Skocz do zawartości
pmochocki

Obiekt tygodnia 6.11.2018 NGC 6811

Rekomendowane odpowiedzi

Przypadkiem wiedzialem co będzie kolejnym OT, więc poświęciłem mu nieco czasu podczas kilku ostatnich sesji. ;) Do obserwacji gromady zdecydowanie preferuję mniejsze powiększenia. W miarę jego wzrostu zatraca się nieco ten charakterystyczny kształt obwarzanka, choć widać coraz więcej gwiazdek. PS świetny wybór!

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
2 godziny temu, lukost napisał:

Do obserwacji gromady zdecydowanie preferuję mniejsze powiększenia. W miarę jego wzrostu zatraca się nieco ten charakterystyczny kształt obwarzanka, choć widać coraz więcej gwiazdek.

Z ciekawości... W jakim sprzęcie obserwowałeś tą gromadę? 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

To bardziej pod kątem filtrów mgławicowych do rozległych obiektów. Ale przyznam, że coraz bardziej lubię te "lornetkowe" powiększenia i pole widzenia.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jakieś dwa miesiące temu wpadłem na tego engieca przypadkiem po obserwacji bodajże NGC6866. Z tego co pamiętam to środek pustawy a dookoła ładnie rozsypane gwiazdki niedomknięte z jednej strony.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Lorneciarze coś ostatnio mało aktywni, więc spieszę donieść, że w lornetce 12x56 nie widać dziury w gromadzie. Całość wydaje się jednorodną, całkiem sporą i dość jasną mgiełką. 

• Like 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Widoku z teleskopu nie pamiętam, a w starych relacjach nie ma nic poza tym, że była pozytywna, ale mam jakiś opis z przed ponad 4,5 roku dotyczący lornetki Sky Master 15/70.

"Mijając Messiera przeszedłem do kolejnego celu, z którym walczyłem na Jesieni lornetką 40mm, mianowicie do gromady NGC 6811. W pierwszej chwili rzuca się w oczy kilka jasnych gwiazd w okolicy, ale nie dałem się zwieść. Gromada leży nieco poniżej, w stronę Delty Cyg. i wygląda jak nieregularne pojaśnienie, a zerkaniem jakby ukazuję ślady rozbicia."

Dorzucam też nowe spostrzeżenia przez lornetkę Nikon 10/50 EX.

"(...) owalna, okrągła poświata, w której zerkaniem przebijają się prawdopodobnie spowite mgłą słabe gwiazdy."

"Zerkaniem przypomina mglistą oponę z zatopionych we mgle słońc."

W dniu 8.11.2018 o 22:00, lukost napisał:

Lorneciarze coś ostatnio mało aktywni, więc spieszę donieść, że w lornetce 12x56 nie widać dziury w gromadzie. Całość wydaje się jednorodną, całkiem sporą i dość jasną mgiełką.

Ja z kolei, jak wspomniałem w opisie, dostrzegłem pewną nieregularność w poświacie gromady i jakieś zlewające się punkty, ale co do dziury, to nie będę się upierał; środek niby wydawał się nieznacznie ciemniejszy, ale postaram się do niej wrócić i tym razem spróbuję z lepszej miejscówki.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta