Skocz do zawartości

Doradzanie


Janko

Rekomendowane odpowiedzi

Mówią, że doradzanie jest jak całowanie - przyjemne i nic nie kosztuje. Nie do końca się z tym zgadzam. Porada może sporo kosztować  tego, komu doradzono a często i doradzającego, gdy inni skrytykują jego poradę lub porada nie zadowoli adresata. Jest więc zarówno pokusa jak i ryzyko.

Najczęściej poza nickiem w ogóle nie znamy pytającego. Młody, początkujący i niezamożny, czy wyjadacz poszukujący doskonałości? A może w ogóle nie zainteresowany, zapytał ot, tak sobie, bo go "naszło" po przeczytaniu czyjegoś posta? Czy proponowany przez siebie sprzęt zobaczył przypadkiem  w Internecie, czy też od dawna sobie wymarzył i nic innego go nie zadowoli? Czy ściągać delikwenta na ziemię mówiąc, że wypróbowana klasyka to 10x50 czy raczej podsycać marzenia o "grubej rurze"?

Zdrowy rozsądek może zabijać motywację. "Ja nie chcę lorneteczki, ja chcę sprzętu astronomicznego - teleskopu, lornety 100 mm, powiększenia minimum 20x". Co z tym zrobić?

Każdy ma tendencję do doradzania tego, co sam posiada, wypróbował i ceni. Tutaj rozrzut jest wielki. Jeden jest zadowolony ze swojej Lidletki, drugi marudzi na Zeissa czy Swarovskiego. Czyjej porady ma słuchać początkujący? Czy w ogóle doradzanie ma sens? Może lepiej klasycznie - "reszta jest milczeniem"?

Miałem już przypadek, gdy początkujący kolega spoglądał krzywo, gdy mu pokazałem wyraźny brak kolimacji w jego świeżo zakupionej lornecie. Bez wiedzy o tym czuł się bardziej szczęśliwy. Podobnie posiadacz "rubinowej" optyki o zmiennym powiększeniu bywa szczęśliwy bez wiedzy o jej jakości.

Więc doradzać, czy nie doradzać? A jeśli doradzać, to jak?

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również mam świadomość pewnego obustronnego niebezpieczeństwa w doradzaniu. Dlatego, mimo iż zawsze mówię "Doradzać!", staram się posiłkować zwrotami: "według mnie", "moim zdaniem", "z moich obserwacji", "z mojego doświadczenia", "przemyśl...", "zwróć uwagę na...", "ostateczna decyzja należy do Ciebie" itp. Idealna porada to miękkie, niezobowiązujące wskazanie innych dróg i możliwości, sposobów myślenia czy patrzenia na sytuację. Resztę pozostawiamy rozwadze i rozsądkowi pytającego.

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Dlatego, mimo iż zawsze mówię "Doradzać!", staram się posiłkować zwrotami: "według mnie", "moim zdaniem", "z moich obserwacji", "z mojego doświadczenia", "przemyśl...", "zwróć uwagę na...", "ostateczna decyzja należy do Ciebie" itp. ...

Też staram się nie być apodyktycznym i narzucającym swoje zdanie. Mam oczywiście własne "typy" - jakość, wygoda, szerokie pole widzenia. Doszedłem do tego metodą prób i błędów, może nie jakichś licznych ani kardynalnych, lecz jednak. Błędy też uczą, choć niekiedy mogą w ogóle odstraszyć nieświadomego "adepta". Myślę, że każdy ma do przejścia swoją ścieżkę rozwoju. Dlatego coraz częściej się wyłączam, zwłaszcza gdy widzę, że moje porady nijak się mają do chęci i możliwości pytającego.

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Święte słowa, moich przedmówców, jednak mam jak gdyby ,,czystsze sumienie" - gdy nawet moja sugestia (porada) nie odnosi skutku  ;)

Na zasadzie ,,powiedziałem co wiedziałem" oczywiście z autopsji - dlatego jednak nie pozostawiam tematów, w których coś mogę doradzić  8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężki temat.

Staram się doradzać najlepiej jak mogę, choć przyznam, że w dziale lornetkowym w pewnym sensie czuję presję większą niż czułem/czułbym w dziale teleskopy/okulary. Dlaczego?

Polaris sprzedał mi raz piękne zdanie: "Ciężko jest proponować lornetki w erze tanich dobsonów". Ciężko jest doradzić dobry sprzęt, który będzie kosztował tyle, ile pytający sobie wyobraża, że powinien kosztować sprzęt uzupełniający (bo za taki najczęściej uchodzi lornetka). Dobra lornetka to koszt równy Syncie 8 albo i więcej. W połowie tej ceny jest parę przyzwoitych lornetek formatu 10x50, a nie o takie parametry użytkownik czasem pyta. Niedawno ktoś na tym forum pytał o dwururkę 20x80 w cenie 400-500 złotych i czuł się rozczarowany, że sprowadzaliśmy go na parametry 10x50.

Nie miałem sumienia napisać "bierz i ciesz się nią" - chociaż ten sprzęt być może znalazł kilkudziesięciu naprawdę zadowolonych posiadaczy. Z mojej perspektywy, perspektywy szczęściarza, który w ogromnej mierze dzięki dobrym przyjaciołom mógł posmakować sprzętu lepszej jakości, sprzęt z niższej półki jest zwyczajnie niewart swej ceny. Łatwiej jest mi to mówić, bo posmakowałem różnych obserwacji, różnymi sprzętami i wiem, że lornety leżą mi jak nic innego. Szukając sprzętu docelowego łatwiej nam wydawać nawet większe kwoty.

Ale czy początkujący wie czego chce? No właśnie... Doradzić komuś sprzęt o dość specyficznym profilu (pięknym, ale jednak specyficznym) za 1-2 tys. bez gwarancji, że takie obserwacje go wciągną...?

A z jeszcze innej strony, raz na jakiś czas ogólnie zdarza się lornetkowcom zbierać cięgi za to, że się nie poleciło Synty 10" osobie, która ledwo nauczyła się nie nazywać Plejad Małym Wozem...

...i wtedy zupełnie się odechciewa doradzać...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestie doradzania podzielibym na dwie kategorie.

Doradzanie poczatkujacym milosnikom astronomii oraz tym ktorzy juz siedza w tym jakis czas i maja ogolne pojecie.

Rzecz w tym,ze dopiero po latach dochodzi sie do pelnego zrozumienia samego siebie i swoich osobistych potrzeb w kontekscie obserwacji.

Znamy to z autopsji prawda?

Poczatkujacy pytaja, ale moze jeden na dziesieciu pytajacych skorzysta z dobrych rad w stu procentach. Powod jest prosty.za duzo w tym wszystkim emocji ktore przymykaja troche zdolnosc racjonalnego myslenia. Trudno sie dziwic. Tez tak mialem  8)

Po latach obserwacji i doswiadczen jest juz inaczej. Wybieramy rozsadniej otrzymywane rady maja zupelnie inny wydzwiek.

To jest droga ktora kazdy musi przejsc- tak mysle  :)

BTW - kolego Marku dziekuje serdecznie za doskonale rady w wyborze lornety.  :)

  • Like 1

Lyra 102/1100 achro, WO Redcat 51 apo,  HEQ5 pro, Skywatcher Star Adventure, 8x42, Asiair

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po latach obserwacji i doswiadczen jest juz inaczej. Wybieramy rozsadniej otrzymywane rady maja zupelnie inny wydzwiek. (...)

BTW - kolego Marku dziekuje serdecznie za doskonale rady w wyborze lornety.  :)

Właśnie dlatego doradzać Tobie było miło, łatwo i przyjemnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówią, że doradzanie jest jak całowanie - przyjemne i nic nie kosztuje... Każdy ma tendencję do doradzania tego, co sam posiada, wypróbował i ceni...

Janko... jak przeczytałem, że doradzanie można porównać do całowania to nawet się uśmiałem, ale masz rację, coś w tym jest :))

Słuszną uwagą jest też to, że zazwyczaj doradzamy to co sami posiadamy. Ale to ma swoje głębokie psychologiczne uzasadnienie, choć często o tym zapominamy lub nie zdajemy sobie z tego sprawę.

To typowe i normalne zjawisko, które w psychologii nazywa się redukcją dysonansu poznawczego. Dysonans poznawczy to poczucie silnego dyskomfortu psychicznego, w momencie gdy docierają do nas informacje, które są sprzeczne z naszymi dotychczasowymi poglądami. Tzn. staramy się sami utwierdzać w przekonaniu, że podjęliśmy dobrą decyzję przy zakupie np. samochodu.

Jest kilka sposobów redukcji tego dyskomfortu. I tak, właściciel "malucha" aby zmniejszyć swój dyskomfort przyznaje, że mercedes może jest trochę lepszy, ale fiat 126 lepiej spisuje się w zatłoczonym mieście i ponadto nie trzeba dolewać wody do chłodnicy  ;)

Równie dobrze można podać inny przykład... "okular Ramsdena może ma mniejsze pole widzenia niż Tele Vue Ethos, ale za to ten pierwszy ma lepszą transmisję, bo posiada tylko dwie soczewki"  8)

Pozdrawiam

Celestron 80ED, Kronos 26x70, Dekarem 10x50, Deltrintem 8x30

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Słuszną uwagą jest też to, że zazwyczaj doradzamy to co sami posiadamy. Ale to ma swoje głębokie psychologiczne uzasadnienie,...

U mnie ten dysonans jest szczególnie nasilony, bo nawet nie bardzo mogę doradzać tego, co sam mam. Jeszcze by mnie kto obił, myśląc, że drwię  :'(

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doradzanie, a nawet powiedziałbym odzywanie się na forach jest bardzo ryzykownym zajęciem.  Dlaczego ?  Można po prostu nie trafić w "gusta" większości i wtedy nie ważne czy doradztwo jest dobre czy nie :)    Z drugiej strony istnieją wyspecjalizowane firmy, które z doradztwa czerpią profity.  Problem w tym, że doradzanie powinno pochodzić:

1. od doświadczonej osoby

2. powinno opierać się na dopasowaniu do bardzo wielu czynników determinujących optymalny wybór

Dlatego, jeżeli chodzi o sprzęt to polecam zloty, bo tam postronna osoba może najwięcej zyskać w najkrótszym czasie  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na forach (szczególnie dwóch) nauczyłem się, że doradzając należy:

a) wymądrzać się

b) wyśmiewać oponentów

c) negować wszystko co powiedzą inni, a co jest niezgodne z moim myśleniem

d) rzekomą dyskusję kończącą się kłótnią zakończyć wielkim fochem

Czyli poważnie nauczyłem się nie doradzać. Poza tym są wszechwiedzący "Dyżurni Doradzacze", którzy biorą to sobie z przyjemnością na klatę :D

Ewentualnie jak jakiś znajomy pyta mnie jak zacząć tzw "przygodę z Astronomią", wtedy doradzam kupić mapę nieba za 15zł no i cóż...poczytać fora i ewentualnie kupić jakąś lornetkę. I nie mówię, że najlepsza jest Canona z optyczną stabilizacją obrazu bo się na tym wszystkim nie znam ;)

pozdro

Rest In Space,

Maquu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doradzać, nie doradzać??? Ja wiem jedno. Gdybyście kiedyś mi nie doradzali, nie posiadał bym teraz wiedzy jaką mam. Nie mówię, że pozjadałem wszystkie rozumy!!! Twierdzę jedynie, że przez tzw doradzanie (odpowiednie) człowiek się uczy i kiedyś będzie mógł komuś coś doradzić.

Ja to widzę tak.

Doradzanie powinno być jedynie pomocą w ukierunkowaniu kogoś lub zdobywaniu przez niego celu a nie ciągnięciem kogoś na siłę za rękę w otchłań, której on sam nie zna!

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doradzanie powinno być jedynie pomocą w ukierunkowaniu kogoś lub zdobywaniu przez niego celu a nie ciągnięciem kogoś na siłę za rękę w otchłań, której on sam nie zna!

Niby tak, ale co począć z delikwentem, który właśnie chce zrzucić z siebie konieczność dokonania wyboru i liczy, że ktoś doradzi wszystko, od konkretnego teleskopu/lornetki po skarpetki na obserwy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby tak, ale co począć z delikwentem, który właśnie chce zrzucić z siebie konieczność dokonania wyboru i liczy, że ktoś doradzi wszystko, od konkretnego teleskopu/lornetki po skarpetki na obserwy?

Tak nie można. Co z tego, że doradzisz mu kup to, to i to. Używaj tego tak, tego tak a tego tak. Połącz to z tym i naciśnij tamto. Dlatego  napisałem:

Doradzanie powinno być jedynie pomocą w ukierunkowaniu kogoś lub zdobywaniu przez niego celu...

Tych o których piszesz odsyłać do czytania i samodzielnego zdobywania wiedzy.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)