Skocz do zawartości

Początki pod obcym niebem?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, to pierwszy post i niestety ale daleko mi nawet do amatora.

Na razie tylko czytam. Niestety im więcej czytam tym bardziej mi się to podoba a mniej wiem :(

Sprzęt:

-posiadam jedno sprawne oko....

...to by było na tyle.

Jeśli dobrze rozumiem, warto najpierw poczytać zanim kupi się cokolwiek, a tu właśnie jest problem.

Jak mam nauczyć się nieba, jeśli wszystkie publikacje odnoszą się do Polski?

Chciałem zakupić na allegro Atlas Nieba(PASCAL) lub podobną publikację, ale wszędzie piszą o mapach dla PL.

Zainstalowałem właśnie Stellarium, ale coś papierowego na poziomie "gdzie jest jaka planet" itp byłoby bardzo wskazane.

Plan jest czytać czytać i czytać, aż zacznę rozumieć czego tak naprawdę chcę.

Moja lokalizacja podawana przez google: 57.349705,15.837715 jakkolwiek by to interpretować należało.

Jak widać(w google) jest tylko kilka domów w okolicy więc warunki jak mniemam znośne, mogę pojechać do lasu...ale tyle czasu to będzie chyba dopiero jak będę na emeryturze lub mnie to naprawdę wciągnie.

Tematem chcę zainteresować też 6 cio letnią córkę która o dziwo rozpoznaje planety np ze zdjęć lepiej niż ja :)

Konkrety:

-czy są publikacje po polsku dla innych krajów?

-czy do nauki nieba, przyda się atlas "Polskiego" nieba?

-czy ogólny plan: czytać czytać, jak się spodoba kupić dobsona 8-10" jest dobry ? (alternatywa to kupić zabawkę za 300pln którą potem wywalę w śmieci??)

-czy moja lokalizacja jest dobra,średnia czy raczej kiepska do oglądania z "ogródka" ?

Sugestie mile widziane.

PS: przy zakładaniu konta tylko imię Hermaszewskiego musiałem googlować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj - pobierz sobie na początek 42 pliki pdf, które są współdziełem naszego Kolegi z forum, mam nadzieję, ze nie będzie to tylko atlas nieba Polski  ;)  http://astropolis.pl/topic/27228-atlas-nieba-dla-pocztkujcych/

Co do sprzętu to chyba jeszcze za wcześnie, może lornetka na początek  ???

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pełne atlasy nieba są dla nieba północnego i południowego niezależnie gdzie się mieszka.

W programach typu planetarium ustawia się swoje miejsce obserwacji i to wszystko masz niebo dostępne do obserwacji ze swojej miejscówki.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stellarium - ustawiasz lokalizację. Pierwsza ikona z menu po lewej lub F6. Jeśli nie potrafisz wpisać współrzędnych to skorzystaj z nazwy pobliskiej miejscowości (program podpowiada). Dla przykładu wpisałem Oskar i program podpowiedział Oskarshamn niedaleko Ciebie. Ustawiasz jako domyślne i już masz aktualne niebo nad głową :)

Mapy nieba-  nie ma Polskich i innych. Dla półkuli północnej pasują te same dla Ciebie jak i dla nas. Rożnica jest taka, że z Polski możemy spojrzeć na obiekty nieco "niżej" położone na nieboskłonie.

Co do teleskopu to zaczekaj z zakupem aż zaczniesz bez problemu rozpoznawać gwiazdozbiory. Po rozpoznaniu gwiazdozbioru namierzasz z mapki obiekty Messiera (oznaczone w atlasach jako "M" http://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_obiekt%C3%B3w_Messiera) i próbujesz je namierzyć za pomocą szukacza teleskopu (jak już kupisz). W szukaczu będą to najczęściej pojaśnienia wyglądające jak plamka lub rozmyta gwiazda. W teleskopie to inna sprawa ;)

Powodzenia.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podpowiedzi, choć nie jestem pewien czy tekst z lornetką:

może lornetka na początek  ???

to taki mroczny styl miał być czy mam to brać na serio??

Sprzęt:

-posiadam jedno sprawne oko....

...to by było na tyle.

Właśnie przydałby się jakiś poradnik np do tych map proponowanych przez kolegę wcześniej. Te wszystkie oznaczenia i jednostki mozna oczywiście wygoglować lub po prostu studiować Wikipedię itp, ale chodziło mi o coś pisanego prostym językiem dla początkującego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo serio - nie szukaj żadnych podtekstów. Ma stosunkowo duże pole widzenia w porównaniu z teleskopem i jest fantastycznym instrumentem do nauki nieba - 10x50 to w zależności od modelu około 6 stopni. A również wiele DSO nią zaobserwujesz nie mówiąc o Księżycu czy niektórych planetach (Jowisz z księżycami). No i gdy brak czasu na rozłożenie sprzętu - dziura w chmurach, późna pora - lornetka do oka to tylko parę sekund , córa będzie szczęsliwa :)

W plikach map atlasu, który Ci podlinkowałem sa objaśnienia, a spis jest dołączony kilka postów dalej.

Tu masz jeszcze łatwiejszy http://www.astrojawil.pl/atlas_kol.htm

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założyciel tematu ma jedno oko a tu mu lornetkę... Dlatego się pytał czy to żart  ::)

Jak nie miałem lornetki to zdarzało mi się, że chodziłem luknąć z szukaczem na szybko. Niestety jest różnica z tym co widać "z ręki" a co ze "statywu" o czym się przekonałem montując szukacz na teleskopie ;)

Jeśli znasz już gwiazdozbiory i masz miejscówkę bez zaświetlenia oraz z widokiem na południe to nic nie stoi na przeszkodzie abyś kupił sobie teleskop na intuicyjnym montażu dobsona. Jeśli nie wiesz czy to cię wciągnie to możesz na początek zainwestować w 8". Nie jest to sprzęt drogi a potrafi pokazać wiele.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy - wszystko doczytałem (może przez niezbyt stylistyczną pisownię to zabrzmiało jak zostało odczytane)  - jestem z Kolegą andrew22zzz w korespondencji przez PW i wszystko gra - podając lornetkę miałem na myśli córę. Dziękuję za tłumaczenie mnie - cieszę się, że przy ewentualnych wpadkach mam sojuszników - znających mój charakter kolegów  :) 

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile występują to moznaby kupić np. monookular 8x50, pewnie byłoby taniej

No właśnie - ktoś kiedyś tu na giełdzie sprzedawał coś takiego - jakby pół lornetki na małym statywiku. Próbowałem znaleźć ten temat, ale nie mogłem. Zresztą to i tak już poszło. W każdym razie coś takiego chyba byłoby dobre.

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.. daleko mi nawet do amatora.

Na razie tylko czytam. Niestety im więcej czytam tym bardziej mi się to podoba a mniej wiem :(

Sprzęt:

-posiadam jedno sprawne oko....

...Tematem chcę zainteresować też 6 cio letnią córkę która o dziwo rozpoznaje planety np ze zdjęć lepiej niż ja :)

...Sugestie mile widziane...

W takich okolicznościach niegłupim wyjściem może być luneta krajoznawczo-przyrodnicza.

http://deltaoptical.pl/blizej_swiata/lunety-obserwacyjne,c2.html

Nie tylko łatwo ją umocować na statywie i po wycelowaniu pokazać obraz dziecku, lecz także dzięki kątowej budowie wygodniej patrzeć w niebo a i do przyrody też się przyda. Wybór jest bardzo duży - i cenowo, i aperturowo, i jakościowo.

Edycja:

Jeszcze jeden obszerny link:

http://www.cyfrowe.pl/lunety,8,55.html

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem z Kolegą andrew22zzz w korespondencji przez PW i wszystko gra - podając lornetkę miałem na myśli córę

Nawet lepiej niż gra, ledwo nadążam odczytywać PW z cennymi radami. Czuję się jak bym korespondował z dobrym kolegą :)

Na początek, będzie lornetka, która jeśli wszystko będzie dobrze szło zostanie potem w roli "wyszukiwacza poglądowego"(nie pamiętam jak to ładnie nazywacie).

Moją uwagę przykuwa NIKON, tylko prosze o małe rozjaśnienie, czym się różnią te dwa (bliźniacze?) modele:

za 300pln

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=25_73_84&products_id=389&lunety=Lornetka_Nikon_10x50_ACTION_VII

i za ponad 500pln

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/lornetka-nikon-action-ex-10x50-cf,d2860.html

Domyślam się, że chodzi o jakąś powłokę lub coś ważnego a nie jak to pięknie ktoś ujął w opisie tej za 520 "złotego koloru opisy na obudowie lornetek EX, dające wrażenie obcowania z wysokiej jakości produktem"  :)

Warto dokładać do tej droższej?

PS: Stellarium ustawione zgodnie z zaleceniami "JacekErbel" i wszystkie mapki wydrukowane....tylko od 3-4 dni pada non stop śnieg i nic a nic nie widać, ale to podobno taki syndrom? W Skandynawii jak widać zaczyna się jeszcze przed zakupem sprzętu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tych Nikonów, tu jest co nieco wyjaśnione -> http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?topic=2587.msg29847#msg29847

http://www.sat24.com/ Ten portal jest przydatny, zdjęcia satelitarne z ostatnich godzin puszczone jako "film" pozwalają sie zorientować jakie sa perspektywy pogodowe (chmurowe) na nadchodzące godziny. Wieczorkiem przełączasz na tryb podczerwieni.

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domyślam się, że chodzi o jakąś powłokę lub coś ważnego a nie jak to pięknie ktoś ujął w opisie tej za 520 "złotego koloru opisy na obudowie lornetek EX, dające wrażenie obcowania z wysokiej jakości produktem"  :)

Warto dokładać do tej droższej?

W linku, który podał Ci Kolega Kisiel jest wyjaśniona wyższość serii EX - jeśli te ,,tajemnicze parametry" nie za bardzo Ci rozjaśniają  sprawę to ujmę to tak: Masz 2 egzemplarze Volvo z taką samą karoserią lecz w jednym jest silnik o przebiegu 500 tyś km, brak klimy, szyby na korbkę, brak ABS, a w drugim 50 tyś i full wypas - różnica w cenie jest 100 zł (może troszeczkę przerysowałem  ;) ) - który wybierzesz ???

Nawet niema się co zastanawiać. Daj zapytanie na giełdzie, może trafisz. Niedawno była na za 450 zł.

To świetna lornetka z dużym polem widzenia (6,5) super do przeglądu nieba  :) http://www.saturn.pl/produkt,id-114563?utm_source=porownywarki&utm_medium=skapiec&utm_term=skapiec&utm_campaign=xml

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Już zapomniał Kolego, to post z przed miesiąca z haczykiem  ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fakt :D

Obecnie nikon częściej użytkowany niż SW, bo jeszcze pamiętam odmrożenie palców przy polowaniu na kometę.

Temperatury nocą ok -20 nie zachęcają do wynoszenia teleskopu :(

Tydzień temu pokręciłem się po okolicy i znalazłem chyba całkiem fajne miejsce.

Widok PD:

2013-03-17_12-56-39_645.jpg

Fajnie, bo dojazd autem 100m od szczytu, dalej szlaban, bo jest małe urwisko, ale za szlabanem jest droga zamieniająca się w ścieżkę.

Jest plan wybrać się tam na pierwszą cieplejszą nockę  8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ tam musi być ciemno - kurcze blade  :o

Wszystko wypatrzysz  :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Romantycznie i powinno być idealnie jeśli chodzi o światło.

3km dalej jest co prawda mała miejscowość (ok 1600os) ale cokolwiek o ludności 2000+ to już ponad 20km więc raczej nie będzie przeszkadzać. Najgorsze mogą być samochody na drodze....trzeba przetestować.

Swoją drogą, dopiero patrząc na mapę, zdałem sobie sprawę, na jakim zaxxx... odludziu mieszkam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)