Skocz do zawartości

Kometarna zabawa, czyli: Jaka to kometa?


Gość MaciekM

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 533
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Dodane obrazy

Gość MaciekM

kurde... pomylilm sie... to nie bylbym ja... C/2006 P1 (McNaught)  :-\ :-\ :-\ :-\

----

Ktoś mi wytłumaczy jak można takiego byka jeb...c?? Sorry... ja odpadam z tej zabawy... najpierw wrócę się chyba do przedszkola nauczyc się myślec moją tempą mózgownicą!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

Niby jedna cyferka a jaka różnica... Na topie jest C/2009 P1 (Garradd)... więc innej C/2009 P1 byc nie może. Co najwyżej C/2009 P2.

Kurde... I ja mam ją opisac?  :o Epopeja mi na forum wyjdzie.  :P

Krzysztof - wrzecionową strukturę warkocza tej komety (synchrony) idzie na kilometr rozpoznac.  :P

P.S.

Zagadka dzisiaj o 22:00. Na noc dam coś prostego. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

Maciek, ja aż zacząłem sprawdzać, czy w 2009 roku była kometa z takim samym oznaczeniem P1 McNaught    :)

 

;D ;D ;D

oj tam 6 czy 9.. obrócić wystarczyło.  :P 

McNaught czy Garradd... i ten, i ten Brazylijczyk. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  I coś w nawiązaniu do niedawnej komety - zagadki, czyli komety Benneta z 1970 roku.

Niewielu obserwatorów w Polsce - a zwłaszcza z PTMA - może się pochwalić takim biuletynem (a ściślej: Cyrkularzem IAU nr 2326), którego kopię (dziś słabą technicznie) dostałem od Lucjana Newelskiego - a on - od Briana Marsdena.

  Wiosną 1970 kilku polskich obserwatorów - pod kierownictwem doc. Macieja Bielickiego - wykonywało obserwacje pozycyjne komety Benneta.  Są wśród nich:

  doc. Maciej Bielicki (zaznaczony przeze mnie kolorem niebieskim),

  Lucjan Newelski (kolor żółty),

  mgr Andrzej Pilski (i inni) - jaśniejszym białym.

  Mogę powiedzieć, że to był początek przyszłej Sekcji Obserwacji Pozycji i Zakryć (SOPiZ) w PTMA

post-300-137699822249_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

Maciek, a gdzie opis do McNaughta?

Przez "wspaniałe" zmiany na forum, nie da się go przeglądać praktycznie na moim komputerze. te skrypty fejsbukowe i kupa grafik w zmieniarce na górze forum obciążają niemiłosiernie mój komputer i nie najlepsze łącze. Żeby wstawić zagadkę musiałem się do forum dobijać 40 minut. Zaczynam się zniechęcać do tego forum. ;/

Opis więc wstawię jak tylko wypije pół litra... melisy.

Krzysztof_K - niestety to nie Hyakutake. :D Ale zgadzam się, bardzo podobna jest do niej. ;)

Ta kometa chyba już była ?

c/1908 R1  Morehousa z 1908 roku ?

Hermes - Jak Ty to robisz? :P  Powiedz mi albo nie przyznam Ci punkta za dobrą odpowiedź.  ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Początkowo miałem wstawić to zdjęcie tej komety  :P:

  i pewnie było by trudniej...

Bardzo szybko trafiłem w swoich zbiorach na podobne zdjęcie, ale chciałem się upewnić i dokładnie takiego samego zdjęcia w internecie nie znalazłem.

Zacząłem więc porównywać na obu zdjęciach - Maćka i "moim" pewne charakterystyczne układy gwiazd i wtedy byłem pewien.

  Oto porównanie zdjęć z zaznaczonymi przeze mnie układami gwiazd przy komecie.

post-300-137699822314_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Hermes - Jak Ty to robisz? :P  Powiedz mi albo nie przyznam Ci punkta za dobrą odpowiedź.  ;D

  Oprócz komputera mam obok na łóżku chyba z 10 książek, przestawiam mózg na tryb "szukaj"  :D - on podsuwa mi propozycję, od której książki zacząć szukać zdjęć komet...  ;D

Swoją zagadkę dam jeszcze dziś - o godz. 22:00

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024