Skocz do zawartości

jaki sprzęt


Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym zainstalować u siebie jakiś sprzęcik do obserwacji nieba. Nie mam pojęcia co będzie się najlepiej sprawdzać i oczywiście nie mam nieograniczonych środków. Mieszkam w Krakowie na poddaszu w okolicach rynku, a okna mam na niebo, właściwie w każdym kierunku.

Jakieś propozycje od Was? Będę bardzo wdzięczny.

Tu pracuję i zapraszam Agencja PR. 1000% efektywnego AVE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie maka 90mm  na statywie AZ by móc spakować go np.  do plecaka i iść choćby na Planty lub zejść po prostu na przydomowe podwórko z okna odpada definitywnie. Zobaczysz co się stanie jak wystawisz tubę za okno na styku dwóch różnych temperatur  z Twojego mieszania i z za okna!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że:

po pierwsze primo - przydomowe podwórko da możliwość obserwacji ścisłych okolic zenitu

po drugie primo - Planty nie są wymarzonym miejscem na obserwacje nieba

po trzecie primo - zaświetlenie centrum Krakowa zabije całą przyjemność obserwacji

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiem , to półśrodki ale na pewno lepsze  niż kiszenie się z tuba w oknie. Na pokazie nieba w na dziedzińcu  w Toruniu w Domu Kopernika mieliśmy do dyspozycji tylko kawałek zenitu a klika fajnych  obiektów pokazaliśmy ludziom !

Co do Plantów to nie jest tak źle np. to:

http://www.rodzinny-krakow.pl/ciekawe-miejsca.aspx?TagNazwa=Planty

Choć w Krakowie bywam raz w roku i rzadziej,  to śmiem stwierdzić ze to jednak miejsce bliskie domu naszego Kolegi do którego może dostać się z małym maczkiem na plecach.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie wiem, jak u Ciebie z czasem, ale ja lubię sobie robić co jakiś czas w weekendy wypady na wieś, kiedy to wieczorami obserwuję niebo za pomocą odpowiedniego sprzętu. Co prawda zbyt często tego niestety nie robię, jednak w miarę możliwości polecam to rozwiązanie. W mieście stracisz tylko czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

A tutaj poczytałeś - Będziesz mniej więcej miał sprecyzowane pojęcie i zadasz konkretniejsze pytanie  ;)

Bo chyba nie rozprawy naukowej oczekujesz ???

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

Podepnę się pod temat, od pewnego czasu myślę nad zakupem jakiegoś porządnego teleskopu do obserwacji planet czy mgławic, wiem też że sprzęt taki kosztuje krocie ale na pewno w jakiejś mniejszej cenie udało by się znaleźć coś wystarczającego. Mieszkam w małej mieścinie( ok 14tyś mieszkańców) więc niebo jest w miarę ciemne a przy dobrych warunkach wyraźnie widać gdzie jest pas drogi mlecznej. Puki co posiłkuję się jakąś amerykańską lornetką WVF 16x50, gdzie nie mam możliwiości nawet podpięcia statywu i Auriolem 20 60x60, (ma ktoś jakieś zdjęcia jak się prezentuje łysy?) czyli słynnym lidlakem. Kupiłem go przedwczoraj więc nie mam nawet możliwości sprawdzenia czy cokolwiek zobaczę bo warunki pogodowe są raczej złośliwe. Podejrzewam że o ile z naszym księżycem jako tako sobie poradzi to już obserwacja czegoś więcej może nie być satysfakcjonująca, żeby na pudełku chociaż pisało coś więcej niż tylko bak7, pole widzenia i jakie ma powiększenie. No ale za 111zł może być, jest nadzieja że pozwoli mi przeczekać aż kupie sobie coś konkretniejszego. Łatwo nie mam zamiaru zrezygnować, ograniczają mnie jak i zapewne większość fundusze. Dlatego w tych 800zł chciałbym wziąć coś w miarę dobrego.

Ah zapomniałem, obserwację będę prowadził przeważnie z balkonu bądź dachu na bloku, sporadycznie może się zdarzyć że wyjadę z nim 5km dalej na wieś, gdzie zaświetlenie jest dosyć niskie, na tej mapce wykazywało kolor szary, podczas gdy u mnie w mieście było na zielono/szaro. Nie ma się tym co sugerować tą mapą ale patrząc na to co widzą moje oczy wieczorami może się zgadzać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)