Skocz do zawartości
wessel

Montaż " Wirus 2020" ex Odbiło mi... buduję montaż. Efekt uboczny COVID.

Rekomendowane odpowiedzi

A o tych korektach, o których piszesz to zauważywszy je po wydruku tego co Fabian przedstawił, czy analizując jego elementy prze wydrukiem? 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

A to różnie. Czasem przed wydrukiem a czasem po wydruku okazało się że coś nie pasuje. Po jednym takim bolesnym wydruku- 6 godzin do kosza poszło- teraz staram się sprawdzić wszystko przed.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Zmontowałem podstawę.

Ta okrągła dziura ma w zamyśle Twórcy służyć do montażu poziomicy 60 mm średnicy. Zastanawia mnie jednak sens jej instalacji , skoro cała podstawa musi się przechylać w granicach +/- 5 stopni ( jak sam pisze) w celu ustawienia na Polaris, bo kąt wymuszony przez konstrukcję jest stały.

Widzę dla niej nieco inne zastosowanie - to może być miejsce instalacji adaptera do statywu  - duralowy pierścień z gwintem 3/8 cala na przykład.

Swoją drogą trzy potężne śruby M 14 służące do regulacji kąta podstawy ( delikatnie zaznaczone na zdjęciu) są chyba lekko przewymiarowane :)

Wujo takimi śrubami koło w ciągniku przykręcał :)

podstawa.jpg

Edytowane teraz przez wessel

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dziś od rana prace montażowe ruszyły z kopyta. Poniżej elementy mocujące główne łożysko osi RA - wydrukowane i zamontowane na podstawie. Łożysko typu 6801 więc całkiem solidne.

1461703170_MocowanieosiRA.thumb.jpg.bcb8b9edf52b46217d1c4542ce368eef.jpg

1022795011_Ragot.thumb.jpg.906647c98b47ef9deb1ab8d865e6a952.jpg

• Like 6

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Złożysz to i ASA idzie na giełdę ? :)) 

• Haha 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jasne , w atrakcyjnej cenie 10k Euro. Nowa kosztowała mniej, ale sam rozumiesz - teraz to zabytek :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Złożyłem główny element obrotowy RA. Zewnętrzna bieżnia tego koła tworzy miejsce dla paska zębatego. Pierwsze zdjęcie pokazuje kosz w kawałkach po wydruku.

2025870218_koszkaw.thumb.jpg.ee8fe9f0241a9e79aac2dc22e006dc02.jpg

kosz.thumb.jpg.4df021b2eb724aa9423833741e1daef4.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dzisiejsze poranne dokonania: główne podpory osi RA i roli ( łożyska 2x6001 na każdą stronę) zamontowane. Ciekawostka jest taka, że kosz ustawia się samodzielnie częścią z napisem do dołu - tak małe są oporu ruchu.

Ra kosz.jpg

RA przod zmont.jpg

Ra przod.jpg

•  

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

U mnie też COVID dał się we znaki i też odbiło mnie. Zabawa w rzymskiego legionistę jest całkiem fajna, zacząłem od renowacji gladiusa, a to efekt;

20200328_175503.jpg

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dziś spore postępy od rana:

Zamontowany napęd koła RA:

ra.thumb.jpg.bd72c25d0d02e1eb769c8c2cc0ca4e80.jpg

Zamontowany napęd koła DEC:

Dec.thumb.jpg.8ccaf898a14c712febecb39a3586deff.jpg

Fabian ( Twórca)  wymyślił dwa dni temu taki klips do zamocowania sterownika silnika krokowego DEC na konstrukcji i UWAGA! po raz pierwszy widzę rozwiązanie w którym diody LED są CELOWO zasłaniane. Widać że projektuje astrofotograf stosowany :) pokazałem strzałką osłonę

led.thumb.jpg.41f541583642a334bf6fdb361ab4894c.jpg

Całość zaczyna wyglądać :) ma już elementy trzymające aparat i optykę. Łożyskowanie typ 6001

szeroki.thumb.jpg.f0ebafad3c97347b6360a9901a5f3bc4.jpg

No i wielka, wspaniała poziomica!

E595146C-18FD-4DAE-8471-90845C599BF4.jpeg

• Like 9

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jako element ozdobny :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
W dniu 25.03.2020 o 12:52, wessel napisał:

Ponieważ mam od niedawna drukarkę 3D

Mam pytanko,  jaki model tej drukarki?  Czytam tak sobie ATM i coraz więcej userów zaopatrza się w tego typu sprzęt i próbuje samemu tworzyć elementy do teleskopów,  montażu itp. Ciekawi mnie jakie to są drukarki. 

Pozdrawiam 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja mam Tevo Tarantula Pro - po tuningu :) ( szklany stół )

Rano już co nieco podziałałem. Zamontowany jest uchwyt do aparatu i pasek napędu DEC.

Ten uchwyt do aparatu jest modyfikowany do konkretnego obiektywu specjalnym skryptem na Open CAD. Wpisujesz średnicę i wypluwa gotowy projekt uchwytu.

Jak już zauważyłem konstrukcja ma jeden słaby punkt. Całe to wielkie koło RA trzyma się od tyłu na jednym - po prawdzie bardzo solidnym ale jednym - łożysku, natomiast z przodu tylko na pasku zębatym. Nie jest to niebezpieczne przy pracy montażyku, ale jak przenosimy go z aparatem i obiektywem ...... Trzeba wymyślić jakąś blokadę transportową, taką jak mają np. bębny pralek automatycznych.

1982769944_Uchwytobiektywu.thumb.jpg.cc84289248d8891f91ab5cc1dfa9e614.jpg

• Like 4
  • Thanks 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ładny kawał maszyny, jeśli to tak można określić. Super robota Maćku! Oby działał dobrze i długo! Pozdrawiam!!! 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jestem ciekaw jak będzie miała się sprawa z ugięciami tej konstrukcji... Jakim filamentem drukujesz? 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

PET-G. Generalnie jest bardzo sztywne, ale podstawa mogłaby być bardziej sztywna. Według mnie nie ma to znaczenia, bo na środku podstawy nie ma nic a istotne punkty są tuż obok punktów podparcia.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

PET-G to dobry wybór, już się bałem że PLA drukujesz. Wtedy to jedno postawienie montażu na słońcu i by spłynął :D

Sam chciałem się wziąć za wydrukowanie tego projektu, ciekawy jestem jak się będzie spisywał. Powodzenia ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jest mnóstwo drobiazgów które nie wynikają wprost z dostępnych materiałów, wymieniłem sporo maili z Fabianem.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jest małe zagadnienie do rozwiązania: otóż zaproponowany przez Fabiana sposób mocowania DSLRa polegający na zastosowaniu obejmy obiektywu w środku ciężkości układu aparat-obiektyw nie da się zastosować do obiektywów o zmiennej ogniskowej Tamrona. Te cholery mają bardzo wygodne , szerokie pierścienie do regulacji ogniskowej ale...prawie nie mają elementów nieruchomych obudowy. Pozwalają na obejmę o szerokości 10 mm, a to jest za mało do zachowania sztywności mocowania. Zaprojektowałem więc inny uchwyt pasujący do mojego testowego setupu - Canon 1100D z Tamronem 17-50. Pokazałem to poniżej:

1. Oryginalny projekt twórcy - wypluty przez stworzony przez niego Lens holder generator

IMG_0866.thumb.JPG.f85acbd55c41a79ce47459f366203506.JPG

2. Tak wygląda mój projekt

IMG_0864.thumb.JPG.cb4cfaf09ebfe761f45e2447f80b67f0.JPG

3. A tak lezy mój Canon w mocowaniu - od spodu zabezpieczony typową śrubą.

IMG_0863.thumb.JPG.72f4d4dde2d6d7aea8fc067eb0769dcd.JPG

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Czy uważacie że sterowanie takiego montażu przez BT ma sens? Bez guidera...guider  tylko z komputerem.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Canon z Tamronem zamontowane i wyważone. Dzis testy elektroniki. Projekt jest "gorący" Fabian publikuje co raz to nowe ulepszenia.

F3726060-1C1A-415E-A9A4-652480B4B2FF.thumb.jpeg.79df0865ef8b926f447060a9b3bdcea5.jpeg

• Like 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Elektronika zmontowana i uruchomiona, jeszcze w postaci "pająka". Będzie w eleganckim pudełku, ale czekam na jeszcze jeden element aby je zaprojektować. Piszę o tym poniżej.

Montaż fika manualnie aż miło, cicho i szybko - normalnie jedzie z prędkością gwiazdową.

Komplet.thumb.JPG.b644e41b6c74a7caa34e97e7a99d83dd.JPG

Zmanipulowany danymi podawanymi przez sprzedawcę kupiłem konwerter 12V>5V. ( taki jak na fotce poniżej)  Katalogowo ma on wydajność prądową 300 mA więc do zasilania jednego silnika powinno wystarczyć - ale to nieprawda. SIlnik nie pracuje płynnie a efekt jest taki jakby przekładnia była uszkodzona i przeskakiwała. Dopiero po zasileniu źródełkiem 1 A zaczęło hulać.

Czekam na inny konwerter o wydajności 3A. Zamierzam rozwiązać to w ten sposób, że całość będzie zasilana napięciem 12V np. z akumulatora.

konw.thumb.JPG.a546f58faef251d61b45916bcebe25dd.JPG

• Like 4

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

W oczekiwaniu na przetwornicę i ostateczny projekt obudowy do sterownika Arduino zaprojektowałem obudowę do silnika RA.

IMG_0874.thumb.JPG.aa011b2f2852c42b1f56313f3744fc6e.JPG

IMG_0876.thumb.JPG.9ede269b88c2c64e4d53804684db80bc.JPG

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Centrum dowodzenia - kompletny "pilot" do montażu oczywiście bez zasilacza. Zasilanie całości - 12V, 1A. Wewnątrz Arduino z wyświetlaczem, down konwerter 12V>5V 3A i moduł Bluetooth. Skrajny prawy przycisk ma nieco inny kształt - jest płaski- bo to RESET.

Z prawej strony wychodzą kable do montażu- jeden już w koszulce, drugi jeszcze bez.

Wymiary 150x60x50 mm.

Do celów pokazowych wyłączyłem wyświetlacz, bo głupiała przysłona w aparacie. Sorry za jakość, Iphone nie lubi ciemności.

IMG_0897.thumb.JPG.f5647cdafd4a75c68b7952e3a7362052.JPG

IMG_0896.thumb.JPG.6027a432967aaca6ce61f7c60e0fcd64.JPG

Edytowane teraz przez wessel

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dziś montaż przechodził bardzo skomplikowane testy zakończone sukcesem - patrz nalepka - certyfikat na obudowie silnika RA :)

IMG_0906.thumb.JPG.7b9df2e4184b874f6c607f3a01601f43.JPG

•  

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Skończyłem. 52 godziny drukowania ( netto- nie liczę powtórek), 30 godzin pracy, 340 zł kosztów materiałowych. Montaż ma szereg poprawek i usprawnień w stosunku do oryginalnego projektu Fabiana. Na pierwszy rzut oka widać obudowy do sterowników i silników, ale jest sporo korekt w wymiarach. Bez podstawowejznajomości projektowania 3D raczej ciężko byłoby go wykonać.

Teraz testy.

Final.thumb.jpg.d8c8e73f0bfe0dc075515e041dd80819.jpg

• Like 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wreszcie możesz focić :) Gratuluję. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No to niech go gwiazdeczki słuchają i idealnie za nim podążają ;) Gratulacje! A pełne po pierwszych testach. Pogoda chyba idealna na najbliższe dni.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta