Skocz do zawartości
marlborothc

dziwne "hallo'' na fotkach ,coto jest

Rekomendowane odpowiedzi

witam wszystkich ,mam pytanie do bardziej doświadczonych, W miarę jak pogoda pozwala to ruszam w plener ,i staram się ćwiczyć ustawienia sprzetu i coś tam sobie foce . jak mam w kadrze jasną gwiazde to na fotkach pokazuje mi się niebieska obwódka wokoło gwiazdy i obok też . czy to jest wina optyki? sprzed to MEADE LX200 8 cali ,plus Canon 1000d

MVI_5035_stitch.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Mnie to wygląda na odblask wewnętrzny; światło od gwiazdy jest na tyle silne, zaś wnętrze tubusu na tyle słabo wyczernione, że światło gwiazdy odbija się od wnętrza tubusu i trafia do aparatu.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Czy SCT nie jest rozkolimowany patrząc na "obraz lustra" pod mgławicą "Płomień", czy tak ma być, jeśli ten "obraz lustra" nie jest centralnie w kadrze?
Co do "niebieskiego dżeta od gwiazdy" to będzie tak jak tomchm pisze - odblask w tubie.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Należałoby odkręcić dekiel od strony zwierciadła głównego i całe wnętrze okleic samoprzylepnym czarnym filcem technicznym lub jakimś innym czarnym materiałem nieodbijajacym światła. Pytanie zasadnicze brzmi - czy w ogóle dekiel z ZG można odkręcić...

Absolutnie nie wolno ruszać tej strony teleskopu, gdzie jest zamocowana płytka korekcyjna!

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jest spora szansa że cokolwiek nie zrobisz na tak jasnych gwiazdach nie pozbędziesz się tego. Poprostu życie....

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

W sumie to trochę mnie uspokoiłeś tayson;) bo zaczęłam się zastanawiać jak to zrobić .(laporoskopowo???) dojście do wnętrza tuby jest tylko od strony płyty korekcyjnej,chyba ze się mylę . Czyli focenie blisko jasnych gwiazd muszę sobie odpuścić .odnosnie kalimacji to faktycznie coś jest nie tak , ktoś mi podpowie które     Śrubki są do ustawiania ? Wewnętrzne czy zewnętrzne? 

DC24D2C4-EC41-495F-A165-B1605BD67B1D.jpeg

72C304FD-ADB2-456B-9747-401BDB0A0D65.jpeg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

W instrukcji obsługi podane jest jak przeprowadzić kolimację. Zrób zdjęcie tej jasnej gwiazdy, ale bez reduktora ogniskowej. Zobaczysz, czy też występuje taki odblask.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

dobra mam tu fotki Wegi jeszcze ciepłe....pierwsze z reduktorem ,drugie bez reduktora ale z filtrem takim obojętnym<chodzi o to zeby nic nie wpadło do tuby>i ostatnie bez niczego , aparat  w ognisku teleskopu. dwie pierwsze mają 30s 1600iso i ostatnia 15s

DSC_0033.jpg

DSC_0034.jpg

DSC_0037.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

a może odrośnik jakiś czarny pomoże?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Efekty wizualne istotnie ciekawe. Masz kolimator projekcyjny? Do wszystkich tych ujęć używałeś kątówki?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

aparat też wykluczyłem.mam dwa aparaty ,jeden mod ,drugi nie . na obu jest tak samo .co do odkręcania płyty korekcyjnej nie jest tak strasznie ,trzeba tylko wszystko zaznaczyć .

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Mamy sezon na nowe planetarki... ;)

Może to odbicie od korektora tzw. duchy Schmidta

https://www.cloudynights.com/topic/239462-removing-schmidt-ghost-reflections-in-sct-sn/

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta