada się i nie przetrwa przejścia przez peryhelium. Rozpad komety mógł być związany z rozbłyskiem słonecznym który w nią uderzył 19 sierpnia. Zdjęcia komety dokonane 6 październka wskazują na to, że doszło do rozpadu komety. 16 października resztki komety ominęły Ziemię w odległości ok. 34 milionów kilometrów. Kolejny raz resztki komety pojawią się ponownie w okolicach Ziemi za ok. 12 tysięcy lat.

A to moja zagadka:

comet2012.jpg

okolice  Płońska

Meade LB 12?

Scopos 30, Meade UWA 18, Nagler 13T6, ES 11, Pentax XL 5.2 i XF 8.5, LVW 22 i 8, Orto 9,7,6,5

filtry Ultrablock, polaryzacyjny, OIII, H-beta i CLS

Cheshire, kolimator laserowy, Unihedron SQM-L

Nikon 12x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taka podobna do 21P/ Giacobini-Zinner

Tak jak pisze Hermes, podobna ale to nie ta kometa.

okolice  Płońska

Meade LB 12?

Scopos 30, Meade UWA 18, Nagler 13T6, ES 11, Pentax XL 5.2 i XF 8.5, LVW 22 i 8, Orto 9,7,6,5

filtry Ultrablock, polaryzacyjny, OIII, H-beta i CLS

Cheshire, kolimator laserowy, Unihedron SQM-L

Nikon 12x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

  od 23 godzin mamy (chyba po raz pierwszy w tej zabawie)  patową sytuację - nikt jeszcze nie odgadł zagadki;  nawet po pierwszej próbie Anki - nie było dalszych "strzałów"...  :o

  Wkrótce (zgodnie z regulaminem) maropr będzie proszony o podanie podpowiedzi.

  Cisza zapadła także w innych sprawach:  po propozycjach zmian w regulaminie oraz rozpoczęciu punktacji od nowa.

  Również nie ma głosów w sprawie przeniesienia wątku  z "kometarną zabawą"  do działu z kometami. Maciek - jako autor zagadki - wyraził wstępnie zgodę na to, ale nie widziałem dalszych głosów w tej sprawie... ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

Ja niestety po ataku wirusa miałem kupę roboty przy formatowaniu i reinstalacji windowsa, więc nie miałem czasu na odgadywanie zagadki. Na pierwszy rzut oka też mi się wydawało, tak jak Ance, że to 21P.

Co do zmian w regulaminie.

Proponuję zakończyć I etap zabawy (który w ostateczności  okazał się konkursem) i zacząć nowy, na nowych zasadach. Jeśli 1 miejsce to dwie osoby z taką sama ilością punktów to warto zrobić dogrywkę. Zadam 3 kometo-zagadki i one rozstrzygną o zwycięstwie tych dwóch osób. Oczywiście wszystko po rozwiązaniu zagadki maropra. ;)

Co do przeniesienia wątku. Skoro nikt noic nie mówi to znaczy, że nie ma sprzeciwów. Zgodę na przeniesienie wyraziła Anka, Hermes i Ja, więc można spokojnie przenosić zabawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Również nie ma głosów w sprawie przeniesienia wątku  z "kometarną zabawą"  do działu z kometami. Maciek - jako autor zagadki - wyraził wstępnie zgodę na to, ale nie widziałem dalszych głosów w tej sprawie... ???

To jest sprawa porządkowa i w ogóle nie powinna podlegać dyskusji.

Co do dogrywki, to ja się zrzekam pierwszego miejsca, bo to tak jakby mrówka walczyła ze słoniem. Wiadomo, że Hermes zna wszystkie komety, więc to jest bez sensu.

Hermes, myślę, że nie powinieneś pisać o nie swojej zagadce. Albo ją rozwiązujesz, a znasz odpowiedź, albo nie  :) 8)

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anka... Nie przesadzaj. Hermes na pewno nie zna wszystkich komet. ;)

Ale tę maropra zna. I to już wystarczy, żeby wygrał.

Ale książkę fundował Wan, a on mówił o końcu lutego.

Myślę, że należy zakończyć tę zabawę i rozpocząć nową z jasno ustalonymi regułami. W końcu chodziło o stworzenie bazy komet i w jakimś stopniu to się udało. Nagroda nie jest tu ważna.

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpowiedź: w tym roku radziecka sonda kosmiczna Łuna 3 wykonała pierwsze zdjęcia niewidocznej strony Księżyca i w tym samym została odkryta ta kometa.

okolice  Płońska

Meade LB 12?

Scopos 30, Meade UWA 18, Nagler 13T6, ES 11, Pentax XL 5.2 i XF 8.5, LVW 22 i 8, Orto 9,7,6,5

filtry Ultrablock, polaryzacyjny, OIII, H-beta i CLS

Cheshire, kolimator laserowy, Unihedron SQM-L

Nikon 12x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Kiedy zaczęła się zabawa, znalazłem wzmianki o moim udziale w zabawie - posty: #57 i #75.

Kiedy potem znalazłem się w pierwszej trójce, pojawiły się zdania z których wywnioskowałem, że mój udział w zabawie nie daje wszystkim jednakowej szansy.

  Dlatego w ostatnich dwóch tygodniach zrezygnowałem z udziału w niektórych z nich.

  Nie przypuszczałem jednak, że ostatnia zagadka sprawi tyle kłopotu, a maropr przez całą dobę nie da żadnej podpowiedzi  (sam nie mogłem bezpośrednio pomóc, bo to nie moja zagadka).

  Ilustrację z "Guide'a" dałem po to, aby pokazać, że zagadkę można rozwiązać - znaleźć w internecie to samo zdjęcie, które dał maropr. Na podstawie tego zdjęcia upewniłem się, ze moje przypuszczenia po przejrzeniu dawnej "Uranii" było słuszne.

(...)  Co do dogrywki, to ja się zrzekam pierwszego miejsca, bo to tak jakby mrówka walczyła ze słoniem. Wiadomo, że Hermes zna wszystkie komety, więc to jest bez sensu.

Hermes, myślę, że nie powinieneś pisać o nie swojej zagadce. Albo ją rozwiązujesz, a znasz odpowiedź, albo nie  :) 8)

  Maciek ma rację - nie znam wszystkich komet, pewnie nie znam nawet 1/20 wszystkich komet...

  Sądzę więc, że dogrywka nie ma sensu, bo ja też rezygnuję z udziału w niej.

  Jeśli chodzi o przeniesienie tego wątku do działu "Komety" to pisałem do Ignisdei - on ma uprawnienia. aby to zrobić.

  Może więc przystąpić do zabawy według nowego regulaminu, który przygotuje Maciek ?

  P.S. Podpowiedź, która ukazała się przed chwilą, chyba pomoże rozwiązać tę zagadkę.

P.S. 2  Widzę, że  dwa wątki są już w dziale "Komety".  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

C/1959 Y1 Burnham  8)

Brawo, prawidłowa odpowiedź  :).

okolice  Płońska

Meade LB 12?

Scopos 30, Meade UWA 18, Nagler 13T6, ES 11, Pentax XL 5.2 i XF 8.5, LVW 22 i 8, Orto 9,7,6,5

filtry Ultrablock, polaryzacyjny, OIII, H-beta i CLS

Cheshire, kolimator laserowy, Unihedron SQM-L

Nikon 12x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznie trudno (przynajmniej mi) jest znaleźć info o tej komecie dlatego trochę przetłumaczę z zagramanicznego serwisu:

Kometa Burnham (C/1959 Y1), została odkryta 30.12.1959 roku. Pod koniec marca następnego roku osiągnęła jasność  6.0 mag. W kwietniu, była widoczna przez około 2 tygodnie jako obiekt 4 wielkości gwiazdowej.  27.04.1960 zbliżyła się do Ziemi na odległość zaledwie 30 milionów kilometrów. Na początku maja jasność komety spadła o 2 wielkości, a już w połowie czerwca 1960 roku, był to tylko obiekt o jasności ok. 17 mag.

Teraz pytanie brzmi:

Myśleć nad kolejną zagadką czy następuje restart zabawy na nowych warunkach?

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024