Skocz do zawartości

Kometarna zabawa, czyli: Jaka to kometa?


Gość MaciekM

Rekomendowane odpowiedzi

Gość MaciekM

[glow=red,2,300]JAKA TO KOMETA?[/glow]

Witam!

Ostatnio doskwiera nam kometarny niedosyt, a to za sprawą jasnej komety C/2011 W3 (Lovejoy). Za razem jednak temat komet dzięki niej ożył. Pomyślałem więc o rozpoczęciu konkursu/zabawy związanym z kometami. ;)

Do rzeczy. Konkurs miałby polegać na wstawianiu zdjęć komet i odgadywaniu przez uczestników, co to za kometa. Osoba która pierwsza odgadnie prawidłową nazwę komety wstawia swoją zagadkę w postaci kolejnego zdjęcia. Myślę, że zasada jest prosta. ;)

Na wszelki wypadek mini regulamin w kilku punktach:

1) Jedna zagadka równa się jedno zdjęcie komety (obowiązkowe) i ewentualne zdjęcie "naprowadzające" (nieobowiązkowe),

2) zdjęcie naprowadzające nie musi przedstawiać samej komety, jednak musi być z nią bezpośrednio związane (np. Zdjęcie sondy Giotto, która ma bezpośredni związek z kometą 1P/Halley).

3) wstawiane zdjęcia nie mogą zawierać żadnych tekstów naprowadzających, ani nazw komety (co chyba jest oczywiste ;) ).

4.a) Odpowiedź powinna zawierać pełną nazwę komety (np. 1/P Halley, C/2010 W3 (loveyoj) ). Dodatkowo w przypadku komet przed 1985 roku można używać oznaczeń obowiązujących w tym czasie (np. C/1882 R1 nosiła oznaczenia 1882 II, lub 1882b)

4.b) Jako odpowiedzi można także użyć nazwy zwyczajowej. (np. Wielka Kometa Wrześniowa, czyli C/1882 R1)

4.c) Jako odpowiedzi nie można jednak używać nazwy zwyczajowej od nazwiska odkrywcy. Odpowiedź musi być jednoznaczna. Np. Gdy na zdjęciu widoczna jest C/2006 P1 (McNaugt) użycie sformułowania "To jest kometa McNaught'a" nie jest jednoznaczne, gdyż Rob McNaugt odkrył dziesiątki komet noszących jego nazwisko.

5) Liczy się pierwsza poprawna odpowiedź.

6) Uczestnik konkursu który poda jako pierwszy poprawną odpowiedź ma prawo do zadania własnej zagadki.

7.a) W przypadku gdy zagadka okaże się zbyt trudna i pozostanie przez dłuższy czas bez odpowiedzi. Zadający zagadkę może podać 3 podpowiedzi w dowolnej formie.

7.b) Gdy jednak zagadka przez dłuższy czas nie zostanie rozwiązana mimo podpowiedzi, wtedy dowolny ochotnik może zadać swoją własną.

Regulamin nie jest sztywny i pewnie zmieni się w czasie trwania zabawy, w przypadku jakichś nieścisłości.  ;)

Mam jeszcze małą, wielką prośbę. Otóż dobrze by było aby każdy odpowiadający dodał w odpowiedzi klika słów o danej komecie. A wspaniale by już było gdyby nie był to kopiowany tekst z sieci, lecz komentarz napisany własnymi słowami. :) A to dlatego, że po zakończeniu zabawy dobrze by było stworzyć osobny wątek w dziale "komety" i tam przekopiować (oczywiście za zgoda autorów) oraz uporzadkować wszystkie zagadki tworząc tym samym naszą forumową bazę komet.

Pozdrawiam i zapraszam do zabawy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 533
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Dodane obrazy

Zgaduję, że to ta sama  ;) Zdjęcie wykonane w 30 10.2007 zwykłym kompaktem przytkniętym do okularka (notabene moje pierwsze zdjęcie komety 8)) Po odgadnięciu wrzucę też szkic!

37fd3063b5136232gen.jpg

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Uzupełnienia i poprawki do regulaminu konkursu:

  1.  Ten kto daje zagadkę, ma 24 godziny na wstawienie swojej zagadki.

  Godziny umieszczania zagadek (pełne godziny):

    dni pracy (poniedz.-piątek) : od 17 do 22

    dni wolne (sobota-niedz.)  : od 15 do 22

  2.  Uczestnik konkursu dający swoją zagadkę może dać ją nie wcześniej niż po 1 godzinie od rozwiązania poprzedniej.  Termin powinno się to podać "do publicznej wiadomości" z jakimś wyprzedzeniem (min. 1 godz.).

  3.  Jeśli ten, kto daje zagadkę, z jakiś powodów nie może dać w tym terminie, może o tym wcześniej poinformować pozostałych. Wtedy daje następny uczestnik na zasadzie "kto pierwszy, ten lepszy".

  4.  Jeśli zagadka nie została rozwiązana po 24 godzinach, dający zagadkę powinien dać podpowiedź (może to zrobić wcześniej).

  5.  Jeśli np. po 3 dniach zagadka nie jest rozwiązana, również każdy może dać następną zagadkę (czas liczy się od daty i godziny wstawienia poprzedniej zagadki). Oczywiście autor nierozwiązanej zagadki musi podać odpowiedź, co to była za kometa.

  6. Jeśli mamy do czynienia z kometą, która wracała do Słońca wielokrotnie, trzeba też podać rok powrotu (szczególnie dla takiej komety jak Halley'a).

  7.  Dodatkowo dla uatrakcyjnienia - wprowadzamy punktację za rozwiązaną zagadkę (jeden punkt). O przyznaniu punktu decyduje autor zagadki (ewentualnie w sprawach wątpliwych  MaciekM jak organizator zabawy).

Tabela wyglądała by tak (w nowym wątku - specjalnie dla punktacji !):

  1. Autor X  -  7 pkt

  2. Autor Y  -  6 pkt

  2. Autor Z  -  6 pkt

  4. Autor V  -  4 pkt.

Oczywiście zamiast "Autor... "  wstawiamy tu nick uczestnika.

W przypadku nierozwiązania zagadki w terminie, oczywiście punktu się nie przyznaje nikomu (co jest oczywiste).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

Hermes. Świetny pomysł.  8)

Od teraz w życie wchodzi także regulamin Hermesa. Początkowo miała to być luźna zabawa bez punktacji. Jednak przecież może to być luźna zabawa z punktacją.  8)

Anka - chyba nie tak trudno wstawić zdjęcie komety?  ;)

Ignis - Jak wiesz to powiedz!  8) I przeczytaj regulamin. Zdjęcie wstawia tylko autor zagadki.  :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek.... chyba jednak musisz zaoferować tego Naglera  :D :D :D

Ten brak nagród też zauważyłam  ;)

Nie mogę wrzucić byle jakiej komety, bo cała zabawa sprowadziłaby się do surfowania w sieci i znajdywania komet, których na oczy się nie widziało.

Akurat za tą kometą biegałam z teleskopem po mieście w poszukiwaniu ciemnego miejsca, ale w lornetce też była dobrze widoczna i chyba gołym okiem też pod ciemnym niebem.

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

Tak więc gratulacje dla piotrkusiu.  8) Zdobywasz 1pkt. Napisz jeszcze kilka zdań o owej komecie i zapodaj kolejna zagadkę.  8)

P.S. Zdjęcie które podaęem to moje pierwsze i jedyne zdjęcie komety. Zostało one wykonane newtonem 130/900 w projekcji afokalnej kellner 25mm i kompakt Samsung Digimax S500 przy ekspozycji 2sek. iso 400.

P.S. Ignis gratuluje oczywiście szkicu i fotografii. Za kare, ze wiedziałeś co to za kometa a odpowiedziałeś, ze to kometa Bieli musisz koniecznie opisać ową, słynną kometę rozpadową. A żebyś nie miał za łatwo opiszesz też rój meteorów z nią związany. tylko bez wymówek.  ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chcę opisać! Ja! Albo Igniś zerżnij ode mnie (nie czytać, kto chce czekać na Roberta).

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=3&t=16848&start=50

bo oczywiście za to, że zgadłam pierwsza i reguły zostały opracowane po moim poście, nie dostanę nic  :'( :'(

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

Chwila chwila... moi drodzy. tak być nie może.  :P

Noooo dobra.... Anka, opisz kometę... ale piotrkusiu zadaje nastepna zagadkę, co by sprawiedliwie było.  8)

A punkt zostaje przy piotrkusiu. Nie ma zmiłuj się.  :P

EDIT:

Anka sorry. teraz w linka klikłem... Chodziło Ci o opis komety Bieli.

To nic... piotrkusiu opisuje 17/P Holmes i wstawia nowa zagadkę.  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, no, aż taka nie będę. Wymyślaj  :D Ja tam mało komet widziałam. Tylko te, co raczyły się naocznie pokazać. Gdybyś mnie zapytał, które miasta zostaną podzielone na pół w czasie TSE w 2017 roku (przez pas zaćmienia całkowitego), to wtedy proszę bardzo  ;D

To co mam w końcu opisać?

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kometa C/2007 N3 (Lulin)

Została odkryta w 2007 roku przez 2 Chińczyków z Lulin Observatory, przez peryhelium przeszła w 2009. Była zielona i rozwinęła przeciwwarkocz (pyłowy). 4 lutego 2009 warkocz jonowy oderwał się od komety dzięki działaniu pola magnetycznego wiatru słonecznego (widać na drugim zdjęciu).

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

Machholz?

Wanderer - przeczytaj regulamin.  8) Podajemy cala nazwę komety wraz z oznaczeniami przyjętym przez IAU. Mogą to być też oznaczenia używane przed 1985 rokiem, ewentualnie jednoznaczne nazwy zwyczajowe. Don Machholz odkrył 11 komet. Z czego dwie krótkookresowe.  ;)

Piotrkusiu... czekamy na Twój opis 17P/Holmes. 

___

EDIT:

To co mam w końcu opisać?

Już nic.  :P

pst. nagrodą ma być podobno teleskop, którego nazwa zaczyna się na "w"

;D na "W" powiadasz? Igni... sponsorujesz jako nagrodę swoją Wielką Gruba Bertę?  :D

P.S. Zapomniałem dodać, że zamiast zdjęcia komety może być archiwalny skan. Nie może to być jednak szkic autora danej zagadki.  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro Piotrkusiu odgadł pierwszą zagadkę MaćkaM , to albo autor zagadki (Maciek) otwiera nowy wątek z punktacją, albo - jeśli Maciek przyznał punkt za poprawną odpowiedź (i nie ma sprzeciwów) - ja rano taki wątek utworzę, aby zacząć oficjalną tabelę z wynikami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anka- trafiony zatopiony, to Lulin :)

17P/Holmes - Kometa ta została odkryta przez amatora Edwina Holmesa w roku 1892. Okres obiegu wokół Słońca wynosi prawie 7 lat a peryhelium 2 j.a. Podczas swojego zbliżenia do naszej Dziennej Gwiazdy w 2007r jej koma miała większą średnicę niż Słońce !

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

Więc otwieram listę:

1) Piotrkusiu - 1pkt.

Od teraz niech każdy autor zagadki dopisuje do listy osobę która podała poprawne rozwiązanie zagadki. Czyli piotrkusiu dopisuje Anke i przypisuje jej pierwszy punkt.  8) A Anka zadaje nam kolejną zagadkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Proponuję wyniki umieszczać w oddzielnym wątku, aby można było szybko odszukać ostatnie (i poprzednie) wyniki (punkty).  Oczywiście w wątku z punktacją nic nie piszemy (może z wyjątkiem krótkich 1-2 zdaniowych wyjaśnień).

Jeżeli moderator uzna to za niepotrzebne, to proszę skasować mój wątek z punktacją.

Sposób punktacji - po nicku zostawiamy więcej miejsca na dłuższe nicki, aby punkty nie tworzyły "jodełki", ale były mniej więcej w jednej kolumnie.

Każdy następny uczestnik dopisujący punkty metodą "kopiuj-wklej" powiela poprzednią tabelę i dodaje (lub modyfikuje) nowe wpisy osób lub dodane punkty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)