Skocz do zawartości

Pytanie o łatwe do zlokalizowania i zobaczenia obiekty.


D512265760

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Posiadam pożyczoną lornetkę TASCO ZIP FOCUS 10X50 ( 294FT/ 1000YDS ) 98m/1000m coated optics.

Zaczynam przygodę z lornetką więc nie wiem dużo na ten temat.

Chciałbym poprosić was o doradzenie na jakie obiekty zwracać uwagę. Na coś dużego i jasnego, tak abym mógł cieszyć się w miarę pozytywnym odkryciem  :D

Dodam, że wczoraj zlokalizowałem gromadę żłóbek ( nie za specjalnie widać, ale to może przez blask księżyca).

Chciałbym zasadzić się jeszcze na galaktykę Andromedy, ale nie wiem czy to jest dobry sprzęt do takiego obiektu.

Proszę o jakieś rady techniczne które mogłyby mi pomóc w obserwacji  i propozycję obiektów.

Pozdrawiam!  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczesnym wieczorem spróbuj jeszcze znaleźć gromady otwarte w Woźnicy: M36/37/38, gromadę M35 w Bliźniętach. Później będziesz "skazany" na nieco słabsze obiekty bo to wiosna. Spróbuj w zenicie dostrzec galaktyki M81/82, galaktykę M64 w Warkoczu Bereniki, gromadę kulistą M3 w Psach Gończych. Oczywiście, byłbym zapomniał - wspaniałą gromadę otwartą M44/Żłóbek i słabszą M67 w Raku oraz M48 w Hydrze. Nieco później w noc warto znaleźć gromady kuliste M13 i M92 w Herkulesie. Jeśli lornetka ma przyzwoicie szerokie pole widzenia to możesz zobaczyć jak się w niej prezentuje ogromna gromada otwarta Melotte 111 w Warkoczu Bereniki. No ale to wszystko niknie teraz w blasku Księżyca blisko pełni.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

D512265760 - zapoznaj się z tym wątkiem  :)  http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?topic=3170.msg38272#msg38272

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...A chciałem dziś spróbować M101 (chyba) okolice Wielkiej Niedźwiedzicy, bo wyczytałem w czasopiśmie że jest to jasny obiekt...

M101 to nie jest banalny obiekt dla lornetki 10x50. Jej spora jasność (7,9 mag) jest rozłożona na powierzchni równej tarczy Księżyca. Jasność powierzchniowa (przypadająca na jednostkę powierzchni) jest całkiem niewielka, kontrast z niebem nikły i bez idealnych warunków nie powalczysz. Szukaj rozległego choć słabiutkiego pojaśnienia w górnym kącie trójkąta równoramiennego, jaki galaktyka tworzy z Alkaidem i Mizarem.

Znacznie łatwiejsza jest niedaleka M51 (pod Alkaid, koniec "dyszla" Wielkiego Wozu).

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pod tym linkiem jest tak bardziej realistycznie - jakiego obrazu możemy się spodziewać patrząc przez nasz teleskop - oczywiście im większa apertura tym obrazy będą bardziej zbliżone  :)

http://www.ngcicproject.org/dss/dss_messier.asp

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)