Skocz do zawartości

Co lata nocą nad Poznaniem...


seeb

Rekomendowane odpowiedzi

lokalizacja obserwacji... 52.449676, 16.946287

godzina obserwacji 1:48 na moim komputerowym zegarze

kierunek ruchu [wektor] ~110-130 [11-13] (lotniczo) W->E (z zachodu na wschód) prędkość ok 900 km/h (odniesienie do prędkości obserwowanej samolotów na dużych wysokościach w powietrzu 680 km/h [low cost ] obserwowana z ziemi 480km/h)

Już drugi dzień z rzędu obserwuję ten obiekt i mniej więcej w tym samym czasie przelatuje.

Mam nadzieję, że ktoś zaspokoi moją ciekawość ... mam pytanie jeszcze innego typu co to jest na zachodzie widoczne od 20:30 do ok 23:30 [budynki mi zasłaniają] na zachodzie? saturn? (480 mm to max co mogę wycisnąć z mojego sprzętu a nie zajmuję się astronomią)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie jeszcze innego typu co to jest na zachodzie widoczne od 20:30 do ok 23:30 [budynki mi zasłaniają] na zachodzie? saturn? (480 mm to max co mogę wycisnąć z mojego sprzętu a nie zajmuję się astronomią)

Rik odpowiedział na pierwsze a ja na drugie....na północnym zachodzie przed zmierzchem pięknie połyskuje jeszcze Wenus -jest jasna jak żarówa więc rzuca się w oczy!

ps. Co do satelit ściągnij sobie to, będziesz znał aktualne położenie nad swoim domem

http://www.dobreprogramy.pl/Orbitron,Program,Windows,11631.html

post-2-137699792277_thumb.jpg

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wanderer

W okresie letnim a szczególnie o tej porze, gody rozpoczynają tzw. robaczki świętojańskie, codziennie je widzę w trawie i nad głową gdy wychodzę wieczorem po piwko, być może to sprawka całego zamieszania?  :-\

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rik odpowiedział na pierwsze a ja na drugie....na północnym zachodzie przed zmierzchem pięknie połyskuje jeszcze Wenus -jest jasna jak żarówa więc rzuca się w oczy!

ps. Co do satelit ściągnij sobie to, będziesz znał aktualne położenie nad swoim domem

http://www.dobreprogramy.pl/Orbitron,Program,Windows,11631.html

Dziękuję za odpowiedz i pomoc w oprogramowaniu jeszcze coś na linuxa by się przydało :) ale to nie piekarnik :)

wanderer pominę prawie milczeniem Twoje wypowiedzi... masz taką opinie jaką masz i tyle. Co do świetlików to nie pędzą z prędkością zbliżoną do 1000 km/h a jeśli to pomyśl, że z takim świetlikiem możesz zostać sławnym i bogatym człowiekiem - powodzenia.

ps 145.800 to transmisja fm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seeb jeszcze są dość powszechne chińskie lampiony, które to  ludzie puszczają da zabawy.... często wdać je na niebie jako świetliste eskadry niesione przez wiatr..co prawda nie poruszają się z prędkościami opisanymi przez Ciebie..jednak potrafią lecieć dość wysoko i szybko. Wiele młodocianych ufologów miało mokro  widząc je mknące po niebie  :)

Dołączona grafika

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A takie rzeczy to ja widuję stosunkowo często ... uważam, że jest to lepsza forma rozrywki niż plucie, picie piwa w bramie, napadanie na przechodniów :). Polecam tę formę rozrywki wszystkim zajmującym się którymiś lub wszystkimi z wcześniej wymienionych rozrywek.

Wczoraj próbowałem zaobserwować flarę z Iridium i mam kilka pytań ... ale nie jestem pewien czy mogę w tym wątku to kontynuować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wanderer

Nigdy specjalnie nie interesowałem się satelitami sztucznymi ale znalazłem wtyczkę w programie Stellarium, włączasz kolejno: okno konfiguracji > wtyczki i zaznaczasz Sateliites. Są to jakieś satelity radiowe, słyszałem nawet, że jest grupka amatorów wyłapujących te satelity nawet za dnia na swoim sprzęcie radiowym. Mam nadzieję, że okaże się to pomocną wskazówką ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A takie rzeczy to ja stosunkowo często ... uważam, że jest to lepsza forma rozrywki niż plucie, picie piwa w bramie, napadanie na przechodniów :)

Jeżeli znasz temat z autopsji to dla mnie jest to sprawa bezdyskusyjna i ciesze sie ze już nie napadasz,plujesz itd... Gratuluje

pozdrawiam piotr

Dysortografik

meade quartz 8'' lx drive

i Karliczek 20"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy specjalnie nie interesowałem się satelitami sztucznymi ale znalazłem wtyczkę w programie Stellarium, włączasz kolejno: okno konfiguracji > wtyczki i zaznaczasz Sateliites. Są to jakieś satelity radiowe, słyszałem nawet, że jest grupka amatorów wyłapujących te satelity nawet za dnia na swoim sprzęcie radiowym. Mam nadzieję, że okaże się to pomocną wskazówką ;)

Zapomniałem dodać, że do ustalania pozycji satelit używam programu proponowanego wcześniej. A na sprzęcie radiowym mam większość fal z zakresów i modulacji  w tym FM/AM/SSB (np możliwość nasłuchu ISS) na co dzień słucham głównie 119.975 MHz [EPPO TWR]. Tak czy owak dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi tu brakuje, z tego opisu bardziej odpowiadałby lecący samolot tylko czy było słychać odgłos, być może, że to satelita jakiś, który znalazł się w twoim zasięgu, ja bym obstawiał za samolotami wyglądają w nocy dość duże i lecą z dużą prędkością. :) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawle nie wiem czy zważyłeś, że samoloty to nie jest dla mnie czarna magia :)  ustaliłem to ponad wszelką wątpliwość, że o tej porze przelatywała stacja ISS. Zresztą dzięki programikowi obserwuję jeszcze do dziś ... choć warunki coraz gorsze...

Dodam zapytanie ... to po prawej stronie Łysego to Aquila?

Samoloty: poniżej 10 000 stóp mają obowiązek: zapalenia świateł pozycyjnych (zielony i czerwony), strobo czerwony i biały, lądowania (zwykle 3 reflektory dużej mocy, skrzydła + przednia goleń podwozia) nocą przy lekko przychmurzonym niebie mają piękną trójkątną łunę przed sobą.

powyżej 10 000 stóp. światła pozycyjne i strobo. Obowiązkowo wyłączamy światła lądowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość MaciekM

Pawle nie wiem czy zważyłeś, że samoloty to nie jest dla mnie czarna magia :)  ustaliłem to ponad wszelką wątpliwość, że o tej porze przelatywała stacja ISS. Zresztą dzięki programikowi obserwuję jeszcze do dziś ... choć warunki coraz gorsze...

Dodam zapytanie ... to po prawej stronie Łysego to Aquila?

Samoloty: poniżej 10 000 stóp mają obowiązek: zapalenia świateł pozycyjnych (zielony i czerwony), strobo czerwony i biały, lądowania (zwykle 3 reflektory dużej mocy, skrzydła + przednia goleń podwozia) nocą przy lekko przychmurzonym niebie mają piękną trójkątną łunę przed sobą.

powyżej 10 000 stóp. światła pozycyjne i strobo. Obowiązkowo wyłączamy światła lądowania.

Ja już nieraz widziałem, jak samoloty pasażerskie na wysokościach przelotowych ok. 10 000m (ok. 33 000 stóp) miały włączone światła TAXI czyli te 3 reflektory o których mówisz (ostatnio podczas burzy jaka szalała nad większością Polski, a ja miałem wtedy pogodną noc z niezłą przejrzystością). Z tego co mi wiadomo, światła TAXI to są dodatkowe światła lądowania co do których wyłączenia czy włączenia zalecenia są ustalane przez producenta samolotu, samolot może lądować i z włączonymi światłami TAXI i bez nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)