Skocz do zawartości

Kometarna zabawa, czyli: Jaka to kometa?


Gość MaciekM

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 533
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Dodane obrazy

C/-43 K1

okolice  Płońska

Meade LB 12?

Scopos 30, Meade UWA 18, Nagler 13T6, ES 11, Pentax XL 5.2 i XF 8.5, LVW 22 i 8, Orto 9,7,6,5

filtry Ultrablock, polaryzacyjny, OIII, H-beta i CLS

Cheshire, kolimator laserowy, Unihedron SQM-L

Nikon 12x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

Oznaczenie powinno być takie: C/-44 G1 (sidus lulium) lub (Caesaris astrum)

C/-43 K1 (sidus lulium lub Caesaris astrum) ? kometa jednopojawieniowa, po raz pierwszy zaobserwowana z terytorium Chin 18 maja roku 44 p.n.e..

Wiki sama sobie zaprzecza. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

Anka - Nie zgadzam się z Twoją decyzją. ;) Nie bierzmy wiki za niepodważalne źródło informacji.

Punkt powinien powędrować do Krzysztofa_K. Ewentualnie do mnie... w końcu istnieje jedna kometa udokumentowana z 44r. p.n.e. Chociaż przeoczyłem nazwę zwyczajową... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ciągłej (astronomicznej) rachubie lat rok 0 = 1 p.n.e (bo w tej nie ma roku roku zerowego w kalendarzu "cywilnym"), dlatego rok -43 = 44 p.n.e.

  W nazwach komet nie ma podane, że teraz jest to np. 2012 n.e., a więc jest to rachuba lat astronomiczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem za przyznaniem po 0.5 punktu dla Krzysztofa i Maćka  ;). Gdyby nie ich podpowiedzi w życiu bym nie podał prawidłowego oznaczenia tej komety.

okolice  Płońska

Meade LB 12?

Scopos 30, Meade UWA 18, Nagler 13T6, ES 11, Pentax XL 5.2 i XF 8.5, LVW 22 i 8, Orto 9,7,6,5

filtry Ultrablock, polaryzacyjny, OIII, H-beta i CLS

Cheshire, kolimator laserowy, Unihedron SQM-L

Nikon 12x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mi się wydawało, że coś przy tym roku zerowym jest pokręcone.

Jest duża szansa, że więcej nie zgadnę, więc nie będzie problemu z przyznawaniem punktów przeze mnie  8)

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

Masz rację. W takim razie skąd wiki wzięła te obserwacje z 18-go maja? kometa w takim przypadku powinna mieć oznaczenie C/-43 H1... (przedtem się pomyliłem z tym "G"). No ale baza danych NASA JPL podaje pierwszą obserwację na 30 maja.... i tu by się zgadzało to K1. ;)

----

Edit:

Jednak jestem za przyznaniem pkt. dla maropra. ;) Wszystko się jakoś tam wyjaśniło.

P.S. Najlepiej mozna było podac stare oznaczenie np. -43 I :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra wrzucam opis do tej komety chociaż już chyba prawie wszystko o niej zostało napisane  :).

C/-43 K1 zwana również Sidus lulium lub Caesaris astrum ? kometa jednopojawieniowa, po raz pierwszy zaobserwowana z terytorium Chin 18 maja roku 44 p.n.e.. Peryhelium osiągnęła 25 maja tegoż roku. Można ją było dostrzec gołym okiem, gdyż nawet za dnia osiągnęła jasność widomą -4m.

Swoją zagadkę dam dzisiaj o godz. 22 .

okolice  Płońska

Meade LB 12?

Scopos 30, Meade UWA 18, Nagler 13T6, ES 11, Pentax XL 5.2 i XF 8.5, LVW 22 i 8, Orto 9,7,6,5

filtry Ultrablock, polaryzacyjny, OIII, H-beta i CLS

Cheshire, kolimator laserowy, Unihedron SQM-L

Nikon 12x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę uzupełnię okoliczności okołokometowe.

"Przez długie stulecia komety zwiastowały wojny, zarazy i zgony wielkich ludzi. Kometa z 12 r. p.n.e. oznaczała śmierć rzymskiego wodza Agryppy; ?gwiazda włochata niezwykłej wielkości? poprzedziła śmierć cesarza Konstantyna w 337 r. W blasku komety miał też umierać w 814 r. wskrzesiciel Cesarstwa Rzymskiego Karol Wielki. Komety prześladowały wodza Hunów Attylę. Pierwsza pojawiła się w 451 r., wieszcząc mu klęskę na Polach Katalaunijskich w Galii. Druga dwa lata później przyniosła mu śmierć. Kometa zjawiła się też za panowania Wespazjana w 79 r. Słynący z poczucia humoru cesarz ogłosił, że ?ta długowłosa gwiazda jest znakiem dla króla Persów?, ponieważ królowie perscy nosili długie włosy, a Wespazjan był łysy. Nie udało mu się jednak okpić przeznaczenia ? zmarł w tym samym roku.

Był jednak w historii Rzymu inny cesarz, któremu przynajmniej jedną kometę rzeczywiście udało się od złej sławy uwolnić. To Oktawian August, przybrany syn Juliusza Cezara. On właśnie jest autorem najstarszej relacji o komecie Cezara.

Kometa, która uniosła do nieba duszę pogromcy Galów, jest jednym z najlepiej udokumentowanych zjawisk astronomicznych w starożytności. Wspominali o niej historycy tej miary co Plutarch i Swetoniusz. Pisał o niej Pliniusz Starszy w ?Naturalis Historia? i Seneka Młodszy w ?Questiones naturales?. Opiewali ją poeci tak uznani jak Owidiusz, Wergiliusz i Horacy. Widnieje ona na rzymskich monetach i reliefach z epoki. Pierwszym jednak źródłem, w którym się pojawia, są pamiętniki ?De vita sua? Oktawiana Augusta. Zostały one spisane dwadzieścia lat po idach marcowych i igrzyskach na cześć Wenus i Cezara."

Cezar został zamordowany w marcu, kometa pojawiła się w maju.  Mówiono, że to dusza Cezara.

"Po bitwie pod Farsalos Cezar wystawił opiekuńczemu bóstwu swego rodu świątynię, w której ? ku zgorszeniu Rzymian ? stanął posąg lubiącej się utożsamiać z Afrodytą Kleopatry. W XV księdze ?Metamorfoz? Owidiusz opisuje, jak bogini odwdzięczyła się swemu potomkowi i wyznawcy. Nie mogąc ubłagać Zeusa, by ocalił mu życie, zabrała duszę zamordowanego Cezara wprost z Senatu i umieściła ją pośród gwiazd. Urodzony pod gwiazdą Wenus Juliusz Cezar z pewnością mógł liczyć na to, że kiedyś sam stanie się najjaśniejszą gwiazdą na rzymskim firmamencie."

Więcej tu: http://www.polityka.pl/historia/1501573,1,boski-juliusz.read

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja zagadka:

comzag.jpg

okolice  Płońska

Meade LB 12?

Scopos 30, Meade UWA 18, Nagler 13T6, ES 11, Pentax XL 5.2 i XF 8.5, LVW 22 i 8, Orto 9,7,6,5

filtry Ultrablock, polaryzacyjny, OIII, H-beta i CLS

Cheshire, kolimator laserowy, Unihedron SQM-L

Nikon 12x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykro mi, ale to nie ta.

okolice  Płońska

Meade LB 12?

Scopos 30, Meade UWA 18, Nagler 13T6, ES 11, Pentax XL 5.2 i XF 8.5, LVW 22 i 8, Orto 9,7,6,5

filtry Ultrablock, polaryzacyjny, OIII, H-beta i CLS

Cheshire, kolimator laserowy, Unihedron SQM-L

Nikon 12x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024