Skocz do zawartości

Kolejne Zakrycie Przez Księżyc


adam61

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć 14 listopada było piękne Zakrycie  Merkurego przez Księżyc. Kiedyś Księżyc Zakrył Jowisza i jego księżyce.Ten widok też był fajny Obserwować to za czołem około godziny 10.27 tak z nudów spojrzałem sobie w księżyc aż tu nagle zobaczyłem gwiazdę okazało się później żę to Merkury gdy przechodziła za Tarczę księżyca. Był bardzo wspaniały widok tej planety.Tę obserwację można sobie zobaczyć na darmowym programie Stellarium 0.11.3. :)

Jeśli ktoś napisał taki temat to przepraszam;d miałem to napisać wcześniej ale niestety problemy z netem.

:):):):):):)

:(:(:(:(:(:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć 14 listopada było piękne Zakrycie  Merkurego przez Księżyc. Kiedyś Księżyc Zakrył Jowisza i jego księżyce.Ten widok też był fajny Obserwować to za czołem około godziny 10.27 tak z nudów spojrzałem sobie w księżyc aż tu nagle zobaczyłem gwiazdę okazało się później żę to Merkury gdy przechodziła za Tarczę księżyca. Był bardzo wspaniały widok tej planety.Tę obserwację można sobie zobaczyć na darmowym programie Stellarium 0.11.3. :)

Jeśli ktoś napisał taki temat to przepraszam;d miałem to napisać wcześniej ale niestety problemy z netem.

Ale widziałeś to na zywo czy tylko w Stellarium? Jesli na żywo to czym obserwowałeś? Warunki raczej nie były sprzyjające...  :P
M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niema co uważać - to czysta ciekawość kolegów, przez co Szanowny Kolega obserwował to piękne zjawisko - też chętnie poczytam bo pogoda również mnie skutecznie go pozbawiła  ???

Kolego adam61 - czekamy na pasjonująca relację  :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz czekamy  ::) - widziałeś?? nie - ja też. Mniemam, że kolega nas oświeci i rozwieje wątpliwości  ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Ta cała obserwacja to w najlepszym razie niezbyt wyszukany żart...

Jeśli kolega pisze "z nudów spojrzałem sobie w Księżyc", o Księżycu zaledwie 11 godzin po nowiu, to wyjątkowo trudno w to uwierzyć, zważywszy na to, ile trzeba wysiłku włożyć w odnalezienie w dzień Księżyca 2-dniowego lub młodszego.

Druga sprawa, to fakt, że Merkury znajdował się w tym czasie blisko nowiu, a jego jasność wynosiła zaledwie około +3 mag. Dostrzeżenie tak słabego obiektu w odległości od Słońca równiej 7.5 stopnia, o ile w ogóle możliwe byłoby nie lada wyczynem.

Gdyby Merkury znajdował się w tym czasie blisko pełni, to w tej samej elongacji byłby nieco jaśniejszy od -1 mag i wtedy w dobrych warunkach z pewnością można byłoby go dostrzec w teleskopie.

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, po prostu nie chcialem powiedziec tego tak wprost :-). Odkryjmy zatem karty. Moim zdaniem kolega zakladajacy ten watek obserwowal cale zjawisko na ekranie swojego komputera w Stellarium a cala reszta to cienki zarcik, bo nikt,  kto ma pojecie o tego typu obserwacjach tej relacji nie wezmie na poważnie. Ale chcialem dac czlowiekowi szanse aby opowiedzial o swojej przygodzie :-). Z braku pogody podejmujemy kazdy temat ;-)

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EEEEEEEEE popsuliście wszystko, a tak było ciekawie i znów muszę iść zapalić i gapić się w chmurwy  :P

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Po historii z "obserwacją" Plutona na północy nie mam zamiaru więcej poświęcać czasu na sprawdzanie wiarygodności opisów podobnych obserwacji przez internautów, którzy nie mają większego doświadczenia w obserwacjach zjawisk zakryciowych.

  W pełni zgadzam się z tym, co wcześniej napisał kol. Guzik.  Gdyby "Adam61" był w SOPiZ to nie pisał by takich głupot (jak z Plutonem) albo nie był by w sekcji obserwacyjnej, bowiem w takich sekcjach obserwator musi być wiarygodnym obserwatorem.

  Nie wyobrażam sobie, by ktoś z doświadczonych obserwatorów w PTMA celowo wysłał do (niestety już nieżyjącego)  Briana Marsdena list z informacją o obserwacji zjawiska, której w ogóle nie mógł by wykonać.

  Taki "obserwator" dożywotnio był by skreślony jako obserwator i nikt nawet by nie czytał raportów takiego "obserwatora"  (na tę wiarygodność zwracał nam uwagę doc. Maciej Bielicki).

  Nie słyszałem, by ktoś "z nudów" znalazł Księżyc w elongacji 7 stopni i obiekt gwiazdopodobny o jasności +3 mag.  Chyba, że akurat ten ktoś był by np. na ISS, albo ma innych  za .......  Nie będę pisał, za kogo.

  Przykre jest to, że nadal niektórzy internauci chcą być "dowcipni"  opisując wykonane przez siebie obserwacje, których nie wykonali...  O ile pamiętam, kiedyś w PTMA pewien obserwator przysyłał wyniki wykonanych przez siebie obserwacji zakryć gwiazd przez Księżyc i był jednym z najbardziej aktywnych, a jego oszustwo - przynajmniej w odniesieniu do niektórych obserwacji - wyszło na jaw dopiero wtedy, kiedy mimo złej pogody niemal w całej Polsce przysłał swojej wyniki - nie wiedział tylko, że w "Uranii" przez pomyłkę podano zły moment zakrycia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024