Skocz do zawartości

Obserwacje Folwark Sulejewo - region Poznań

Rekomendowane odpowiedzi

• Odpowiedzi 1,6 tyś
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Popularne odpowiedzi

Dzięki panowie za wczorajsze wspólne obserwacje. Nowa tuba optyczna ma za sobą pierwsze światło. Trzeba ją jeszcze podregulować. Widać, że trzeba wyważyć montaż (przeciwwaga trochę za lekka) stąd

Pogoda rzeczywiście dość późno się poprawiła, ale w takim razie poczęstuję was cropem bieżącego (czyli z ostatniej nocy) widoku z  balkonu. Tym razem padać to mogło przeze mnie, bo postanowiłem z

Wczorajsza Panna z Markarianem na Folwarku Sulejewo   Kolor 22x300s, Tair 3s (300mm) przymknięty do 5.6, Optolong L-Pro, ASI533, SW SA, guided Pewnie przydałoby się więcej klatek, al

Dodane obrazy

Dziękuję Panowie za wczorajsze obserwacje :) Załączam dwie fotki: jedną "reporterską" i drugą z przelatującym obiektem, co do którego mieliśmy wczoraj wątpliwości. Może teraz uda się go zidentyfikować? Czas zrobienia zdjęcia: 00:52.

Miejscówka faktycznie jest niezła, choć ta iluminacja wieży kościelnej daje popalić, co zresztą dobrze widać na drugim zdjęciu ;)

83c85edb7fc1d3039665380a4076b3da

4bf25d08e0b0a4e98659ad25a483fbf7

• Like 3
Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Obserwacje bardzo udane, padło sporo obiektów w okolicy Skorpiona, a potem Strzelca. Nawet Veila udało się wyłuskać bez filtrów w 10x50. Relacja już się pisze 🙂

Co do tego obiektu to nie był to napewno ISS, leciał z okolic SE na NW, wyraźnie pod Kasjopeją. Niestety na Heavens Above nie widzę nic o takiej jasności i tym kierunku (Stellarium i SkySafari też nic). Wnioskuję, że musiało to być coś innego, ale Flight Radar nie pokazuje też żadnego samolotu 😄 

Edytowane przez Paweł Sz.
Odnośnik do odpowiedzi

Koledzy dziekuje za wspolne obserwacje. Zdjecia super.

Wczorajasza noc mimo, że krotka obfitowała w wiele klasycznych obiektów. Posiedzieliśmy od 23.00 -1.20. W miarę ciemno zrobilo się dopiero ok 0.30. Droga mleczna coraz bardziej odznaczała się na niebie. Zabrałem na tą sesje swojego ED 80 i coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że byl to bardzo dobry zakup. Obrazy gwiazd odznaczaja się dużą punktowoscią coś czego w moim Newtonie 10" nie widziałem. Przeczesałem nim gwiazdozbior Labedzia, Lutni i Skorpiona. Bardzo ładnie prezentowal się Vail w OIII. Moim i Ucia zdaniem zdecydowanie bardziej kontrastowy niż w UHC. Próbowaliśmy wypatrzec Crescenta ale poleglismy. Możliwe, że jeszcze za jasno. Absolutnym hitem tej nocy byl wschodzący Saturn. Mimo, że jeszcze nisko nad horyzontem obraz w EDku byl ostry i kontrastowy. Jak dla nie żyleta.😉 Jak opuszczałem Folwark widzilismy z nowym kolegą wschodzącego Jowisza. Już nie mogę się doczekać na obserwację planet 😁

Do następnego razu...

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi

Również dzięki, całkiem przyjemny wieczór. Jak się ściemniło to w zenicie wypatrzyłem gwiazdki 6.1 mag także całkiem przyzwoicie jak na podmiejskie niebo w białe noce.

Z przelatującym obiektem poległem. Przypominał flarę Iridium ale wiadomo, to odpada. Zdecydowanie to NOL 🙂

Odnośnik do odpowiedzi

Bylismy we dwóch z Polarisem. Koniunkcja golym okiem  słabo widoczna. Najlepiej ja było widać w szukaczu 8x50. Mars juz smażył się na horyzoncie w atmosferze. Niebo było niezłe ale seening średni. Padło jak zwykle kilka klasyków. Zaliczyliśmy Saturna na koniec i po 1.00  zwinęliśmy się do domu. Przez pierwsza godzinę sam kontemplowałem na polu. Załączam dwa pamiątkowe zdjęcia.😉

20210613_221112.jpg

20210613_222504.jpg

• Like 2
Odnośnik do odpowiedzi