Skocz do zawartości

Dlaczego śnieg jest biały?


Anva

Rekomendowane odpowiedzi

Znalazlem cos takiego  :)

Nie jest to zasługa jakiegokolwiek białego barwnika. Śnieg składa się z wielu bezbarwnych, prawie całkowicie przeźroczystych kryształków lodu. Jednak pewna, niewielka część światła padającego na te kryształki jest odbijana od ich powierzchni, podobnie jak szklana szyba odbija część światła. Każdy kryształek lodu odbija w różne strony (czyli rozprasza) wszystkie barwy prawie jednakowo silnie, a złożenie tych barw wywołuje w oku wrażenie światła białego. W rzeczywistości światło niebieskie jest trochę bardziej rozpraszane niż światło o barwie czerwonej. Z tego powodu śnieg ma odcień niebieski.

Lyra 102/1100 achro, WO Redcat 51 apo,  HEQ5 pro, Skywatcher Star Adventure, 8x42, Asiair

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śnieg odbija światło doskonale. Aż czasem oczy bolą.

Pytanie dla Księcia: dlaczego mokra plama na ubraniu jest ciemniejsza od reszty materiału?

I podobnie dlaczego po deszczu wszystko wygląda tak świeżo - rośliny i mokre kamienie mają intensywniejszy kolor (wystarczy nawet porównać kamień w akwarium i ten sam poza akwarium)?

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami też różowawy - tyle napadało tego drania przez noc w Ustce  >:(

Katastrofa - od rana szuflowałem- jeszcze samochodzik  :-[

post-587-137699873704_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arabia.pl napisała (22.02.2004r.) - ,,Rdzawo-żółty nalot, który mieszkańcy Podkarpacia wykryli wczoraj na śniegu jest piaskiem saharyjskim, a nie substancją toksyczną. Pojawienie się nalotu wywołało spore zaniepokojenie wśród mieszkańców tego regionu. W powiecie bieszczadzkim powołano sztab kryzysowy, mieszkańcom radzono pić wyłącznie wodę mineralną.

Radiowy specjalista od pogody Andrzej Zalewski podkreślił, że nie jest to nowe zjawisko meteorologiczne, bo występuje nawet dwukrotnie w ciągu roku. Polega ono na tym, że wiry powietrza na Saharze pociągają za sobą w górę pyły piaskowe, które z prądami wstępującymi przenoszą się na wysokości kilku tysięcy kilometrów na północ, docierając do Polski czy nawet do Szwecji.

Wczoraj mieszkańcy miejscowości graniczących z Ukrainą zauważyli na śniegu rdzawo-żółty nalot. Później okazało się, że podobne zjawisko wystąpiło także w Strzyżowie, Kolbuszowej, Leżajsku, a także w Nowym Sączu i Gorlicach. Próbki śniegu poddano analizie. "

:P

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filip to pytaj - autora  ;) ja tylko wkleiłem cytat nie wgłębiając się w treść. Często jak jestem u córki w San Marino to widzę ten piasek - przynosi go Scirocco - wiaterek południowy właśnie znad Sahary i bardzo użyźnia glebę - Emilia Romagna to jedna z najżyźniejszych krain Italii.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O piaskach znad Sahary już kiedyś słyszałem, i byłem niemal pewny że coś się autorowi pomyliło- ale wole się zawsze upewnić na 100% bo może akurat w jakiś sposób ten piasek wznosi się jakieś 10 razy wyżej niż ISS  :P  8)

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024