Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

iexos-100-01.thumb.jpg.2cbe68a161ff715c4f3816dd18ca6fd1.jpg

iEXOS-100 to niewielki montaż paralaktyczny o klasycznej konstrukcji produkowany przez Explore Scientific / Bresser. To obecnie najmniejszy montaż obsługujący promowaną przez ES technologię PMC-Eight ( https://explorescientificusa.com/pages/pmc-eight ). Dzięki Pawłowi (pavelm) miałem okazję położyć łapki na tym montażu i przetestować go pod kątem turystycznego astrofoto. 

iEXOS-100 przybył do mnie (jak większość astrogratów) z niewielkiej miejscowości pod Monachium. Przybył solidnie zapakowany w podwójny karton, którego gabaryty zapowiadały dość obszerną zawartość. Na szczęście karton okazał się być w sporej części wypełniony pustką, a sam montaż można na pewno zaklasyfikować jako wyjazdowy. 

Patrząc od dołu na montaż składa się stalowy statyw (nogi 1.25") z plastikową półeczką. Wysokość statywu można regulować w zakresie od 62 do 105 cm. Na statywie montowana jest głowica iEXOS-100 - klasyczna, choć niewielka konstrukcja GEM z silnikami krokowymi. Ciekawie rozwiązane są sprzęgła obu osi, które blokuje się dokręcając aluminiowy pierścień - rozwiązanie wygodne i dające dobre wyczucie. Nachylenie głowicy w pionie (szerokość geograficzna) regulowane jest pojedynczą śrubą z wygodnym, sporej wielkości pokrętłem. Głowica natomiast nie ma śrub do regulacji w poziomie (azymut) i musimy tego dokonywać obracając głowicę montażu na statywie. 

iexos-100-03.thumb.jpg.80a0c5d296f8bc7e2e2fa49483e78b77.jpg iexos-100-06.thumb.jpg.1eb857c496b0c46af8e61f46483287d1.jpg

Wszystkie gniazdka umieszczono w jednym miejscu na nieruchomej części głowicy.

W komplecie jest jeszcze pojemnik na baterie (8 sztuk ogniw C) wraz z jego mocowaniem na nodze statywu, oraz dwie przeciwwagi, każda o masie 1kg. 
Całość sprawia solidne wrażenie, nic nie klekocze, nie skrzypi i nie ma niepotrzebnych luzów. Głowica montażu waży 4.3kg, natomiast stalowy statyw to kolejne 2.3kg. Nośność montażu według producenta to 7.5kg (dla fotografii) - ale jest to sumaryczna nośność zestawu oraz przeciwwag. Na sam zestaw zostaje z tego 5.5kg i według mnie jest to bardzo realna wartość, bo montaż wydaje się być gotowy na takie obciążenia. Tyle może ważyć przykładowo zestaw składający się z niewielkiego refraktora 70mm z kamerką mono wraz z kołem filtrowym oraz lekką lunetką do guidingu. 

Na pochwałę zasługuje umieszczenie wszystkich złączy na nieruchomej części głowicy. Dzięki temu kabel zasilający czy USB nie ruszają się podczas pracy montażu, co oczywiście ma wpływ na niezawodność połączenia. Silniki napędzające oś Dec podłączone są do elektroniki montażu osobnym kabelkiem spiralnym. Zmierzony pobór prądu przez montaż w czasie śledzenia to około 0.35A - w przypadku zasilania z zestawu akumulatorków typu C zapewni to około 5-8 godzin pracy w zależności od pojemności akumulatorów oraz temperatury zewnętrznej. Oprócz gniazda zasilania 12V i portu USB mini na głowicy umieszczone jest jeszcze gniazdko do kabelka do osi Dec, oraz port ST4. 

iexos-100-04.thumb.jpg.33b60a0191d01a7f67eded1912cc3c2b.jpg iexos-100-05.thumb.jpg.2fc8d05abf06b6f2268eeec1f20770e5.jpg

Jest poziomica, ale brakuje śrub do regulacji w azymucie oraz lunetki biegunowej

Zaraz, zaraz, a gdzie gniazdo do pilota? Otóż nie ma. iEXOS-100 nie ma możliwości sterowania za pomocą dedykowanego pilota (na pewno to wpływa też w jakimś stopniu na jego atrakcyjną cenę). Do wyboru są trzy tryby sterowania montażem:

 •  przez WiFi za pomocą dedykowanej aplikacji ExploreStars
 •  przez WiFi za pomocą sterownika ASCOM
 •  przez port USB za pomocą sterownika ASCOM

Sterowanie z tabletu z aplikacji ExploreStars przebiegało bez problemu - montaż fabrycznie skonfigurowany jest do używania tego kanału komunikacyjnego. Żeby sterować montaż przez interfejs ASCOM należy zmienić sposób komunikacji na ASCOM – możemy wtedy sterować montaż wciąż przez WiFi, ale również przez kabelek USB. Niestety nie ma na to prostego przełącznika, trzeba wysłać kilka komend tekstowych bezpośrednio do montażu. Jest to dokładnie opisane w instrukcji. Po zmianie trybu komunikacji z montażem sterowanie z komputera przez ASCOM przebiegało bez problemu - zarówno z programu Cartes du Ciel jak i z MaxIma. Sterownik ASCOM nie wspiera podłączenia do montażu więcej niż jednego programu sterującego jednocześnie. Żeby uzyskać taki efekt należy użyć narzędzia POTH Hub (zawartego w platformie ASCOM). Dobrą informacją jest to, że sterownik ASCOM wspiera pulse guiding, a więc nie musimy korzystać z kabelka ST4. 

iexos-100-02.thumb.jpg.c608ac9bfe5439f09acc91554c4a199f.jpg iexos-100-07.thumb.jpg.0ab7fc88a7ef7859e93785a70be2f31b.jpg

Montaż obciążony refraktorem 71SDQ oraz obiektywem Samyang 135 f/2 ED. 

W montażu też niestety brakło miejsca na lunetkę biegunową - jest jedynie otwór, przez który możemy z grubsza ustawić oś RA na Gwiazdę Polarną. Żeby precyzyjnie ustawić montaż na biegun trzeba posiłkować się innymi sposobami, jak na przykład metodą dryftu, czy opcją oferowaną przez program SharpCap (znacznie szybsza metoda bazująca na plate solve obszaru wokół bieguna). 

Bezpośrednią konkurencją dla tego montażu (z urządzeń, które znam), to SW EQ3-2 oraz iOptron Smart EQ Pro. Poniżej małe porównanie możliwości tych 3 montaży:

                           iEXOS-100        SW EQ3-2 (GoTo)      Smart EQ Pro

Waga głowicy [kg]          4.3              3.8                  2.8
Nośność (foto) [kg]        5.5              4                    5 (?)
Cena [EUR]                 399              560                  580

 

Przy nośności Smart EQ Pro dałem pytajnik, bo wg mnie takie obciążenie nie jest dla niego wskazane.

Ciąg dalszy nastąpi...


 

 • Like 4
 • Thanks 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

O kurczę, całkiem fajny zestaw. Alternatywa (głównie finansowa) dla SW? Minus to na pewno niestety brak regulacji AZ. Jestem ciekaw testów foto. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Testy foto jak tylko warunki pozwolą :) Brak lunetki i regulacji w AZ faktycznie może być trochę męczący. Zobaczymy w praniu jak wyjdzie podczas sesji i ustawiania na biegun SharpCapem. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Może ja montaż zdobędzie trochę popularności, to pojawią się jakieś ATMowe rozwiązania ustawiania azymutu. A tuż po nich pomysł podłapiapią producenci wszelakich akcesoriów astro jak Baader,  Lacerta itp.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Montażyk obecnie przebywa u mnie więc dodam swoją opinię i test guidingu. SharpCap do ustawienia na biegun jest po prostu genialny (lunetka przy moim HEQ5 przejdzie chyba na emeryturę :)). Nie ma w ogóle konieczności używania rurki biegunowej. Ustawiam montaż "na oko" na gwiazdę polarną programik zrobi resztę. Minusem i to sporym jest konieczność operowania ręcznie głowicą w AZ, zwłaszcza jeśli zależy nam na ustawieniu z dokładnością do kilu sekund kątowych :) Dobrze jest też ustawić statyw z nierozwiniętymi nogami, oszczędzi to ugięć przy operowaniu głowicą.

Wykres PHD2 przy użyciu chińskiej kamerki z chipem IMX 290 wygląda tak:

 57164159_330859777621825_8079728202773168128_n.png?_nc_cat=102&_nc_ht=scontent-waw1-1.xx&oh=6df4edb026c85d526b5f816f87c8bdbe&oe=5D41F98E

Żeby nie było zbyt pięknie guidingu nie udało mi się uruchomić bezpośrednio z Maxima. Problemy z kalibracją zarówno z  w/w kamerką jak i ASI 290. 

    

 • Like 4

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, pavelm napisał:

Żeby nie było zbyt pięknie guidingu nie udało mi się uruchomić bezpośrednio z Maxima. Problemy z kalibracją zarówno z  w/w kamerką jak i ASI 290.

Ale czemu? Ma sterowniki ASCOMowskie? Czy próbowałeś takie jego ,,ala EQMOD"?  Kamerki dobrze gwiazdki widzą w Maxiu?
Próbowałeś po ST4 i jednym kabelkiem?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem wszystkiego o czym Piszesz. Problem z guidingiem wynika najprawdopodobniej z nieprawidłowo obliczonych współczynników kalibracji (po wpisaniu z palca szło jako tako), a z czego to wynika nie mam pojęcia. Z tym, że całkiem podoba mi się praca w PHD. Z tego co widziałem w opcjach jest automatyczna możliwość wstrzymania guidingu na czas przestawienia montażu. Także powinno być w miarę komfortowo :) 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No tak.... No to moze jest tak jak ja miałem ze swoja kamerką do guide. Gdy uaktualniłem Maxia do wersji ,16 to kamerki Maxio nie widział pod ASCOMem napisałem do twórców oprogramowania ,,Wielcy - mali ludzie"  obiecali popracować i o dziwo po 2 miesiącach dostałem mail (jeszcze przed opublikowaniem nowych sterków na oficjalnej stronie kamerki) abym sprawdził. No i nowy sterownik ASCOM okazał się całkowicie z Maxiem kompatybilny :)
Moze Pawle ponarzekaj im w mailach troszkę, nóż widelec pomoże :)
PHD jest OK ale w Maxiu masz watch & go.....

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie prowadzenia tego montażu bez guidingu, a z wykorzystaniem aplikacji producenta.

Z opisu wynika, ze najpierw należy ustawić montaż na biegun korzystając z otworu w osi.

Następnie korzystając z aplikacji przez tablet/komputer ustawić kolejno teleskop na zadane przez program 2 lub 3 gwiazdy.

Korzystając z tego sprzęt obliczy sobie błąd naszego ustawienia na biegun i przy pracy będzie stale dokonywał stosownych korekt w prowadzeniu. Wg producenta ograniczeniem dokładności prowadzenia ma być tu rotacja pola, więc sporo powinno zależy tu od dokładności ustawienia na biegun oraz pola widzenia zestawu foto.

Jak jest w rzeczywistości, tzn jaka jest dokładność samego prowadzenia po zastosowaniu tej procedury. To kluczowe pytanie dla np dla osób planujących fotografowanie lustrzanką i nie przewidujących, przynajmniej na początku wykorzystania guidingu. Proszę o test:)

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, jaro1 napisał:

Korzystając z tego sprzęt obliczy sobie błąd naszego ustawienia na biegun i przy pracy będzie stale dokonywał stosownych korekt w prowadzeniu. Wg producenta ograniczeniem dokładności prowadzenia ma być tu rotacja pola, więc sporo powinno zależy tu od dokładności ustawienia na biegun oraz pola widzenia zestawu foto.

Ciekawe. Czyli będzie korygował prędkość trackingu oraz robił tracking w osi Dec? To by była super rzecz. Ja w iOptronie CEM25EC jestem właściwie limitowany dokładnością polarnej przy pracy bez guidera, a dokładność polarnej limituje mi dokładność pokręteł regulacyjnych i już niżej nie mogę zejść :) Gdybym miał taką funkcję, to powinna być bajka. Jeśli to faktycznie dobrze działa to może być mały przełom (do tej pory słyszałem o takiej funkcji jedynie w ASA).

Jednakże raczej sugerowałbym dokładnie ustawić biegun niż samą dziurą tak czy siak :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Szukalem testow w sieci, ale niestety jest ich jak na lekarstwo. Zdjec wykonanych na tym montazu praktycznie nie ma.

Na jednej, bodajze brytyjskiej stronie ktos wrzucil opis. I zdjecie 240s. Niestety od razu uzywal guidingu.

Opcje sa wiec takie, ze uzytkownicy wiedza ze to nie dziala i nie zawracaja sobie glowy probami bez guide, lub sa na tyle przyzwyczajeni do uzywania guidingu ze nawet nie pomysla o tym by go nie uzyc.

Moze pavelm poratuje i rozwieje watpliwosci.

 • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Bo nietrudno przewidzieć jak montaże tej klasy działają bez guidingu i do czego się nadadzą. Błąd okresowy takich niewielkich montaży to zazwyczaj od +-20" do +- 50" nawet. Zakładając okres ślimaka 600 sekund i idealną sytuację, kiedy błąd okresowy jest stały w czasie otrzymujemy szybkość zmian w osi RA rzędu 100/600 czyli ok. 0.17" na sekundę. Obiektyw 135mm ze współczesnym CMOSem to skala rzędu 5"/px, czyli można się spodziewać (w teorii) dobrych klatek przy czasach rzędu 30s. Ale PE nigdy nie jest stałe w czasie, w niektórych miejscach ślimaka jest mniejsze, a w innych większe. Tak że nawet przy klatkach 30s w takiej sytuacji na pewno niektóre będą poruszone. 

Dlatego guidujemy :) 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, jolo napisał:

Dlatego guidujemy :) 

No właśnie, bo bez guide to tak jak niedawno komuś pisałem albo montaż typu ASA albo w tym wypadku 135 ogniskowa obiektywu ze światłem ustawionym na 2.0, ciemniutkie niebo i lustrzaneczka z wielką matrycą, wtedy przy tych ,,bezpiecznych" - krótkich czasach gwiazdeczki będziemy w takim szerokim kadrze mieli ładne :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja nie kwestionuję sensu i potrzeby uzywania guidingu😉

Pytalem, bo montaz jest niedrogi i nieduzy, wiec moze zainteresowac poczatkujacych lub osoby planujace fotografowac szerokie kadry, wiec ludzi (czasem jeszcze😉) nie guidujących.

Dodatkowo ma nietypową budowę, bo nie jest to kolejny klon dobrze znanych konstrukcji, wiec mimo wszystko informacja o jego bledzie okresowym, czy ew. korekcji przez montaz błędu ustawienia na polarną byłaby cenna dla zainteresowanych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Siema.

Jolo astroshop uwzględnił moją gwarancję na montaż Smart EQ Pro i zamiast niego mam otrzymax iExos 100 :D

Proszę powiedz jak jest z ustawianiem tego montażu w azymucie? Bo wiem, że nie ma żadnych mikroruchów.

Dzięki pozdro.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Siema.

Napiszesz proszę jakie masz ustawienia w PHD2.

Do guidingu używam kamery QHY5L-II i guidera takiego.

Ewentualnie jeszcze jakieś sugestie co do tego montażu.

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Obecnie używam montażu z TS71SDQ + QHY163M + koło filtrowe + guider z szukacza SW 6x30 

+ mono kamerka z pix 2,9um. Całość waży ponad 4kg. W PHD2 ustawienia takie jakie dobrał kreator. Trochę wyżej jest mój wpis na temat prowadzenia. Gwiazdki są jak na tą chwile nieco pojechanie: 

. Może całość jest za ciężka... Spróbuje z olympus-em OLYMPUS OM-D E-M10, ta sama wielkość pixela. Porównam, dam znać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Maksymalnie dozwolone są tylko 75 emotikony.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


 • Przeglądający   0 użytkowników

  Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.

×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2019)