Skocz do zawartości

Zdjęcia wykonane przez GSO 10 na dobsonie


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, w  tym temacie będą umieszczał zdjęcia wykonane przy pomocy GSO 10 na dobsonie. Będą to głównie fotki księżyca, słoneczka i planet i w większości zrobione przez "przyłożenie aparatu do okularu" czyli chyba najprostrzą i najtańszą metodą.

Aparat to canon 350d.

Dużo nowych osób ciekawi to jakie zdjęcia można uzyskać na montażu dobsona, więc w tym temacie będą mogli zerknąć:)

Jednocześnie pierwsze fotki jakie tu wstawię będą moją pierwszą próbą robienia takich zdjęć:)

Pierwsze zdjęcia to księżyc a właściwie jego zakamarki oraz jowisz.  17/03/2013

post-1344-13769988805_thumb.jpg

post-1344-137699888057_thumb.jpg

post-1344-137699888066_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi się podoba.

Widzę, że uchwyciłeś kilka "specjalności wieczoru" I kwadry- krater Eratostenes na południowym końcu łańcuca Apenin, Góry Teneryfa na Morzu Deszczów w pobliżu Platona, Dolinę Alpejską przecinającą Alpy, także niedaleko Platona.

Przy okazji autoreklama - wiecie, że to wszystko jest w zasięgu lornetek? W dodatku nie odwrócone.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co prawda nie znam jeszcze nazewnictwa poszczególnych kraterów i formacji ale nie stoi to na przeszkodzie by podziwiać piekno księżyca:) ale z czasem napewno się nauczę:) no i rzeczywiście obraz odwrócony, można by "przekręcić" zdjęcia w programie ale jakoś nie pomyślałem o tym:)

przy okazji posta wrzucę jeszcze mozaikę z wczoraj, niestety nie kompletną ale dopiero na kompie zobaczyłem że parę klatek do niczego się nie nadaje

post-1344-137699888214_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz kupić odpowiedni adapter i znkiną aberracje. Zdjęcia bez niebieskich i czerwonych obwodów będą miały lepszy charakter, przy okazji też zmniejszysz zniekształcenia pola.

Synta Dobson 8" flextube, jakieś szkiełka, jakaś folia ND5, kamerka mono PG Firefly, lidletka 10x50, ZRT-457, szczere chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne  :) w porównaniu z tymi co na Dobsonach są zamieszczane w Necie, no i przecież to pierwsze fotki - Gratulacje  :)

Zamieniaj je w skalę szarości będą chyba bardziej naturalne - choć to kwestia gustu  ???

Jeszcze raz gratuluję  :)

post-587-137699888282_thumb.jpg

post-587-137699888292_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... (tak byłem zapatrzony w te piękne kształty) :P

I bardzo dobrze - ja wielokrotnie zamierzam ,,focić", a tak się zapatrzę, że za późno na podłączenie lustrzanki czy kamerki - tu masz pomocny link do Muńka (nazwy obiektów) http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?topic=2523.0 , aparat powinieneś zaopatrzyć choć w prosty wężyk spustowy i przejściówkę z noskiem do wyciągu - przeczytaj do końca tę stronę to Ci się rozjaśni http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=218_222&products_id=711&lunety=Pier%B6cie%F1_T2_%28M42x0,75%29_/_Canon_EOS_%28do_lustrzanek_Canon_EOS%29

No i tu masz kopalnię wiedzy w tutorialach PDF na początku wątku - co jak z czym - itp  ;) http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?topic=2528.0

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za linki:) a w szczególności za ten pierwszy :) bo wszystkie tutoriale już mam na dysku oczywiście dzięki za zebranie wszystkiego w jedno miejsce:) a te bajery mam w posiadaniu, bo bez tego nie byłbym w stanie wyskoczyć na 20 min i takie zdj zrobić bym musiał dużo więcej czasu poświęcić:) wężyk mam najprostszy choć trochę żałuje bo trzeba było dołożyć i kupić taki programowalny z interwałami, pierścień i nosek też mam, co prawda kupiony z zamiarem focenia samolotów ale jak widać narazie wszystko służy w innym celu:)

Oczywiście jak pogoda będzie pozwalać będę wrzucał kolejne fotki:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to do ,,roboty" - jeszcze wejdź tu - ,,będzie Pan zadowolony.."  ;) http://astronomiaamatorska.blogspot.com/p/blog-page_1.html

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wrzucę jeszcze jedną fotkę z 20.03 tym razem z zastosowaniem skali szarości:)

I może napiszę dokładnie czego używałem, jakby ktoś z "dobsoniarzy" zechciał się pobawić.

Jak już napisałem GSO 10" +canon 350d, do tego wężyk spustowy, do tego pierścień Canon Eos/gwint T2 i taką oto złączkę http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_49&products_id=1744.

zdecydowałem się na to bo jest to 2w1 bo nosek jest wykręcany a i tak miałem go kupować, więc dożuciłem trochę i szczerze jestem w pełni zadowolony z tego zestawu. Bo całość można stabilnie zamocować w wyciągu,a uwagę skupić się na ustawieniach i celowaniu:)

jeszcze gdybym mial aparat z live wiev to też dużo by pomogło, bo w wizjerze trzeba trochę się pomęczyć(ale bez przesady trochę cierpliwości trzeba mieć).

Zdjęcie robiłem zestawem wymienionym powyżej + kitowy okular 9mm, czas jeśli dobrze pamiętam to 1/125 bo taki najkrótszy dawał akceptowalne naświetlenie, iso1600. Oczywiście ustawienia w zależności od aparatu jaki się posiada dobiera się samemu tak by wynik odpowiadał wykonawcy:)

No i najelepiej w miejscu osłoniętym od wiatru robić, te pierwsze zdjecia robiłem przy dość mocnym wietrze ale starałem się wyczaić kiedy będzie przerwa miedzy podmuchami i wtedy cyknąć, bo inaczej przy takim powiększeniu było widać wyraźne drgania.

Nie wiem co tu jeszcze dodać:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ISO jest sens dawać wysokie jak mówimy o fotografii obiektów ciemnych takich jak DSO (Deep Space Objects) czy księżyce planet.

W przypadku czegoś co tak daje po oczach to iso powinno być 200 czy nawet 100 żeby nie generować zbędnego szumu.

Synta Dobson 8" flextube, jakieś szkiełka, jakaś folia ND5, kamerka mono PG Firefly, lidletka 10x50, ZRT-457, szczere chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam znów, po sporej przerwie z kolejną porcją "dobsonowych" fotek. Tym razem słoneczko dla porównania w dwóch wersjach. Pierwsze i drugie zdj wykonane z przyłożenia do okularu 25mm i 9mm. Kolejne dwie są zrobione w ognisku głównym, pierwsza tylko aparat, druga + barlow 2x.

Fotek nie edytowałem tylko zmieniłem rozmiar więc jest to co widać bez żadnej obróbki:)

post-1344-137699892707_thumb.jpg

post-1344-137699892717_thumb.jpg

post-1344-137699892723_thumb.jpg

post-1344-13769989273_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem zrobić porównanie czy będzie widoczna na fotkach różnica gdy robi się z opcją podniesienia lustra wcześniej i bez niej ale wczoraj tj. 14.04.2013 chmury uniemożliwiły mi to, zdążyłem zrobić tylko kilka cyknięć w ognisku głównym + barlow2x, niżej mozajka z tych klatek.

I również pierwsze polowanie na ISS, jako że to moja pierwsza próba zdj idealne nie jest, ale nie miałem wielkich nadzieji że wogóle coś wyjdzie i tu byłem mile zaskoczony:)

A jak wiadomo najważniejsze że autor będzie zadowolony ze swoich wyników, a ja jestem mega zadowolony więc wstawię zdjęcie :)

post-1344-137699893382_thumb.jpg

post-1344-137699893426_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i super  :)

Przygasiłem Ci troszkę Muńka bo za jasny był po brzegach, no i Miałeś farta z ISS - Gratuluję  ;)

post-587-137699893453_thumb.jpg

post-587-137699893493_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)