Skocz do zawartości

Kometarna zabawa, czyli: Jaka to kometa?


Gość MaciekM

Rekomendowane odpowiedzi

Gość MaciekM

Ok. Zagadka maropra została rozwiązana.

Co robimy więc teraz?

Gramy na nowych zasadach czy pozostajemy przy obecnych?

Wydaje mi się, ze najlepszym rozwiązaniem będzie kontynuowanie zabawy ale według nowego regulaminu. Na początku nie przewidziałem, że zabawa nabierze takiego rozmachu. Grając jawnie w wątku pojawiały się napięcia i różne wyrzuty. Wydaje mi się, że zasada kto pierwszy ten lepszy nie powinna obowiązywać jednak gdy gra toczy się jawnie w sieci. Proponuje więc aby odpowiedzi wysyłać na PW i zamiast jednej zagadki zadawać trzy. Przy czym max punktów w jednej z zagadek to 3pkt. 1pkt za każdą zagadkę. Na razie to tylko luźna propozycja.

_____

EDIT:

Proponuję zrobić przerwę w zagadkach przynajmniej do jutra wieczór w celu ustalenia co dalej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 533
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Dodane obrazy

Jeszcze o komecie Burnhama...

  W jednym z numerów "Uranii" znalazłem zdjęcie tej komety wykonane przez Leona Wohlfeila (z Oddziału PTMA w Gdańsku)  24.04.1960. Podobieństwo wyglądu głowy komety i jej wąskiego długiego warkocza do zdjęcia z zagadki sprawiły, że znalazłem stronę z tym zdjęciem - ale wykonanym 27.04.1959 roku (taki był podpis pod zdjęciem).  Jasność komety, jaką dla tej daty podał "Guide", była rażąco odmienna od tej, jaką mogła mieć na tym zdjęciu.  Dopiero zmiana daty z 1959 na 1960 rok pozwoliła od razu rozpoznać wspomniane przeze mnie dwie najjaśniejsze gwiazdy z SAO: 18979 i 18998.

  W innym numerze "Uranii" był artykuł o kometach Burnhama, napisany przez prof. A. K. Wróblewskiego - wtedy redaktora naczelnego "Uranii", wieloletniego obserwatora (w PTMA) komet,  autora książki "Z tajemnic Marsa" (z 1958r),  również - od ponad 45 lat!!  - wykładowcy fizyki na U.W.

  A o komecie dodam tylko niektóre dane orbitalne:

 

  T =  20.99 marzec 1960

  q = 0.504353 

  e = 1.000145

  i  =  159.60 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co robimy więc teraz?

Widzę, ze jakaś stagnacja nastała w konkursie, nie za wiele zagadek zostało rozwiązanych w ostatnich dniach. Pogubiłem się tez już w tych wszystkich propozycjach zmian zasad zabawy.  :-\

A może prościej i sprawiedliwiej byłoby nie zmienianie reguł gry, tylko zaprzestanie podawania godziny umieszczania zagadki, jedynie zapisu w regulaminie, że zagadki mogą się pojawiać tylko w godzinach od 16-tej do 22-giej.

Przyznaję, że sam byłem na początku zwolennikiem podawania czasu zagadki, ale nie przewidziałem, że stanie się to przyczyną takich małych waśni  :)

Pozdrawiam

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

Krzysztof. Mimo iż popieram bardziej takie rozwiązanie jak Ty podałeś to obawiam się, że nie zostanie ono ogólnie zaakceptowane. taka propozycja już padła.  :( To by było najlepsze wyjście z sytuacji. Przewiduje, ze zaraz ktoś się sprzeciwi bo "niema czasu cały czas siedzieć i odświeżać forum". Jak dla mnie jest to trochę dziwne podejście do sprawy. Przecież to tylko zabawa. Co się stanie jak ominie nas jedna, dwie, trzy czy nawet 10 zagadek?  ;) Przy ilości wszystkich odkrytych komet jest to kropla w morzu.  ;D A komet i tak nam ciągle przybywa. ;)

Taki luźny czas - nawet cała doba - na zadawanie zagadek to jak dla mnie najsprawiedliwsze rozwiązanie. Jedni chodzą do szkoły, drudzy do roboty na rano, inni na popołudniu a jeszcze inni na nocki. Jak tu każdemu dogodzić? Albo opcja PW albo całodobowy czas na zadawanie zagadek (wydaje mi się najbardziej sprawiedliwy dla wszystkich). Jedynym ograniczeniem racjonalnym jaki można by zastosować to zadawanie swojej zagadki minimum po upływie np. 2h od odgadnięcia poprzedniej. Przy czym nie podawalibyśmy dokładnej godziny jej wstawienia.

Ale czekam na propozycje innych. Mile widziane też głosy tych którzy nie brali udziału w zabawie a chcieliby. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to tylko zabawa. Co się stanie jak ominie nas jedna, dwie, trzy czy nawet 10 zagadek? 

No właśnie, co się stanie? Ja od piątku do dziś nie wchodziłem na forum bo byłem poza domem, od kilku dni nie podejmowałem się rozwiązania żadnej z zagadek...... i żyję ;)

TO TYLKO ZABAWA!!!

Pozdrawiam

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy ilości wszystkich odkrytych komet jest to kropla w morzu.  ;D A komet i tak nam ciągle przybywa. ;)

A jak się poruszać w tej ilości komet? Żeby człowiek jeszcze je widział na własne oczy..

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, nie..

Sądzę, że z braku dobrego rozwiązania - na tym etapie można zawiesić konkurso-zabawę - aż coś się mądrego wykluje.

I w ogóle punktacja jest niepotrzebna.

Konkursy nie powinny być długie, bo rozciągnięte w czasie rozmydlają się, ludzie się wykruszają. Nie mogą być również intensywne. Chyba trzeba postawić sobie cel - jeżeli celem ma być trzaskanie komet jedną za drugą i stworzenie (przeniesienie) kolejnego katalogu, no to rzeczywiście komet jest dużo.

Tylko ludzi nie ma.

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

Anka... Chyba nie rozumiesz faktycznie po co ta zabawa. ;)

Chyba trzeba postawić sobie cel - jeżeli celem ma być trzaskanie komet jedną za drugą i stworzenie (przeniesienie) kolejnego katalogu, no to rzeczywiście komet jest dużo.

Tylko ludzi nie ma.

Wskaż mi katalog, który zawierałby wszystkie komety w dodatku z opisami.  :o

Nie rozumie też stwierdzenia, że "nie ma ludzi". Jak widzę ludzie odgadują zagadki. Na to, że wszyscy z forum się zwalą tylko po to aby odgadywać zagadki nie ma co liczyć.  ???

Kolejna sprawa. Piszesz, że punktacja jest niepotrzebna. To tak jakby grać w pokera, nie grając choćby na zapałki. Punktacja motywuje ludzi do odgadywania zagadek.

"Konkursy nie powinny być długie, bo rozciągnięte w czasie rozmydlają się, ludzie się wykruszają. Nie mogą być również intensywne"

To nie jest KONKURS! To jest zabawa i będzie trwać tak długo aż zabraknie komet do odgadywania, lub umrze śmiercią naturalną.

Anka. Wybacz, ale nie wszystko w tej zabawie ma się toczyć pod jedną osobę. Nie o to chodzi. ;)

Pozdrawiam!

MaciekM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kłóćmy się już, czy to konkurs, czy zabawa, bo wszyscy tych słów używają zamiennie. Poza tym jedno nie wyklucza drugiego.

Może nie rozumiem faktycznie, po co ta zabawa.  No, taka jestem niepojętna.  8)

To Twój pomysł i Ty rządzisz, więc Ty ustal reguły. Tylko nie pytaj innych o ich zdanie, bo wtedy mija się to z celem.

Dopiero teraz dowiedziałam się, że te punkty motywowały mnie do zgadywania  :o

Ja tam wiem, że czasem na AM pojawiają się kudłaczowe zagadki - bez punktacji, odpowiada kilka osób i też dobrze.

Ok. Nie będzie ZABAWY  pod jedną osobę  :)

Udział  w tej dyskusji skończyłam.  8)

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

No tak. Najlepiej focha strzelić.

Nie kłóćmy się już, czy to konkurs, czy zabawa, bo wszyscy tych słów używają zamiennie. Poza tym jedno nie wyklucza drugiego.

Ja się o nic nie kłócę. Zaznaczyłem tylko w swoim tekście, ze to jest zabawa, podchodzimy do niej więc na luzie.

Może nie rozumiem faktycznie, po co ta zabawa.  No, taka jestem niepojętna.  8)

Anka. Za szybko się obrażasz o głupoty. Nikt tu nie twierdzi, że jesteś niepojętna.

To Twój pomysł i Ty rządzisz, więc Ty ustal reguły. Tylko nie pytaj innych o ich zdanie, bo wtedy mija się to z celem.

Jak na razie nie dostałem żadnej konkretnej propozycji co do zmian w regulaminie. Na razie tylko Ty piszesz jak ma nie być, co też jest ważne i brane pod uwagę. Tylko niepotrzebnie te fochy. :) Dajmy na luz!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieważne, konkurs czy zabawa.  Ważne jest jedno, edukacja i poznanie.  To prawdziwy przegląd komet, to prawdziwe vademecum komet. Rok 2012 podobno będzie nasz ostatni, więc pasjencji. Czekam na dalsze zagadki, potem na opisy i zdjęcia. Podziwiam Was. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

Postanowiliśmy, że chwilowo zagadki zostaną wstrzymane. Ale w sumie chyba nic lepszego co jest obecnie w regulaminie nie da się ustalić. Zawsze będzie jakieś "Ale".

Więc ja jestem za tym aby Paether zadał już swoją zagadkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śledzę ten sympatyczny wątek i nie ukrywam, że zostałem zainspirowany nim i w najnowszej wersji Nocnego Obserwatora umieściłem edytor orbit komet, można dopisywać swoje nowe komety i zobaczyć na mapie jej widoczność w latach 1700- 2150. Także można szybko sprawdzić kiedy i jak będzie ona widoczna w ciągu całego roku jak i podczas dowolnej nocy. Polecam.

http://www.astrojawil.pl/no.htm

AstroJaWil, ED80, MIKRON TN 630/122

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą naprawdę ta zabawa naprawdę potrzebuje zmian, które nieco uzdrowią atmosferę... ::)

Mam podobne odczucia. Wczoraj wieczorem odniosłem wrażenie, że po tej dłuższej przerwie w zadawaniu zagadek, zabawa ta nie cieszy się już zainteresowaniem. Czekam więc na sygnały od dotychczasowych uczestników, czy wznawiamy ją, czy dajemy sobie spokój, bo szkoda czasu na wymyślanie tematów i zagadek, którymi i tak nikt się nie zainteresuje.  :-\

Pozdrawiam

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)